Korku Tüketir, Sevgi Canlandırır

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Korku tüketir, sevgi canlandırır.

Görünen o ki bugünün dünyasında herkes daha fazla enerji istiyor. Milyonlarca insan kafein hatta uyarıcılar ve kokain kullanıyor. Son zamanlarda enerji arttıran yiyecekler veya egzersizler basında sık sık yer alıyor.

Eğer gerçek ve tam enerjiyi arıyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey sevgiyi öğrenmektir.

1981’de Rahibe Teresa ile birlikte Hindistan’da birkaç günlük bir seyahat yaptım, arabayla bir baştan bir başa giderken, her gün birçok yerde durduk. Arka koltukta biraz kestirmek dışında dinlenmek için yeterli zamanımız yoktu. (Lütfen, Rahibe Teresa ile uyumakla ilgili şakalar yapmayın!) Hızlı bir programımız vardı ve karşılaştığımız yoksulluk bazen çok zorlayıcı oluyordu. O zamanlar ben yirmili yaşlarımda bir sporcuydum. Rahibe Teresa’mn yaşı benim üç katimdı ve sağlığı iyi değildi. Ama yorgun düşen bendim. Bunun nedenini daha sonra anladım, gördüğüm yoksulluk ve hastalıklar karşısında tepkim beni bunalıma ve korkuya sürüklemişti Rahibenin tepkisi ise şefkat ve sevgiydi. Onun sonsuz enerjisinin kaynağı işte buydu.

Çoğu insan korkularının ne kadar çok enerji tükettiğini asla tahmin edemez. Korku hiç aklınızda yokken, hatta siz uyurken bile, tıpkı inatçı bir erozyon gibi, sizi yiyip bitirir. Zamanla ne kadar stresli ve endişeli bir insan haline geldiğinizi fark etmezsiniz bile, çünkü huzurun nasıl bir duygu olduğunu unutursunuz. Eğer dikkat etmezseniz sizi motive eden şey korku olur. Korkuya dayalı motifi vasyonlar asla huzurla sonuçlanmaz.

Korkuların çoğu olumsuz bir geçmişi geleceğe aktarmakla oluşur. İşin iyi yanı, geçmiş ve geleceği bir kenara bırakarak böyle- ce yenilenmiş bir enerji duyusu elde etmek mümkündür. Aşağıdaki egzersiz başlamanız için size yardımcı olacaktır.

En büyük üç korkunuzu yazın, hakkında hiç veya ender konuştuklarınız olsun. "Yetersiz olduğumun keşfedilmesinden korkuyorum," veya "Hayatım boyunca yalnız kalmaktan korkuyorum," ya da "Ölmekten korkuyorum," gibi korkular. Yazdıklarınızı yüksek sesle okuyun ve sonra, "Bunları aklım üretiyor. Bu korkulara saplanıp kalmak yerine, ben sevgiyi seçebilirim," deyin. Sonra, beş dakika kadar size en korku veren parçanıza sevgi yayın. Örneğin, yetersizlik korkunuza, "Ne hata yaparsan yap, yine de seviliyorsun," deyin. Yalnızlık korkunuza, "Şu anda vermen ve alman için Tanrı'nın sevgisi seninle. Sen yalnız değilsin," deyin. Ölüm korkusuna ise şöyle söyleyin. "Sevgi ebedidir. Korkmam gerektiren bir şey yok."

Korkuların üstesinden gelmenin en iyi yolu, çözümün daima sevmek olduğunu fark etmektir. Korkularınıza bunu uygulamak size, en iyisinden bir fincan kahveden bile daha fazla ve kalıcı enerji verecektir.

Korkunuz en büyük eneıji tüketicisidir.
En güçlü enerji kaynağı sevgidir.


kaynak: Lee L. Jampolsky, Gülümsemek de Bir Sanattır
 
Top