Konuştuklarınızı Bilgisayarınız Yazıya Çevirsin

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu konu ile ilgili bir çok program yazıldı, denendi ancak Türkçe konusunda Google Speech API yapısını kullanan yazılımlardan başkası pek işe yaramadı.

Bu sistem cep telefonlarında çok sağlıklı çalışırken her nedense bilgisayarlar için sağlıklı çalışan uygulama geliştirilemedi bir türlü.

Ozar9cT.png
Hemen belirtelim ki bu eklenti sadece Chrome ile çalışıyor ve Google Speech API alt yapısını kullanıyor. Yapmanız gereken Chrome tarayıcınız açıkken tıklayarak Voice Recognition adlı eklentiyi kurmak. Bu eklentiyi kurduğunuzda bir de basit bir Chrome Uygulama Başlatıcısı kurulacak. Bu şekilde uygulamaya ve uygulamanın sitesine rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Ayrıca başlatıcıda Chrome eklentileriniz görünecek. Örneğin bende kurulu olan chrome eklentileri Uygulama Başlatıcısında sağdaki resimde olduğu gibi görünüyor.

Uygulamanın sitesinde de basit bir sesi yazıya çevirme sistemi kurulu. Uygulama sitesine ulaşabilirsiniz.

Programı kurduğunuzda alttaki resimde gösterildiği şekilde dil seçimini Türkçe olarak ayarlayın. Noktalama işaretlerini manuel olarak her cümle sonunda yapabilirsiniz. Bir mikrofonunuz varsa çok daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz. Ben laptopun dahili mikrofonuna konuştum. Mikrofona tıkladığınızda mavi renk kırmızıya döner ve artık kayıt bağlamış demektir. İçeriği istediğiniz şekilde manuel olarak düzenleme şansınız da var. İşiniz bittikten sonra yanlış çevirilmiş yerleri hızlıca manuel olarak düzenleyebilirsiniz.

Yaptığım denemede @dderya 'nın şuradaki yazısının ilk paragrafını yazıya çevirmeyi denedim. Sonuç aşağıdaki gibi oldu. Kıyaslayın beğenirseniz ve yazı yazmayı pek sevmeyenlerdenseniz programı önerebilirim.

SRFCXAJ.png

Not: Bağlantınız zayıfladığında çeviri gecikebiliyor.

Son düzenleme:
Sanırım son cümlede uygulama yanlış aktarmış yazıya :D anlam bütünlüğü bozulmuş :P
Benim telefonda da hep öyle oluyo ben mersin diyorum o tersin diye yazıyo mesela : (