Kokmuş Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
Kokmuş ayakkabılar nasıl temizlenir?

Ayakkabınız hangi tür olursa olsun, kaçınılmaz olan şey, onların bir zaman sonra kokmaya başlayacağıdır. Kokmaya başlayan ayakkabılar gerçekten de herkes için tiksindiricidir. Ayakkabılarınızı nasıl temizleyip yıkayacağınızla ilgilenmeden; sadece nasıl güzel kokmalarını sağlayacağınızı öğrenmek , ayakkabılarınız için yapabileceğiniz en basit bakım yoludur. Öncelikle ayakkabılarınızı sakladığınız yeri bulun. Eğer bulmakta güçlük çekiyorsanız, gözlerinizi kapatın ve burnunuzu takip edin! Şimdi sıra biraz karbonat bulmakta…Karbonatı her bir ayakkabınızın içine birkaç yemek kaşığı kadar serpin ve evinizi kirletmeyeceğiniz bir yerde birbirlerine vurarak karbonatın ayakkabınızın içinde her yere yayılmasını sağlayın. Yeterli görmediğiniz yerlere takviye yapabilirsiniz. Ayakkabılarınızı, içlerindeki karbonatla bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün, içlerindeki karbonatı silkeleyerek, ferah ayakkabılarınızı gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz.


Ayakkabı Yıkama için Basit İpuçları

Deri eşyaların temizlenmesinde kullanılan ve yumuşak sabuna ek olarak lanolin, gliserin, balmumu ve paça yağı içeren ‘eyer sabun’ özellikle deri ayakkabılarının temizliği ve bakımı için mükemmeldir.

Süet ayakkabı üzerindeki inatçı lekeleri çıkarmak için çok ince taneli bir zımpara kağıdı ile ovalayabilirsiniz. Bu işlemin, ayakkabınızın üzerinde açık renkli bölgeler oluşmasına neden olabileceğini unutmamalısınız. Yine de açık renkli bir bölge, kalıcı bir lekeye tercih edilebilir.
Deri veya süet ayakkabılarınızı giymeden önce ve temizliklerini yaptıktan sonra suya dayanıklı bir sprey kullanmayı unutmayın.

Ayakkabılarınızı asla kurutma makinesine atmayın. Kurutma makinesinin sıcaklığı ayakkabının yapıştırıcısına zarar verebilir ve sürekli dönme nedeniyle ayakkabılarınız sürtünme yoluyla zarar görebilir.

Ayakkabının yapıştırıcısına zarar verme riskine rağmen pek çok kişi bez ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkar. Eğer mutlaka makineye atma ihtiyacı duyarsanız, ayakkabınızı bir yastık kılıfının içinde, gömlek ve havlu gibi diğer çamaşırlarınızla birlikte yıkamaya özen gösterin.
Beyaz sirke ve tuzun, yarı yarıya ölçeklendirilerek karıştırıldığı bir solüsyonu ayakkabılarınızı yıkamak için kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bezle hafifçe sürtmek suretiyle süet veya kanvas ayakkabılarınızın lekelerini silebilirsiniz. Noktasal temizlemeden sonra, temizlediğiniz bölgeyi saf suyla ıslatılmış temiz beyaz bir bezle silebilirsiniz.

Lavabo, fırın, boru veya tuvalet temizliğinizde kullandığınız temizlik malzemelerini ayakkabılarınızı temizlemek için asla kullanmayın. İçlerindeki kimyasal bileşenler nedeniyle ayakkabınızın kumaşına veya yapışkanına zarar vererek kullanım ömrünü büyük oranda kısaltırlar.

Ayakkabılarınızın tabanını bebekler için kullanılan ıslak mendillerle mükemmel bir şekilde temizleyebilirsiniz.
Ayakkabılarınızı asla güneşte kurutmayın. Aksi halde renkleri solabilir, çatlayabilir ve şekilleri bozulabilir.


Ayakkabılarınızı Doğal Yollarla Nasıl Temizlersiniz?

Zeytinyağı: Deri ayakkabı ve botlarınızı temizledikten sonra onları zeytinyağı ile cilalayabilirsiniz. Bez parçasının üzerine bir miktar dökün ve deri üzerinde yayın. Sonrasında kuru bir bezle veya güderi ile ayakkabınızı parlatın. Zeytinyağı deriyi hem parlatır hem de nemini korur.

Beyaz Ekmek:Yuvarlatılmış bir dilim beyaz ekmek topağı, süet, kanvas ve hatta saten ayakkabı üzerindeki kir ve lekeleri temizlemek için kullanılabilir.

Vizon Yağı:Her ne kadar kulağa hoş gelmese de, vizon yağı, derinin bakımı, su geçirmemesi ve temizlenmesi için idealdir. İsterseniz doğrudan kullanabilir; ya da balmumu ve iç yağı ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.​
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Çok şükür böyle sıkıntım yok. Genellikle mantardan kaynaklı br başkasının terliğini giymeyerek günlük çorap değişerek ve ayakları temiz tutarak kendimizi koruya biliriz.
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Eğer ayakkabılarınız kokuyorsa sprey kullanmanıza veya ayakkabıları çöpe atmanıza gerek yok. Kabartma tozu, limon kabuğu ve dondurucu gibi ev ilaçları hoş olmayan kokuyu gidermeye yardımcı olabilir. Uygun ayak hijyeni ile ayakkabılarınızın hoş olmayan kokmasını önleyebilirsiniz.

Schuhe stinken

Wenn Schuhe stinken, müssen Sie nicht gleich zu Sprays greifen oder die Schuhe entsorgen.
Hausmittel wie Backpulver, Zitronenschale und die Tiefkühltruhe können helfen, den unangenehmen Geruch zu neutralisieren.
Mit der richtigen Fußhygiene können Sie verhindern, dass Ihre Schuhe unangenehm riechen.
 
Top