• Merhaba Ziyaretçi.
    "İlkbahar ve Doğa" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Klavyede derece işareti nasıl yapılır? (C°)

Simurg

Corona günleri ?
Moderatör
Derece işareti nasıl yapılır? Derece işareti nedir? Bilgisayar klavyesinde derece işareti yapma yollarını anlatıyoruz.

Derece işareti nasıl yapılır? Derece işareti nedir? İş hayatında önemli bir yere sahip olan bilgisayarlarda ofis programları kullanarak oluşturulan içeriklerde çeşitli noktalama işareti ve tipografik semboller kullanmak gerekir. İçeriklerin yazım ve dil bilgisine uygun olması için gerekli olan sembollerden biri de derece işaretidir.

Derece İşareti Nedir? (C°)​

Derece işareti sıcaklık değerlerini ifade etmek için kullanılırken ayrı bir kullanım alanına da sahiptir.

Sayısal verileri açıklarken açı belirtmek için de kullanılan derece işareti santigrat olarak da bilinir. Açı derecelerini yazarken üstte küçük bir çember şeklinde olan işaret rakamlardan sonra boşluk kullanmadan derecenin kısaltmasını ifade eder ve simge konulduktan sonra tekrar derece yazmaya da gerek kalmaz.

Sıcaklık değerlerini ifade ederken ise rakamdan sonra simge işareti yapılır ve C harfide simge sonuna boşluksuz eklenir.

Derece İşareti Nasıl Yapılır?​

Bilgisayar ortamında derece işareti yapmak için farklı kombinasyonlar bulunur ve bu kombinasyonlar klavyenin diline, bilgisayarın modeline göre değişiklik gösterir. Türkçe klavyeye sahip bir bilgisayarda kısayol kullanarak derece işareti yapmak için numlock bölümünde bulunan rakamlardan bazıları kullanılır.

Kombinasyonu oluşturmak için önce 'Alt' tuşuna basılır ve rakam bölümünden 0176 rakamlarına basılır.

Derece İşareti Nasıl Yapılır?


Ayrıca klavyede Alt+248 tuşlarına basarak da işareti elde etmek mümkündür. Bu işlemleri yaparken 'Alt' tuşundan parmak çekilmeden rakamlara basılır.

Derece İşareti Nasıl Yapılır?


Word dosyası üzerinde simge eklemek için daha uzun bir yöntem de bulunur. Word sayfasının üst kısmında yer alan ekle bölümüne basılır ve satır sonunda yer alan simge bölümüne tıklanır. Simgelerin içerisinde yer alan derece işareti bulunur ve ekleye tıklanarak simge yazı satırına eklenir.

Bilgisayar arama bölümünden karakter eşlem menüsünden de derece bulunup kopyalanarak kullanılabilir.

Mac'te Derece İşareti Nasıl Yapılır?​

Mac'te Derece İşareti Nasıl Yapılır?


Mac bilgisayar çeşitleri üzerinden derece işareti yapmak için ise 'Alt' tuşuna basıldıktan sonra 'shift' tuşuna ve 8 rakamına basmak gerekir.
 
Top