Kızartma Tavası Alev Alırsa Ne Yapmalısınız?

GüLüCüKツ

Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın 🥰
Süper Moderatör
8MQNZ1.jpg


Mutfağımızda yaptığımız işler sırasında küçük yangınlar çıkabilir. Özellikle kızartma yaparken veya fırında pişirme sırasında. Bu gibi durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Eğer fırın veya mikrodalga içinde yangın varsa o zaman kapağını kapalı tutun ve kesinlikle açmayın. Fırın veya mikrodalga içinde oksijen bitince yangın da sona erecektir. Ancak bu işlemi yapmanıza rağmen halen yangın devam ediyorsa o zaman itfaiyeye haber vermeniz iyi olacaktır.

Bir kızartma sırasında tavanız alev aldıysa o zaman hemen ocağı kapatın ve tavanın üzerini de kapakla örtün. Elinize fırın eliveni giyerek tavaya musluğun içine koyun.

Yağdan kaynaklanan yangınlar sırasında kesinlikle söndürmek için su kullanmayın. Yağ suyun üzerinde kalacağı için hem yanmaya devam edecek hem de su sebebiyle yayılacaktır.

Eğer tavanızda çıkan yangın küçükse, o zaman önce ocağı kapatın. ardından yanan tavanın üzerine tuz veya karbonat serpin. Tuz ve karbonat yanmanın hızını yavaşlatacaktır. Kesinlikle yanan tavanın üzerine un atmayın. Patlamaya neden olabilirsiniz. Yangın başka bir yerde ise ve küçükse o zaman ateşi boğmak için üzerine ıslak bir havlu veya bez atabilirsiniz. Ateşi kesinlikle mutfak önlüğü, bez veya kuru bir havlu ile söndürmeye çalışmayın. Alevlerin artmasına neden olabilirsiniz.

Eğer yangın sizin kontrol edeceğinizden daha hızlı bir şekilde yayılıyorsa o zaman hemen itfaiyeyi arayın. Güvenliğiniz için evdeki insanların dışarıya çıkarın.
 
Top