• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kivi Diyip Geçmeyin!

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Kivi Diyip Geçmeyin!

Kivi hakkında en çok yanılgı, tropikal bir meyve olduğu hakkındadır. Oysa kivi, subtropikaldir ve buzdolabında saklanması gerekir. Ayrıca C vitamini açısından tahmin edeceğinizden çok daha zengindir.

Kivi, mucizevi bir meyvedir. Adını son yıllarda sıkça duyduğumuz bu meyvenin anayurdu Çin’dir. Aranılan bir meyve olmasının sebebine gelince, içinde bulunan C vitaminindendir.

Günde 1 adet kivi yediğinizde, günlük ihtiyacınızın çok daha fazlasını elde etmiş olursunuz. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi, kivi üretimine başladı. Bu durum bizlerin bu meyveye çok daha kolay ve ucuz ulaşmamızı sağlıyor.

Kimi vücudumuza hem içerden, hem dışarıdan fayda sağlıyor. İşte yararları:

Kolesterol seviyesini düşürüyor.

Karaciğeri çalıştırıyor.

Kanı temizliyor.

Göğüs kanserini önlüyor.

Grip ve soğuk algınlığının çabuk atlatılmasına yardımcı oluyor.

Kan basıncını ayarlıyor.

Tansiyonu düşürüyor.

Vücudun direncini arttırıyor.

Sindirimi kolaylaştırıyor ve kabızlığı önlüyor.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Kivi aynı zamanda, içeriğindeki asitler sayesinde cilde çok iyi geliyor. Meyve asitleri, cildin yüzeyindeki ölü deri tabakasını hafifçe soyarak, peeling etkisi yaratıyor.

Kivinin suyunda bulunan bazı maddeler, kansere neden olan bileşkelerin oluşumunu önlüyor. Astım ve öksürük tedavisinde, nefes açıcı özelliğinden yararlanılıyor.
 
Top