Kitapları Kurtaran Kedi - Sosuke Natsukawa

yilmaz27

Cerezforum
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Kitapları Kurtaran Kedi Özet
kitaplari-kurtaran-kedi_160.jpg

Her Şey Böyle Başladı

Rintaro adında liseli bir çocuk vardır. Bu çocuğun annesi babası boşanır bu olay üzerine dedesi onu yanına alır. Dedesinin Natsuki adında bir kitabevi vardır, ikisi bir burada vakit geçirirler. Belli bir zaman sonra Rintaro’nun dedesi ölür ve cenazeye gelen halası onu yanında götüreceğini söyler. Rintaro halasıyla gideceği için dedesinden kalan kitabevindeki kitapları satışa çıkarır. O sırada yanına her zamanki müşterisi Akiba gelir, birçok kitap seçer. Bu sırada ona buradan gitmemesini söyler ama Rintaro buna mecbur olduğunu dile getirir. Akiba gittikten sonra o da yukarı çıkıp kendine yemek hazırlar.

Labirent: Hapseden

Rintaro, Kitabevinde otururken birden bir ses duyar, önce bir müşteri geldi zanneder sonra karşısında kediyi görünce şaşırır. Kedi tıpkı insan gibi konuşuyordur. Bu durumu algılamakta zorlanır kedi konuşmalarıyla onu etkiler ve gerçekten onun konuşan bir kedi olduğu kanaatine varır. Kedi Rintaro’ya bana yardım eder misin diye sorar o da evet ama nasıl yardım edeceğim diye cevaplar. Kedi de kitaplar bir yerde hapis ediliyor onları kurtarmamız gerek der. Rintaro nasıl yani diye sorgular, kedi de beni takip edersen sana durumu açıklarım der. Kitapevinden çıkarak uzun bir yolculuk sonrasında kedinin dediği yere varırlar. Ama bu gittikleri yer Rintaro’yu baya etkiler çünkü gizemli bir dünyayı andıran tarzdadır. Burada okuduğu kitapları kitaplığa bırakıp kilit ile kapatan bir adam vardır, kedi bu kitapları kurtarmak için Rintaro’dan yardım istemiştir. Adamın yanına belli aşamalardan geçerek ulaşırlar. Adam sert mizaçlı biridir, hemen ikna olacak bir tip değildir. Fakat Rintaro ilginç cesur sözleri ile adamı etkiler ve kitaplar hapsedildikleri yerden çıkarılır. Böylece görev tamamlanınca Rintaro ile kedi kitapevine dönerler.

İkinci Labirent: Kesip Kırpan

Konuşan kedi yine Rintaro’nun yanına gelir. Yine onun yardımına ihtiyacı olduğunu söyler. Rintaro da sorunun ne olduğunu kediye sorar. Bir adamın kitapları sürekli kesip kırptığını söyler. Bir an önce buna müdahale etmeleri gerektiğini der. Tam bu konuyu konuşurken o sırada kitabevine Rintaro’nun sınıf arkadaşı Sayo gelir, konuşan kediyi görür ve o da bu macerayı yolculuğa katılır. Kedi onları her yeri kitaplarla dolu bir enstitüye götürür, bu kitapları kesip kırpan kişi buradadır. Uzun yolculuk ardından adamı bulurlar. Onu masada oturup kitap kırparken görürler, durum cidden de vahim bir haldedir. Rintaro adama bunun nedenini sorar. Adam da kalın kitapları insanların okumasını kolaylaştırmak adına kitapların belli kısımlarını bırakıp geri kalanını kestiğini söyler. Rintaro bunun yanlış olduğunu adama anlatmak için adamın dinlediği Beethoven müziğini hızlandırır, adam bu durumdan rahatsız olur. Rintaro da bak işte her şeyin özü anlamlı güzeldir der. Adam da onun bu sözlerinden etkilenir ve kitap kesme işlemini bırakır, kestiği parçalar birleşir kitaplar eski hallerine dönüp kitaplığa bırakılır.

İkinci Labirent: Satıp Dağıtan

Bu bölümde konuşan kedi Rintaro’ya son kez kendinden yardım istediğini söyler. Bu kez de kitapları sadece satıp para kazanmak amacında gören bir adamı ikna etmek için bir yola çıkacaklarını söyler. Rintaro kabul eder. Sayo da onlara eşlik eder. Uzun ve garip bir yolculuk sonrasında adamın yanına varırlar. Adam çok serttir. Rintaro onunla konuşmalarında onun olduğu sertlikte konuşur. Adam kitapların özellikle insanlar tarafından talep edilme düzeyine göre üretip satma amacında olduğunu, kitap konusunda ince düşünmeyi gereksiz bulduğunu ifade eder. Rintaro’ya bu garip gelir, sinirlenir. Ona bunun yanlış olduğunu söyler ve onu inatla bu düşünceden vazgeçirmeye ikna etmek için çabalar. O sert, sadece para amacı olan adamı ikna eder. Daha sonra Rintaro, Sayo ve kedi kitabevine dönerler. Kedi Rintaro’ya veda eder.

Son Labirent

Bu bölüm beklenmedik bir anda konuşan kedinin Natsuki Kitabevine gelmesi ile başlar. Kedi Rintaro’dan son kez yardım istediğini söyler. Rintaro şaşırır görevlerinin bittiğini biliyordur. Kedi ona arkadaşı Sayo’nun labirentin en karanlık dibine kapatıldığını, onun için sen bu durum için çağırılıyor ve bekleniyorsun der. Rintaro Sayo’nun ellerinde olduğunu öğrenince hemen gitmeleri gerektiğini kediye söyler. Gittiklerinde Rintaro’yu bir kadın karşılar. Onunla kitaplar hakkında konuşur, bu zamanda kendisi gibi kitaplar için mücadele eden birisinin olduğu için mutluluk duyduğunu söyler. Daha sonra arkadaşını serbest bıraktığını söyler, artık kendisinin de burada zamanının dolduğunu söyler. Rintaro kitabevine döner.

Bitiş

Bu bölümde Rintaro’nun kitabevindeki bir günü anlatılmıştır. Dedesi ölünce halası onu yanında götüreceğini söylemiştir ama Rintaro halası ile gitmek istemediğini burada kalmak istediğini söyler. Halası da belli şartları kabul ederse olabileceğini söyler ve orada kalır.
 
Son düzenleme:

yilmaz27

Cerezforum
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Bu eser kitap sevgisinin ne kadar önemli özel olduğunu bizlere benimsetmek içi yazılmıştır. Ben çok severek beğenerek okudum. Rintaro adında bir gencin kitapların özgürlüğü için yaptığı mücadeleler kitapseverlere mesaj niteliğindedir. Mutlaka okumalısınız diyor
çok güzel bir hikayesi var bakış açınızı değiştiriyor konuyu çok güzel bir açıdan ele almış
 
Top