Kitap Serüvenim...

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Zeyneb' in Kitap Serüveni

Elimden geldiğince, dilimin anlatabildiği kadar, aklımda kalan kitaplardan özetleri paylaşacağım....
Ayrı ayrı konular halinde paylaşmaktansa, tek konu olsun, benim olsun..
Kahvesini alıp köşeye çekilen,

Kitaplara yolculuk yapan,
kitap kokusunu seven
ve kitapları dost edinenler için.. !

Bir İçimlik Kahve Tadında;
kitapların bana kattığı satırlar..

Debbie Macomber – Mucizeler Dükkanına Dönüş

Debbie Macomber
bu kitabında insanın umudunu yitirmemesi, bulutların ardından güneşinde doğduğunu bize tekrar hatırlatıyor.

Bu kitapta aynı zamanda yazarın Bahçemde Yeşeren Umutlar adlı kitabında yer alan karakterlerden Susannah ve Susannah’ın kızının da isimleri geçmektedir..

Kanser hastalığını atlatıp örgü dükkanı açan Lydia Goetz örgü işini ilerletmiş ve kurslar vermektedir.

Lydia’nın örgü kursuna katılanlar ise yine örgü dükkanın etrafındaki esnaf kadınlardır.

Lydia’nın örgü dükkanının hemen yanında Susannah’ın çiçek bahçesi yer almaktadır.

Susannah’ın çiçekçi dükkanında çalışmaya başlayan Collette’ de Lydia’nın kiracısıdır.

Ama Lydia’nın ablası Margeret Collette’yi gözü tutmadığı için bu kızda bir gariplik var diye söylenip durmaktadır.

Ve evlenmenin arefesinde olan Alex’in evlilik sıkıntılarından kurtulmak için Lydia’nın en iyi kursiyeri olduğunuda söylemek gerek.

Bu kitapta
Geçmişinden kaçmaya çalışan ama öğrendiği gerçeklerle geçmişinden gelen adamla mutluluğu yakalayan Collette’nin,

Kanseri atlatan ve işine evine ve sevdiklerine bağlı olan Lydia’nın

Mutsuz bir aileye sahip olması nedeniyle geçmişte yaptığı hatalardan ders alıp kilisede görev yapan Jordan ile nişanlanan ve Jordan’ın ailesinin planladığı düğünün bir parçası olmak istememesinden kaynaklanan ayrılığın ve sonrasında gelen mutlulukla evlenen Alex’in,

Hikayesi anlatılmaktadır..

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bahçemde Yeşeren Umutlar – Debbie Macomber

Kitabı ilk okumaya başladığımda sıkıcı geldiğini düşünerek uzun bir zaman diliminde yarım bıraktığım bir kitaptı. Ama yarım bırakmak ön yargıyla yaklaşmak bana göre değildi. Okumalıydım.

Tekrar okumaya başladığımda kitabın o sıkıcılığı gitmiş sanki kitabın baş kahramanı ben olmuştum.

Kitapta anlatılan hikaye öyle bir kurguyla örülmüş ki şahaneydi.
Okudukça ilginç sırlar ortaya çıkıyordu.
Aslında kitabın en baştaki sıkıcılığıda bu gizeminden gelmekteymiş.
Ve bu gizem çözüldükçe sırlar ortaya çıktıkça kitap lezzetinden bir solukta bitti.

Kitabın başkahramanı Susannah gençlik aşkının öldüğünü öğrensede, geçmiş sırların aydınlanmış olmasıyla bu haber onu fazla sarsmadı.

Babasına olan kızgınlığı aydınlanan sırlar sayesinde, yok oldu ama bu ön yargı babası öldükten sonra yok olduğu için pişmanlıklarla doluydu.
Ve mükemmel bir eşe sahip olduğu için çok şanslıydı. Onca eşinden habersiz çevirdiği işlere rağmen eşi yine yanında yer almıştı.

Arkadaşı Carolyn ise asıl Muradına erenlerdendi. Sevdiği adamın öldüğünü öğrenince yıkılmış. 30 sene sonra ortaya çıkan adam sevdiği adam çıkmıştı ve ölmemişti.. Ve bu adam aynı zamanda Susannah’ın abisiydi..

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Cok tatli bi konu olmusss :)Debbie Macomber'in bu serisinin ilk 6 kitabini okumustum ve hep iyi hissettigin zamanlara denk geldigi icin bu kitaplar ve Debbie'nin diger butun kitaplari icimi isitir. :tavsaninkalbi:
Bu arada, mucizeler dukkani serisini sirasiyla okumani tavsiye ederim olaylar birbiriyle baglantili oluyor cunku :)

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Cok tatli bi konu olmusss :)Debbie Macomber'in bu serisinin ilk 6 kitabini okumustum ve hep iyi hissettigin zamanlara denk geldigi icin bu kitaplar ve Debbie'nin diger butun kitaplari icimi isitir. :tavsaninkalbi:
Bu arada, mucizeler dukkani serisini sirasiyla okumani tavsiye ederim olaylar birbiriyle baglantili oluyor cunku :)

Bende bayıldım Debbie Macombera :) 4 kitabını da aynı anda aldım.
Seri halindeymiş fakat ben farketmedim ve sırayı karışık okudum :D
4.kitaba yeni başladım işte.:uyz:
3. nün özetini henüz çıkarmadım çıkarıcam :)

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bir kitabın bittiği yerde, diğeri başlar... :)

Küçük Mucizeler Dükkanı - Debbie Macomber

Debbie Macomber'ın, 3 kitabının da baş karekteri olan Lydia Hoffmann'ın "Bir Yumak Mutluluk" adlı örgü dükkanını açmasıyla başlayan, serinin ilk kitabıdır...

Bu kitapta Lydia Hoffmann da dahil 4 kadının hayat hikayesi ve 4 kadının hayatına yön veren karakterlerin hikayeleri anlatılmaktadır.

Lydia' nın 16 yaşında kansere yakalanmasıyla tüm hayatı alt üst olmuştur. Kansere yakalanması sanki kendi hatasıymış gibi Lydia'yı suçlayan ablası Margeret, Lydia'ya örgü dükkanını açarken de pek destekçi olmamıştır.

Lydia dükkanını açar açmaz, örgü kursu düzenler.
Ve bu kursa, Jacqueline Donovan, Carol Girard ve Alix Townsend katılır.
Jacqueline ve Alix anlaşamazlar ve çoğu zaman didişirler. Ama sonradan birbirlerinin en iyi dostu olurlar.

Jacqueline, mutsuz giden evliliği ve oğlunun habersizce evlenmesi üzerine biraz olsun sorunlardan uzaklaşmak için kursa katılmıştır. Kursun en elit müşterisidir. Jacqueline ilk başlarda gelinini sevmemiş ama gelini doğum yaptıktan sonra araları yumuşamıştır. Ve kocası Reese ile giden mutsuz evliliği ve eşinin kendisini aldattığı düşüncelerinden, gelini sayesinde üstesinden gelmiştir. Kocası tekrardan hayatının 2. baharına kavuşmuştur.

Carol Girard ise, 2 başarısız tüp bebek denemesinden sonra kursa yazılmış ve 3. tüp bebek için hamile kalmıştır. Bebeği için kursta battaniye örmeye başlamıştır. Bu kez bebeğinin düşmeyeceği inancına kapılsada 3. bebek denemeside başarısız olmuş ve Carol bunalıma girmiştir. Kursun 3. müşterisi olan Alix sayesinde bebek evlat edinmişlerdir.
Alix, hamile kalan ev arkadaşının hamile olduğunu, evde doğum yaparken farketmiş ve doğumu kendisi gerçekleştirmiştir. Ev arkadaşı Laurel kilolu olduğu için 9 ay boyunca hamile olduğunu hiç anlayamamış.
Laurel doğurduğu çocuğu gayru meşru olduğu için istememiş, imzaladığı bir yazıyla Alix'in isteği üzerine Carol'a evlatlık vermişlerdir.

Alix ise deli dolu serseri bir kızdır. Aldığı ceza yüzünden kursa katılmıştır. CD ci dükkanında çalışmaktadır. Bu süreçte Cd ci dükkanına gelip giden ve kilisede çalışan Jordan ile tanışmıştır. Jordan ile çıkmaya başlamışlar fakat Jordan'ın hayatına uyum sağlayıp sağlamayacağı düşüncesi yüzünden Jordandan uzaklaşmış ama bunu başaramamıştır. Ve Jordan'ın o çocukluk aşkı olduğunu öğrenmiştir. Yıllar önce ailesi dağılmış ve çocuk yurduna verilmiştir. Jordan bu süreçte Alix'ten bir daha haber alamamıştır.
Ve kader onları tekrardan bir araya getir mutlu bir hayatı paylaşma yolunda ilk adımları atmışlardır.

Lydia da 2 kez kanseri atlatmış ve hayatına yön vermek için örgü dükkanını açmıştır. Kanser yüzünden uzun süreli ilişkisi olmamış ve evlenmemiştir.
Ama örgü dükkanı sayesinde, örgü dükkanına paketler getiren kargocudaki adama aşık olmuş fakat 3. kez kanser tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı için Brad'i reddetmiştir.
Ama kanser testleri olumlu sonuçlanmış ve iyi huylu olduğu ortaya çıkınca, ablası margeretin uğraşları sayesinde Bradle barışmışlardır.

Zorlu günlerin ardından 4 kadınında hayatı, küçük mucizeler sayesinde mutlu günlere kavuşur.

Bu kitabı okuduğunuzda,
Umudunuzu kaybetmemeyi,
Hiçbirşeyin göründüğü gibi olmadığını,
Savaşmayı, pes etmemeyi,
Hayata olumlu bakmayı,
Mutsuzlukları, nasıl mutluluğa çevirebileceğinizi öğreneceksiniz...

Papatya

V.I.P
V.I.P
Debbie Macomber alsam mı almasam mı diye hep ikilemde kalıyordum, görür görmez alacağım. Teşekkürler Zeyno, eline emeğine fikrine sağlık.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Kitap özetlerimin devamı mutlaka gelecek... :)

Bir Yumak Mutluluk - Debbie Macomber

Lydia Hoffmann ile beraber yine 4 kadın;
  • Elise Beaumont
  • Bethanne Hamlın
  • Courtney Pulanskı
Ve yine bu 4 ana karakterin hikayesi; örgü kursunda birleşiyor

Elise Beaumont bir kaç yıl evli kaldığı eşinden (Maverick), kumar hastalığı yüzünden boşanmış ve eski kocasını hem çok seven hem de hatırladıkça nefret eden bir karakter.
Emekli olunca elindeki birikimini hayalindeki eve yatırmak istemiş fakat dolandırılmış. Bu yüzden kızı ve damadının evinde yaşamakta.
Örgü kursuna başladığı gün eski kocasının da gelip bir süre kızının evinde kalacağını öğreniyor ve kursta asabi tavırlarıyla ilk izlenimi olumsuz oluyor.
Fakat kursun 2. gününde arkadaşlarından özür dileyip hatasını telafi etmeyi biliyor.
Kızının evinde eski kocasından ne kadar uzak durmaya çalışsada, tekrar yakınlaşıyorlar.
Fakat kocasının kumar oynadığını öğrenen Elise, eski eşinden tekrar soğuyor ve onu dinlemiyor bile.
Kızının anlattıklarından sonra; eşinin lösemi olduğunu öğreniyor ve affediyor

Bethanne Hamlin, aldatıldığı ve sonra terkedildiği kocasından boşanmış, boşanmayla beraber özgüvenini yitirmiş bir kadın..
1 kızı ve 1 oğlu olan Hamlin, babasına aşık olan kızının başına kötü işler açmasından korkuyor. Çünkü babası başka bir kadın için evi terkedince, tüm dünyası yıkılmış ve babasından nefret etmektedir.
Onu yine kötü arkadaşlardan ve uyuşturucu batağına sürüklenmekten kurtaran, annesinin örgü kursundan küçük arkadaşı Courtney kurtarıyor.
Bethanne örgü kursundaki arkadaşı Elise'in önerileri üzerine, kendi yeteneği ve el emeği ile hazırlanmış orjinal doğum günü partileri düzenlemeye başlıyor ve onu aldatan eşinin nafakasına muhtaç yaşamadan hayatına devam etmeyi öğreniyor.
Ve aynı zamanda kocasının kendini aldattığı kadının kocası ile tanışıyor. İyi arkadaş oluyorlar. Bu adam iyi bir sevgili olabileceklerini iddia etsede Bethanne yanaşmıyor, arkadaşlıklarının bozulmasından korkuyor ve ona şu an en yakın kendisini hissettiği için bu yüzden hoşlandığını zannettiğini düşünüyor ve başka bayanları görmeye çalışırsa bu fikrinden vazgeçeceğini düşünüyor. Öyle de oluyor. Paul yeni kız arkadaşı ediniyor ve onunla nişanlanıyor. Ve en yakın arkadaşı Bethanneyi de onunla tanıştırıyor.

Courtney annesinin vefatıyla boğuşmakta olan, aşırı kilolu, yalnız bir kız. Babasının işinden, kardeşlerinin de okuduğu üniversite yüzünden farklı şehirlerde olmalarından dolayı, Courtney lise son sınıfı anneannesinin yanında okumak zorunda kalıyor.
Ve anneannesinin yanında sıkılacağını düşünürken, eğlenceli günler geçirmeye başlıyor.
Örgü kursuna yazıldıktan sonra hayatı değişiyor.
Anneannesinin isteği üzerine yüzmeye gidiyor ve kilolarından kurtulmaya çalışıyor.
Bethannenin kızıyla arkadaş olmaya çalışırken, onunla beraber sürükleniyor fakat ona ayak uydurmak yerine abisini arayarak onu erkeklerin elinden kurtarıyor.
Ve zamanla iyi bir arkadaş oluyorlar.
Bethannenin oğlu; Andrewden hoşlanmaya başlayan Courtney bunu ona belli etmiyor. Çünkü Andrewin okulda zaten sevgilisi vardır. Fakat Andrew şımarık bir kız olduğu için sevgilisinden ayrılıyor.
11 kilo verdikten sonra dikkatleri üzerine çekmeye başlayan Courtney ile Andrew sevgili oluyorlar.
Lise bittikten sonra ayrı üniversitelere gitseler bile, birbirlerinden hiç kopmuyorlar.

Lydia ise yeni bir örgü kursu açmanın heyecanı ile yeni kursiyerleriyle tanışıyor. Fakat ilk gün kurstaki negatif hava onu örgü kursu açtığına pişman ediyor. Bu kez örgü kursunda çorap örmeyi öğretecek kursiyerlerine.
Zamanla kursiyeleriyle kaynaşan Lydianın olumsuz fikri değişiyor.
Ve kursu açtığı dönemde ablası Margeretin bir sorunu olduğunu farkediyor ama bunu bir türlü öğrenemiyor. Daha sonra nişanlısı Brad, ablasının kocasından öğrendiği nedeni Lydia ya söylüyor. Meğer Margeret eşi işten çıkarıldığı için bunu kardeşiyle paylaşmıyor ve kendi içinde yaşıyor.
Lydia da ablasının üzülmesine göz yummamak için, kredi çekip parayı ablasının adına hazırlatıyor.
Fakat bu dönemde, nişanlısı Brad, daha önce boşandığı eşiyle oğlu için tekrar bir araya geliyor ve Lydia ile ayrılıyorlar. Lydia bu duruma çok üzülüyor çünkü kanserle savaştığı için uzun süreli ilişkileri olmadığından ilk defa birine bu kadar yoğun duygular hissettiğini farkediyor.
Ama Bradin oğlunu kendi oğlu gibi sevdiği için sevgisini içine gizlemek zorunda kalıyor.
Brad ikinci kez eski eşi tarafından terkediliyor ve ortada kalıyor.
Lydia ya dönmeye çalışsada tartışıp bir türlü bir araya gelemiyorlar.
Daha sonra birbirleri olmadan yapamayacaklarını anlayınca, barışıp eski mutlu günlerine geri dönüyorlar.

ayrac.png

Kitabı okumaya başladığınızda, belki karakterlerin olumsuz gelişen hayat hikayeleriyle hüzünlenebilirsiniz.
Ama bu olumsuzlukların, nasıl mutluluğa dönüştüğünü gördükçe kitaba kendinizi kaptıracak, nasıl bittiğini anlamayacaksınız..
İyi okumalar..