Kişisel gelişim kitapları neden işe yaramıyor?

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Yazının başlığı her ne kadar “Kişisel gelişim kitapları neden işe yaramıyor?” olsa da aslında diğer başlığı“Kişisel gelişim kitaplarından neden yeteri kadar faydalanılamıyor?” da olabilir.

Bu kitaplardan neden yeteri kadar faydalanamıyoruz?

1- Kişisel gelişim kitaplarına çok fazla umut bağlamak. Sanki bizimle ilgili tüm çözümleri sunacağı gibi bir yanılgı içine düşüyoruz.

2- Kişisel gelişim kitaplarından hızlı bir çözüm bekliyoruz. Aslında kişisel gelişim kitapları bize seçenekler ve tavsiyeler sunar.

3- Bu kitapların sunduğu önerileri kendi kişiliğimizin ve aklımızın süzgecinden geçirerek bize uygun çözümleri uygulamakta çekingen davranıyoruz.

4- Önerileri uygulasakta çözümü hemen görmediğimiz için pes ediyoruz. Bu nedenle kişisel gelişim kitaplarından maksimum fayda sağlamak için kişisel sabır önemlidir.

5- Kişisel gelişim kitapları faydalı olabilmesi için kişinin önce kendini olduğu gibi kabul etmesi gerekir. Kendisini olduğu gibi kabul etmeyen birinde öğrendiği kişisel gelişim becerileri komik ve yapay duracaktır. Bu durumdaki bir kişi öğrendiği bu becerileri bir süre sonra terk edecektir. Ve sonuç başarısız olacaktır. Ancak kendi eksi ve artılarını bilen ve kendini olduğu gibi kabul eden biri bu becerilerden hangisini ve hangi beceriyi ne zaman uygulayacağını da bilir (bence en önemli kriterlerden biri).

6- Kişisel gelişimi bir hedef olarak görüyoruz. Bu da bizi sonuca götürmez. Çünkü kişisel gelişim bir hedef değildir. Yaşam boyu süren bir süreçtir.

7- Kişisel gelişimi maddi bir karşılık ile ölçüyor olabiliriz. Burada başarıdan ne anladığımız önemlidir. Eğer kişisel gelişimi maddi bir karşılık için yaparsak muhtemelen kısa vadede hayal kırıklığına uğrarız. Kişisel gelişim içinde kendine güven, mutluluk, öz saygı gibi unsurlar da vardır. Bunlar hayatı kaliteli yaşamamızı sağlar. Lakin biz kişisel gelişimi, örneğin, bizi parasal olarak ve kariyer olarak yükseklere çıkaracak bir şey olarak görürsek bu hedefe asla ulaşamayabiliriz.

8- Kişisel gelişim kitaplarının bizi davranış olarak değiştirmesini bekleriz. Ancak bazen bizi davranış olarak değiştirmesi gerekmez. Zihinsel olarak zenginlik katmasını da yeterli görmek gerekir.

Kişisel gelişim kitaplarının neden işe yaramadığı konusunda benim aklıma gelen maddeler bunlar. Eğer sizin de bu konuda görüşleriniz varsa yorumlar bölümünde bunları yazabilirsiniz.

Özkan EMİROĞLU
 
Düzenleyen yönetici:
Top