İçerik testi Kişiliğine Uygun Mesleği Seç

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Kişiliğine Uygun Mesleği Seç
Mesleğin kişiliğine ne kadar yakın olursa, iş hayatında o kadar başarılı olursun. Bunun için önce aşağıdaki soruları çöz ve hangi dalda ilerlemen gerektiğini bil. Gerisi sana kalmış…

1. Bir grup projesinin içinde yer alsan;
a. Her şeyi bir plana sokar ve yapılacak işleri listelersin.
b. Projenin hemen başlamasını istersin ve olayları gözlemleyerek yeni stratejiler belirlersin.
c. Proje için bilgi toplarsın.
d. Hayal gücünle projeyi en iyi ve başarılı şekilde tamamlamaya çalışırsın.

2. Sürekli yanında olacak arkadaşın nasıl birisi olmalı?
a. işlerine engel olmadan düşüncelerinden faydalanacağın birisi.
b. Her an değişen planlarına surat asmayacak birisi.
c. Bilgilerinden yararlanabileceğin birisi.
d. Hayallerine saygı duyacak ve seni destekleyecek birisi.

3. Hangisini yapsan daha çok eğlenirsin?
a. Romantik bir yemek yiyip arkasından filmizlersen.
b. Bungee jumping yapıp, macera dolu birgün geçirirsen.
c. şiir yazıp, kitap okursan.
d. Hedeflerini ve hayallerini paylaşabileceğin bir chat arkadaşıyla konuşup, yanında kahveni yudumlarsan.

4. Genellikle vaktini neyi düşünerek geçirirsin?
a. Doğru yolu bulmanın ve mükemmel olmanın sırrını.
b. Bu akşam neler yapabileceğini.
c. Bir projenin çözümünü ya da okul ödevini.
d. En yakın arkadaşına nasıl yardımcı olabileceğini.

5. Çevrendekiler tarafından hangi konuda eleştirilirsin?
a. Fazlasıyla pimpirikli olduğun için.
b. Çok sabırsız olduğun için.
c. Ukala olduğun için.
d. Arkadaşlarınla aynı ortamdayken, aklın başka yerlerde olduğu için.

Yanıtlarını dürüstçe verdiysen, şimdi sıra sonuçlarda…

A, B, C ve D seçenekleri arasından hangisi çoğunlukta olduğunu belirleyin ve …

SONUÇLAR :

A’lar çoğunluktaysa; KONTROL SENDE!
Her zaman, herşeyin en doğrusunu yapmak istiyorsun. Kontrol senin için çok önemli.Yaptığın işlerin kendi kontrolün altında olması gerekiyor. Her ne kadar grup çalışmasının faydasına inansan da gözün hep arkada. Böyle bir durumda kaldığında çaktırmadan herkesi takip ediyorsun.

Bu iş ne kadar yorucu da olsa bu durumdan hiç de şikayetçi olduğun söylenemez. Çünkü senin içinde bitmek tükenmek bilmeyen bir azim var. Enrutin anlarda bile kafanda sürekli bir şeyler üretiyor ve düşünüyorsun. Senin yapacağın iş planlı ve ani sürprizlerden uzak olmalı.

B’ler çoğunluktaysa; HAYATIN MACERA!
Sen macera dolu ve hızlı sonuçlanan işlerden hoşlanıyorsun. Böyle bir işi ise kişiliğinden dolayı kurşun hızıyla yapabilirsin. Olayların çok fazla beklemeye alınması ya da ne zaman sonuçlanacağının muallakta kalması seni delirtiyor. Başladığın bir işi bitirmeden için rahat etmiyor.

Çünkü sen başarıyla sonuçlanan her işten haz duyuyorsun ve bunu göremediğinde yeni işlere el atmak istemiyorsun. Yeni şeyler denemek senin doğanın bir parçası. Sürekli düzen içinde olmak yapına uymuyor. Bu yüzden bir şeyler aniden değiştiğinde sarsılmadan, bukalemun gibi şartlara ayak uyduruyorsun. Bu yüzden ani karar gerektiren her şey sana uygun ve kişiliğinle birebir örtüşüyor.

C’ler çoğunluktaysa; KÜLTÜR KÜPÜ!
Yeni şeyler öğrenmek seni motive ediyor. Arkadaşların arasında hemen fark edilebilecek farklılığa sahipsin. Çünkü, kültürün, yaşam tarzın ve hayata bakış açın herkesten çok farklı. Başına bir olay geldiğinde birbirinden farklı çözüm yolları üretebiliyorsun ve sonuçlarını deneyimlerine güvenerek tahmin edebiliyorsun.

Herkesten önce bir şeyleri görebilmek her ne kadar sana ‘çok bilmiş’ lakabını yapıştırsa da, sen kendini ‘Hiçbir şeybilmemekten iyidir’ sözleriyle gazlıyorsun. Bu artı özelliğini çevrendekilerle de paylaşmayı çok seviyorsun. Bu yüzden proje ve deneyim gerektirecek işler sana çok uygun.Böylelikle hem kendini daha fazla geliştirme fırsatın olacak, hem de bilgilerini paylaşabileceksin

D’ler çoğunluktaysa; HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİR!
inanılmaz geniş ve yeni fikirlerle dolu bir hayal gücüne sahipsin. Kafanda bir anda oluşantoz pembe hayalin içindeki görüntüyü, gerçeğe dönüştürme isteğin var. Her ne kadar bu özelliğinden dolayı çevrendekiler seni fazlasıyla hayalperest olarak görseler de, sen buna hiç aldırmıyorsun. Sen olaylara ‘istedikten sonra başarırım’ gözüyle yaklaşıyorsun.Bu da başarının bir anahtarı!

Sana tavsiyem, gerçekçi olmadığını düşünen insanlara biraz olsun senin fikirlerinden yararlanmaları gerektiğini göster. Yaratıcılık senin içinde var. Yeni şeyler ortaya çıkarabilme şansın olan işleri tercih et. Çünkü sen üretmeden,hayallerini gerçekleştirmeden ve bunu insanlarla paylaşmadan mutlu olamazsın.

Alıntı : Cosmogirl
 
Son düzenleme:
Top