Kişiler Arası İlişkilerde Öneriler ve Beklentiler

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Kişiler arası ilişkilerde karşılıklı beklentiler sözkonusudur. Bu beklentilerin karşı tarafa verilmesi veya verilmemesi durumunda nelerle karşılaşılacağı aşağıda önerilerle açıklanmış.

Karşınızdakinin Yansıttığı Kişiliği Kabul Edin

İnsanlar arası ilişkileri bozmak açısından geçerliliği kanıtlanmış olan kesin bir formül vardır. Bu ad karşınızdakinin değiştirmeye çalıştırmaktır. En sevdiğiniz insanlar bile bir süre sonra sizden nefret etmeye başlarlar.

Karşınızdakine Seçim Hakkı Tanıyın

Ne kadar geçerli olursa olsun , insanlar sadece kendilerine gösterilen doğruları uygulamaktan rahatsız olurlar. Unutmayalım ki kimse kimseye hayatı reçete edemez ya da gümüş tepside sunamaz. Hayat tecrübelerimizi ve deneyimlerimizi karşımızdaki istediğinde onunla paylaşmalıyız.

Karşınızdakini Asla Utandırmayın

İnsanlar utandırılmaktan nefret ederler. Bu sebeple de olaya yol açan kendi kusurların düşünmek yerine, nefretlerinin, kendilerin utandıran kişiye yöneltirler. Hatası ne olursa olsun, başkalarının yanında utandırdığınız, teşhir ettiğiniz kişiyle aranızdaki bütün köprüler atılır. Bu kişi size kin besler, hınç duyar.

İnsanların övgü ve onay bekleme ihtiyacı vardır

Karşımızdakinin olumlu özelliklerini fart etmek ve bu doğrultuda geri bildirimler vermek onunla iletişimimizi olumlu etkiler. Onların gönlünde ayrı bir yerimiz olur. Günümüzde yanlışları değil doğruları yakalamak anlayışı geçerlidir.

Karşınızdakine size yardım etme fırsatı verin

Kendisine ihtiyaç duyulduğunu bilmek herkesi mutlu eder.. insanlar güçlerini gösterebilmek ve kendilerini kanıtlayabilmek için çevrelerine ve size bir şeyler verebilmek konusunda büyük bir istek duyarlar. Bu fırsatı arada bir sevdiklerimize vermek bize bir şey kaybettirmez.

Karşınızdakine Doğru Bilgi Verin

Hangi nedenle olursa olsun, karşınızdakine gerçek dışı bilgi vermeyin. “ o nasıl olsa anlamaz”, “onun iyiliği için söylemiyorum” gibi ifadeler kendimizi kandırmak veya kendimizi savunmak için kullandığımız mekanizmalardır. Eninde sonunda karşımızdaki gerçekleri öğrenecektir. Bilin bakalım öğrenince siz ne olursunuz. YALANCI. İnsanlar yalancıları sevmezler. Şeytanla dost olup cehennemin en güzel köşesinde bir köşk sahibi olmak istiyorsanız o apayrı bir mesele.

Karşınızdakini iyi dinleyin

Bütün insanlar söyleyeceklerinin önemli ve değerli olduğuna inanırlar. Karşınızdaki kişiye verdiğiniz değerin en önemli göstergesi onu dinlemek için ayırdığınız süre ve dinleme biçiminizdir. Karşınızdakinin ne söylediğini sürekli keserseniz o da sürekli olarak daha önce söylediklerin tekrar etmeye başlar. Kelimesi kelimesine bilseniz bile karşınızdakinin söyleyeceklerini dinleyin. Sonra onun söylediklerini özetleyerek ona geri bildirimde bulunun. Bu karşınızdakine inanılmaz bir rahatlık verecektir. Nede olsa anlaşılmak güzel şeydir. Bir sanatçı ağbimiz ne diyor. “beni anlamadın ya ben ona yanıyorum”. Ne siz yanın ne karşınızdaki yansın.

Alıntı