• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kırışıklık önlemek için kür

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Cildinizdeki kırşıklıkları önlemek için bu tavsiyelere göz atın... Köşe yazıları ile şarkıların ortak bir yanı var. “Olur mu öyle şey, ne ilgisi var?” demeyin, ciddiyim! Bazı yazılar diğerlerinden daha çok istek alıyor. Okur, tıpkı popüler bir müzik parçası dinler gibi belli konuları ne kadar tekrarlarsak tekrarlayalım bıkmıyor. Tersine sık sık yazmamızı istiyor. Cilt kırışıklıkları böyle bir konu. “Cilt kürü” düşünenler için en son bilgileri not alabilirsiniz.

NE YİYİP İÇMELİ?

Güne mutlaka proteini bol bir kahvaltı ile başlayın. Yumurta beyazı, yoğurt, dilimlenmiş, ısıtılıp üzerine bir iki damla zeytinyağı eklenmiş domates, taze meyveler ve tam tahıllardan yapılmış kahvaltı gevreklerine ağırlık verin.

Güne bir bardak ılık su -birazcık limon ekleyebilirsiniz- ve ½-1/4 bardak meyve suyuyla başlamanız iyi olur. “Nar suyu”, “nar suyu, portakal suyu” karışımı, “havuç-portakal suyu-nar suyu” karışımı mükemmel tercihlerdir. Kahvaltıdan önce alacağınız bir tablet alfa lipoik asit ve kahvaltı sonrası yutacağınız 100 mg ubiquinol (aktif CoQ10) işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

BALIK-YOĞURT-DOMATES FAVORİ

Öğle ve akşam yemeklerini de protein ağırlıklı yemeniz iyi olur. Balık öncelikli seçiminiz olmalı. Az yağlı kırmızı et, tavuk hindi veya yoğurt da doğru seçimlerdir. Öğle ve akşam yemeklerinde salata -özellikle domatesten zengin salatalar- yemeyi ihmal etmeyin. Gün boyu sık sık ve az miktarda su için. şekerli, gazlı, kolalı içeceklerden uzak durun. 1-2 fincan kahve 3-4 fincan çay ve mineralli su -soda- en doğru tercihlerdir.

Tam tahıllar ve özellikle bakliyat grubu yiyecekleri daha sık tüketin. Kırmızı fasulye, yeşil mercimek sofralarınızda daha sık yer alsın. Ara öğünlerde meyve dilimleri, ceviz ve bademden faydalanabilirsiniz. Yağı azaltılmış yoğurt da iyi bir ara öğün seçimidir.

Salatalarınıza öğütülmüş ceviz, ayçiçeği taneleri, öğütülmüş keten tohumu, küçük meyve dilimleri eklemeyi ihmal etmeyin. Tuzu her zamanki gibi azaltın. şekerli yiyeceklerin tamamından uzak durun. Unlu, nişastalı yiyeceklerle ilişkinizi sınırlayın.

Kırışıklık azaltma planının önemli bir parçasının da düzenli egzersiz yapmak olduğunu sakın unutmayın. Uykunuza, istirahatınıza özen gösterin. Stresten uzak kalmaya çalışın.
 
Top