Kim Jong-il ,Kuzey Kore Ulusal Lideri

Suskun

V.I.P
V.I.P
268566110269.jpg

16 Şubat 1941 -19 Aralık 2011

Kim Jong-il
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin ulusal lideri.​

Ülkesinin Ulusal Savunma Kurulu başkanı, Kore İşçi Partisi genel sekreteri ve Kore Halk Ordusu başkomutanıdır. Kuzey Kore'nin kurucusu olan babası Kim Il-sung 1994 yılında ölünce, ülke yönetimini devralmıştır.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde "Sevgili Lider" olarak anılan Kim Jong-il, CNN tarafından dünyanın en gizemli lideri olarak nitelendirilmiştir.

Kim Jong-il Sovyet kayıtlarına göre 1941 yılında Sibirya'da dünyaya gelmiştir. Resmî öz geçmişinde ise 16 Şubat 1942 günü Kore'deki Baekdu Dağı'nda gizli bir askerî kampta doğduğu belirtilmektedir. Kim Jong-il'in doğduğu gün dağın ardında çift gökkuşağı ve gökyüzünde yeni bir yıldızın belirdiği öne sürülmektedir.

Kendisinin İnternet konusunda uzman olduğunu söyleyen Kim Jong-il, koleksiyonunda 20 binden fazla video kaset bulunan bir film tutkunudur. Kim Jong-il'in uçuş korkusuna sahip olduğu ve bu nedenle uzak mesafelere özel trenlerle gittiği iddia edilmiştir. Müzik ve güzel sanatlarla da ilgilenen Kim Jong-il'in altı tane opera yapıtı kaleme aldığı ve Juche Kulesi'ni tasarlayan kişi olduğu belirtilmektedir.

018_d.jpg
 
Top