• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Kilo almak istiyorsanız ...

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Bazılarımız kilo vermek için diyet, egzersiz gibi her yolu denese de, aslında kilo almak isteyen ve zayıflıktan şikayetçi olanlarımız da var. Zayıflık doğuştan olabiliyor ya da sonradan ortaya çıkabiliyor. Genetik nedenlere bağlı zayıflıkta kişinin ailesinde zayıflık görülebiliyor ve bu kişiler çoğunlukla çocukluğundan beri zayıf oluyor. Tiroid bezinin çok çalışması veya kullanılan bazı ilaçların (bazı şeker ilaçları veya bir grup antidepresan) yan etkisi sonradan ortaya çıkan zayıflığın nedeni olabiliyor. Bazen kilo problemi nedeni ile zayıflamaya çalışılırken tek yönlü diyetlerin aşırı yapılması da zayıflığı tetikleyebiliyor.

Zayıflık hangi hastalıklara yol açar?
Yağ dokusu vücudumuz için çok önemli, çünkü vücut ısısını sağlıyor, darbelere karşı iskelet sistemimizi koruyor. Aynı zamanda cinsiyet hormonlarının da bir miktar sentezini sağlıyor. Eğer yağ dokusu normalden çok az olursa kemik yoğunluğu azalıyor ve kemik erimesi meydana geliyor. Bununla birlikte saçlarda incelme ve dökülme, tırnaklarda kırılma ortaya çıkıyor. Yetersiz beslenmeye bağlı mineral, vitamin eksikleri olabiliyor. Kalpte ritim problemleri ve çarpıntı meydana geliyor. Çocuklarda büyüme-gelişme geriliği ortaya çıkıyor. Kadınlarda adet düzensizlikleri ve doğurganlık problemlerine neden oluyor.

Kilo almak için nasıl beslenmeli?
Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için beslenmede bazı noktalara dikkat etmeli ve çok sabırlı olmalı. Doğru hedefler koymak ve bu doğrultuda yavaş ama emin adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayda 500 gram-1000 gramlık ağırlık kazanımlarını sağlayabilmek bile bu noktada bir başarı olarak görülebilir.

Miktarı küçük ama kalori değeri yüksek yiyecekleri daha çok tüketmek gerekiyor. Çünkü bu kişilerin mide hacimleri de küçük olduğu için çabuk doyabiliyorlar. O nedenle yağlı tohumlar olan fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yiyeceklerden gün boyunca avuç avuç yemeleri doğru olur. Zayıflıktan yakınan kişilerin vücut yağ oranları da düşük olduğu için beslenmelerinde biraz daha yağlı yemeye özen gösterebilirler. Mesela salatalarına ekstra 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir avuç ceviz koymak faydalı olur. Yemeklere ekstra yağ koyulabilir. Krema ve soslar eklenebilir. Kahvaltıda kaymak, bal, tereyağ, zeytin, zeytinyağı, zahter, reçel, fıstık ezmesi, yağda yumurta, kruvasan, börek gibi yüksek kalorili tercihler yapabilirler.

Vücut enerjisi için çok önemli olan doğru karbonhidrat tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Her yemeğin yanına pilav, ekmek, makarna, börek, patates gibi karbonhidrat değeri yüksek yiyecekleri bolca koyabilirler. Her yemeğin yanına taze sıkılmış meyve suyu veya ev yapımı limonata içmek de vücuda kalori girişini sağlar, yağlanmaya katkıda bulunur. Özellikle ara öğünde ev yapımı kalınca bir dilim kek ve taze sıkılmış meyve suyu tüketimi akşam yemeğinde daha aç olmayı sağlar. Gece yatmadan bir saat önce 1 büyük bardak tam yağlı süt, 1 muz, 1 yemek kaşığı balla blendır'dan geçirilip, muzlu süt yapılabilir. Yanında da bir avuç fındık veya cevizle birlikte tüketilebilir.

Boza ve sahlep kalori değeri yüksek içeceklerdir. Her gün 1-2 bardak boza veya sahlep içmeye özen gösterebilir. Kilo almaya çalışan insanların acıkmayı beklemeden yemesi doğru olur. Çoğunlukla yemek yemeyi bile unutabilirler çünkü. Bunun için saat başı bir alarm kurulabilir ve saat çaldıkça yemesi gerektiğini hatırlayıp besin tüketebilirler.

Zayıf insanlar çoğu zaman hep çok yediklerini düşünürler. Aslında bu insanlar az yiyorlardır ve çok yediklerini düşünüyorlardır. O nedenle bana kilo almak için baş vuran hastalarıma hep şunu söylüyorum: "Ne zaman çok yedim diye düşünüp sofradan kalkmaya hazırlanıyorsun, hemen otur ve yemeye devam et. Kendine ben aslında çok az yedim, biraz daha yiyebilirim demelisin."

Not: @KıRMıZı lımmm bir göz at istersen konuya ;)
 

nazenin

MiKRoSKoBiKCaNLı
Özel üye
Yatmadan once duzenli Süt pekmez yumurta karışımı da etkili diyorlar ama içilebilir bi tat olur mu bilemiyorum :)
 

Beyfendi

Kaf Kef
Özel üye
benim kadar spor yapan varmıdır acaba bilmiyorum vucut eksenine şekline ve vücut yapın spora uygun değilse spor yapmnanın hiç bir manası yok günlük 4 saat koşarım fazla yemek yemem siagara içmem alkol almam asistli içeceklerden uzak durum bol su içerim aslını soracak olursan ne zayıflayabiliyorum nede kilo alıyorum
 
Top