"keşke” Ve "şayet" Oyununu Oynamaktan Vazgeçin

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
"Keşke” ve "şayet" oyununu oynamaktan vazgeçin

Bataklık kumu. Eski Tarzan filmlerini anımsatan bir kelime: Ormana deneyimsiz bir gezgin gelir ve sert toprak diye bir çamur çukuruna o meşum adımı atar. Bazı sahnelerde, gezginden geriye sadece safari şapkası kalır. Çocukken o kadar çok Tarzan filmi seyretmiştim ki, eğer bataklık kumuna basarsan, yapacağın şeyin Ihiç kımıldamamak ve birinin sana yakınlardaki bir sarmaşığı uzatmasını beklemek olduğunu öğrenmiştim.

Bataklık Düşüncesi.
Bu, gizli ve tehlikeli düşünce sistemine adımınızı atıp Tarzan filmindeki zavallı adamdan daha hızlı bir şekilde batmaya başladığınız zamandır. Eğer kımıldamadan durmaz ve bir sarmaşığa satılmazsanız çok geçmeden sizden geriye sadece şapkanız kalacaktır.

Bataklık Düşüncesinin en yaygın biçimi "Keşke” ve inançlarıdır. Keşke düşüncesine takıldığınız zaman, geçmişte olan bir şey yüzünden aklınızın huzura kavuşmasının mümkün olmadığına inanırsınız. Şayet düşüncesine takıldığınız zaman mutluluğunuzun gelecekte olacak bir şeye bağlı olduğuna inanırsınız.

Bataklık Düşüncesinden kurtulmak için atılacak ilk adım, 8 içinde olduğunuzu bilmektir. Bu sizin Keşke ve Şayet düşüncelerinizi tanımlamanızı sağlar. Hepimizin kendi favorilerimiz olan Keşkeler ve Şayetler vardır ama aşağıdakiler en yaygın olanlardır. Eğer sizinkiler aralarında yoksa, hiç çekinmeden ekleyebilirsiniz.

En Geçerli Keşke İnançları

Keşte dûn akşam daha iyi uyusaydım, o zaman bugün daha keyifti olurdum.

Keşke şu yaptığını yapmasaydın, o zaman ben mutlu olurdum.

Keşke daha iyi bir çocukluğum olsaydı, o zaman şimdi daha mutlu olurdum.

Keşke vücudum güzel olsaydı, o zaman daha mutlu olurdum.

Keşke semde evlenmeseydim, o zaman şimdi mutlu olurdum.

En Geçerli Şayet İnançları

Şayet özür dilersen, o zaman seni affederim.

Şayet daha çok param olursa, o zaman daha mutlu olacağım.

Şayet biraz kilo verirsem, o zaman kendimi daha çok beğeneceğim.

Şayet hastalıktan kurtulursam, o zaman mutlu olacağım.

Şayet doğru eşi bulursam, o zaman mutlu olacağım.

Tarzan filmlerindeki bataklık kumuna saplanmış zavallı gariban bunu fark edip hareketsiz kalsaydı, birisinin ona bir sarmaşık uzatacağını umut edebilecekti. Sizin yaşamınızda o birisi Taun’dır ve O’nun size uzatabileceği pek çok sarmaşığı vardır. Siz bataklık kumu düşünceleri içine batarken sarmaşığın yanı başınızda öylece durmasına izin vermiş olabilirsiniz. Bunu bir daha yapmayacağınızdan emin olun. Bataklık kumu düşüncelerine daldığınızı anladığınız an hareketsiz kalın. Sonra Tanrı’dan yardım dileyin. Yardım dilemek büyük bir olay veya görkemli bir dua değildir. Yapmanız gereken tek şey şöyle bir şey olabilir: "Bu tarz düşünmek beni ve diğer insanları incitiyor. Bunun yerine bana başka ne düşünceler verebilirsin?"

Battığını hissettiğin an:
Kımıldama. Yardım İste. Sarmaşığı tut.

kaynak: Lee L. Jampolsky, Gülümsemek de Bir Sanattır