Kendi Olma Yolunda Farkındalık Adımları

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Kendi Olma Yolunda Farkındalık Adımları

Hayatlarında birçok şeyin peşinde koşan fakat her nasılsa ruhları ölmüş gibi görünen insanlar görürüz. Pek çok şeye sahip oldukları halde, bazı şeyler hâlâ eksiktir hayatlarında. Onlarla konuştuğumuzda, nereden gelip nereye gittikleri hakkında farkındalıklarının gelişmediğini görürüz. Ben bu gibi durumları nezleyken bir şeyler yemeğe benzetiyorum.

“Ne alaka” şimdi diyenleri görür gibiyim. Ben nezle olduğumda burnum öyle bir tıkanır ki, yediğim hiçbir şeyin kokusunu duyamadığımdan, lezzetini de asla yeterince alamam. Çok basit gibi görünse de, içine ruhumuzu katmadan yaptığımız her eylem, lezzetini alamadığımız bir süreçtir. Ve böyle bir süreç kişide keyif, merak ve istek uyandırmadığından, yapılan eylemler rotasız ve sürüklenme şeklinde bir yolculuktur.

Kendi olmayı başarmış insanlara baktığımızda, genelde onlarda var olan şey, kendilerini aşmalarını sağlayan bir sorumluluk duygusu ve meraktır. “Amaç-mana-değer-önem” gibi kelimeler hayatlarında geniş bir anlamla bağlantıda olduklarını hissettirir. Oldukça yüksek seviyede bir “tutarlılıkları” vardır. Etkilenen olmayı değil, etkileyen olmayı seçmişlerdir. Etraflarındaki başka insanlara, olaylara ve tabiata duyarsız kalamazlar.

Herkes bir Atatürk, Gandhi veya Fatih Sultan Mehmet olmak zorunda değildir. Fakat her insanın sahip olduğu değerlerini, yeteneklerini, karakter özelliklerini, inançlarını bilmesi ve bunlar ışığında hayatı anlamlı kılan bir amaç, hedef ve vizyon belirlemesi kendi olma yolunda atılmış büyük bir adımdır. Ve bunlar kişinin metafizik gerilimini her an aktif tutacağından seçimlerinin farkında ve her an eyleme geçmeye hazır bir potansiyelde ve merak duygusunda kişiyi yönlendirecektir.

Uzunca bir girişten sonra, aşağıdaki sorularla sürecimize başlayalım. Bu soruları kendinize sorarak kendiniz olma ve doğru seçimleri yapma yolunda yepyeni adımlar atacaksınız.

· Ben gerçekten ne istiyorum?

· Bu istediğim beni onurlandıran bir seçim mi?

· Gerçekten ihtiyacım olan ne?

· Bu istediğimi ne zaman istiyorum?

· Bu istediğimi elde ettiğimde ne hissedeceğim?

· Bu istediğim benim değerlerimle uyumlu mu?

· Bu istediğim benim inançlarımla uyumlu mu?

· Bu istediğim benim dışımda kimlere değer katacak?

· Bu istediğimi kimler yanımdayken istiyorum?

· Bu istediğimi elde edersem ne olur, etmezsem ne olmaz?

· Bu istediğimi elde ettikten 5 yıl sonra ne düşünüyor ve ne hissediyor olacağım?

· Benim şu an gerçekten neye ihtiyacım var?

· Bu ihtiyacım beni ve yanımdakileri onurlandıran bir seçim mi?

· Bunu şimdi seçersem ne olacak, seçmezsem ne olmayacak?

-Alıntı-

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Şu alttaki soruları karşılaştıgımız her problemde kendimize sorabilmek ve cevap bulabilmek çok önemli aslında.
Bu tarz sorularla bir şeylere baktığınızda birçok üzüntüyü ve ikilemi kolayca atlatabiliyorsunuz

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Şu alttaki soruları karşılaştıgımız her problemde kendimize sorabilmek ve cevap bulabilmek çok önemli aslında.
Bu tarz sorularla bir şeylere baktığınızda birçok üzüntüyü ve ikilemi kolayca atlatabiliyorsunuz
Kesinlikle :)
Mutsuz olmayı da mutlu olmayı da binevi kendimiz seçiyoruz aslında.
Kendi kontrolümüzü elimize almamız çok kolay aslında :)