• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Kemik iliği nakli nasıl yapılır?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Hastaya çok yüksek doz kemoterapi ve/veya radyoterapi verilerek lösemik hücrelerin öldürülmesi amaçlanır. Ancak bu sırada normal hücrelerde zarar görür. Kemik iliğinin yeniden kan yapabilmesi için hemopoyetik kök hücrelere ihtiyaç vardır. Bu kök hücreler ya hastadan tedavi öncesi özel işlemlerle toplanır (otolog kemik iliği ) ya da doku uyumlu kardeşten veya akraba dışı kaynaklardan elde edilir (allojenik kemik iliği). Allojenik kemik iliği naklinde otolog nakilde olduğu gibi verilen yüksek doz tedavi ile lösemik hücrelerin ölmesi sağlanır. Ayrıca vericinin bağışıklık hücrelerinin lösemik hücreleri tanıyarak öldürür. Bu ikinci etki mekanizması allojenik kemik iliğinin otolog kemik iliğinden daha etkili olmasın açıklar.
Ancak allojenik nakilde rol oynayan bağışıklık hücreleri lösemik hücrelerin yanı sıra normal hücreleri de öldürdüğü için otolog nakle göre yan etkisi daha fazladır. Bu nedenle allojenik kemik iliği nakli genç ve başka sağlık problemi olmayan hastalarda yapılır.
 
Top