• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Kelebeğin Doğadaki Rolü ve Önemi Nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Kelebekler ve güveler kanatları pullu olan tek böcek türüdür. Kelebekler çiçekten çiçeğe konarak çiçek tozlarını taşıyıp tozlaşmayı sağlarlar. Doğada besin zincirinin önemli bir halkası olan kelebekler, diğer böceklere, kuşlara, farelere, kurbağalara, kertenkelelere yem olarak işlevlerini tamamlarlar.

Ayrıca kelebekler ipek elde edilmesinde de büyük öneme sahiptirler.
İpek böceği tırtılları gelişimlerini tamamlayınca, kelebek olmak için koza örmeye başlarlar. Sonunda da kendilerini, bu incecik ipek ipliklerden örülmüş kozalarına hapsedip, uykuya dalarlar.Önce görünürde yalnızca minik bir tırtılla başlayan bu sürecin sonunda tırtıl kaybolurken ortaya ipekten örülmüş bir koza ile bir kelebek çıkmaktadır.

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Ne zaman baksam birileri bu konuyu okuyor..Merak ettim =)

Arıların besin zincirinin önemli bir halkası olduğunu biliyordum ama kelebeklerin de aynı zincirin halkası olduğunu ilk defa duydum.

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Ne zaman baksam birileri bu konuyu okuyor..Merak ettim =)

Arıların besin zincirinin önemli bir halkası olduğunu biliyordum ama kelebeklerin de aynı zincirin halkası olduğunu ilk defa duydum.
Yıllar önce kankamın konuya girme nedeniyle konuya daldım.. Herkesin merak ettiği bir konu sanırım