Karşıyaka taraftarına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret soruşturması

JosTeR

KAF SİN KAF !
Özel üye
İzmir'de geçen pazar günü oynanan Pınar Karşıyaka ile Fenerbahçe basketbol maçında, tribünlerden toplu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret ve küfür içerikli tezahürat yapılması, savcılığı harekete geçirdi. Tribünde olup da küfür ettiği tespit edilenlere, savcılığa ifade vermeleri için tebligat gitti. Bu gelişme sonrasında, taraftarlar sosyal medya üzerinden tepkilerini ortaya koydu.

Geçen Pazar Karşıyaka Arena'da, Pınar Karşıyaka ile Fenerbahçe takımları arasındaki basketbol maçında hakemlere yönelik yapılan kötü tezahüratlardan dolayı, ilk periyodun bitimine 2 dakika 52 saniye kala anons yaptırıldı. Ardından ikinci periyodun başında ve 5'inci dakikalarında, bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve rakip takıma yönelik küfürlü tezahürattan dolayı, anons yaptırıldı. Maç sonunda da, gözlemcilerin hazırladığı rapora göre, Karşıyaka, Türkiye Basketbol Federasyonu disiplin kuruluna sevk edildi, 4 maç seyirciye kapatılması gündeme geldi.

Önce polis ardından savcılık harekete geçti

Maç sırasında yaşanan bu olaylar, sahada görevli polisler tarafından kamera kaydına alındı. Ardından da, adli soruşturma başlatıldı. Tezahüratların yapıldığı tribünde bulunan ve küfür eden taraftarların isimleri, polisin incelemesiyle tek tek tespit edildi. Ardından da Karşıyaka Çarşı Taraftar grubu üyesi oldukları, polisin hazırladığı soruşturma evrakında ifade edilen bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Harekete geçen savcılık, ilk tespitte isimleri belirlenen kişiler hakkında, 'Kamu düzenini bozmak' ve 'Devlet büyüklerine hakaret' suçlarından ifade vermek üzere çağrı yapıldı. İfadelerin savcılık adına, Güvenlik Şube Müdürlüğü Kamu Güvenliği Şube Müdürlüğü'nce alınacağı belirtildi.

Taraftarlar harekete geçti

Yaşanan gelişme üzerine Pınar Karşıyaka taraftarları, tepkilerini sosyal medya üzerinden gösterdi. Twitter'de, 'Karşıyakayalnızdeğildir' hashtagiyle, tepkiler yazıldı. Bu arada Karşıyaka'nın ezeli rakibe Göztepe taraftarlarının da "Karşıyaka'yı yedirmeyiz" diyerek destek verdikleri görüldü. Gelişme karşısında, taraftar grupları, yapacakları ortak toplantıdan çıkan sonuca göre hareket etme kararı aldı. Kulüpten ise resmi bir açıklama gelmedi. Kaç taraftara tebligat gittiği ise henüz açıklanmadı.

Geçen pazar, Karşıyaka Arena'da oynanan Spor Toto Basketbol Ligi maçında Pınar Karşıyaka, Fenerbahçe'yi son periyotta 10 sayı geriden gelerek 86- 81 yenmişti.

@Sentinus

Düş

Özel Üye
Özel üye
Bir ülkenin devlet büyüklerini eleştirebilirsiniz. Yaptıklarını beğenmeyebilir, tepki gösterebilirsiniz. Ama o tepki hakaret ve küfür boyutuna gelemez. Taraftarın yaptığını savunmak mümkün değil. Ama şuan bunun hesabını sormak için doğru zaman değil. Daha mühim şeyler var.

JosTeR

KAF SİN KAF !
Özel üye
Bir ülkenin devlet büyüklerini eleştirebilirsiniz. Yaptıklarını beğenmeyebilir, tepki gösterebilirsiniz. Ama o tepki hakaret ve küfür boyutuna gelemez. Taraftarın yaptığını savunmak mümkün değil. Ama şuan bunun hesabını sormak için doğru zaman değil. Daha mühim şeyler var.

Yıl 1912,
Memlekette savaş günleri,
Başkaldırdı boyun eğmedi,
KARŞIYAKA gençleri.

Zühtü Bey ve Arkadaşları,
Yaktılar bu meşaleyi,
Rengimiz Yeşil kan Kımızı,
Adımız KARŞIYAKALI.

Övünürüz tarihimizle,
Binlerce şehit dedemizle,
Boyun eğmeyiz hiç kimseye,
Ay - Yıldız var göğsümüzde.

Karşıyakalı olunur,
Karşıyakalı doğulur,
Karşıyaka aşk bir kara sevda,
KARŞIYAKA BİR TUTKUDUR!

Aslında farklı bir yorum ile gelmiştim ama sildim. Marşımız ile cevap olsun. Saygılarımla ~

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Atatürke ağzına geleni söyleyenlere biz hiç bir yorumda bulunamıyoruz.. Yasa var sonuçta. "Devlet büyüklerine hakaret." Resmen şaka gibi bazı olaylar.
Olacakları ben sana söyliyeyim hocam. Bir tane günah keçisi seçilecek içlerinden, 2 3 sene sürecek dava. Sonra beraat. Yorum yapamıyorum bazı konularda gerçekten.

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
ben devlet buyugu doye bir kavrama inanmiyorum. sirf statusu var diye, cumhuriyet dusmani kafalara "devlet buyugu" demeyi kendime yakistiramiyorum.
acilan davalarin da "hakaret" adi altinda,(aslinda o ithamlar hkaretler degil gerceklerden ibaret) teror saldirilarina karsi alinmayan onlemlerin tartisilmasini engellemek icin acildigini dusunuyorum. yillardir uyumaya aliskin olan insanimiz yine uyutulmaya calisiliyor.
birtakim cumhuriyet dusmani insanin suclarini ortaya dokmenin hakaret oldugunu dusunmuyorum.

Sentinus'un da dedigi gibi, ninni olarak secilmis bir yontem bu. insnlarin dogrulari konusmasini engllemek icin bir yontem bulmuslar bu davalar araciligiyla.

bivatandaş

İnşirah İnşirah İnşirah
Özel üye
Kesinlikle katılıyorum...

JosTeR

KAF SİN KAF !
Özel üye
Atatürke ağzına geleni söyleyenlere biz hiç bir yorumda bulunamıyoruz.. Yasa var sonuçta. "Devlet büyüklerine hakaret." Resmen şaka gibi bazı olaylar.
Olacakları ben sana söyliyeyim hocam. Bir tane günah keçisi seçilecek içlerinden, 2 3 sene sürecek dava. Sonra beraat. Yorum yapamıyorum bazı konularda gerçekten.

Hocam yorumumu sildim daha ağır da konuşurum da konuşmayacağım az çok neler düşündüğümü biliyorsundur. Bu konuda tek taraflı bakıyorum malesef o yüzden yazmaya hiç gerek yok.. bekliyorum mektubumu bende sadece...

ben devlet buyugu doye bir kavrama inanmiyorum. sirf statusu var diye, cumhuriyet dusmani kafalara "devlet buyugu" demeyi kendime yakistiramiyorum.
acilan davalarin da "hakaret" adi altinda,(aslinda o ithamlar hkaretler degil gerceklerden ibaret) teror saldirilarina karsi alinmayan onlemlerin tartisilmasini engellemek icin acildigini dusunuyorum. yillardir uyumaya aliskin olan insanimiz yine uyutulmaya calisiliyor.
birtakim cumhuriyet dusmani insanin suclarini ortaya dokmenin hakaret oldugunu dusunmuyorum.

Sentinus'un da dedigi gibi, ninni olarak secilmis bir yontem bu. insnlarin dogrulari konusmasini engllemek icin bir yontem bulmuslar bu davalar araciligiyla.

Bu milletin yarısi ahmak size göre zaten....

Düş

Özel Üye
Özel üye
Cumhurbaşkanını başbakanı vs. sevmeyebilirsiniz. Bize zorla sevin demiyorlar. Sadece anayasa bize bu adama saygı göstermek zorundasınız diyor. Şuan yaşadığım yerde Mustafa Kemal ATATÜRK'ü gerçekten seven tek bir kişi yok. Buna karşı hakaret eden kimsede yok. Saygı ve sevgi arasında ince bir çizgi var. Onu asamiyorsunuz.
Tekrar tekrar söylerim,
Kendi ülkenizin devlet büyüğünü sevmeyebilirsiniz,dusunceleri/fikirleri hatta gittiği yol bile farklı olabilir. Bu kişinin halk tarafından seçildiğini unutmayalım. Milliyetçi bir ruha sahip olan zaten bu duruma ve o kişiye saygı gösterir.