• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Karpuz ve Kavun'da Şeker Var Mıdır? Yok mudur? Görüşleriniz..

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bir kaç gündür TV'de "Ayşe & Alişan" ı izliyorum gerçi program bu hafta başladı. Programa doktorlar da geliyor.. Ve uzmanlara beslenmeden diyete kadar soruluyor.

İki gün önce Prof. Dr. Ahmet Maranki geldi programa ve Hormonsuz doğal Karpuz' da şeker olmadığını, şeker hastalarında sorun yaratmayacağını söyledi ve aynı zamanda Karpuzla birlikte yapılacak diyetin zayıflattığından bahsetti..

Bugünde Prof. Dr. Canan Karatay tam tersini yani Karpuz'un zararlı ve tehlikeli olduğundan bahsetti.. Karpuz doğalda olsa içinde şeker olduğunu ve meyve şekerinin daha çok zararlı olduğunu söyledi.. Zayıflatmak yerine karaciğerde yağlanma yaptığından bahsetti. Kendisine "Ahmet Maranki'nin şeker olmadığını söylediği" söylendi ama ben tam tersini söylüyorum dedi..

Şimdi soruyorum merak ettim forumdaki görüşleri.. İkiside Prof. Dr. ve ikiside Amerikada çalışmalar yapmış..
Ve ikiside tam tersini söylüyor...
Doktorlarımız bile böyle zıtlığa düşerken, neyin sağlıklı olduğu hakkında ters görüş bildirirken, biz insanlar hangisinin doğru olduğuna nasıl karar vericez?

Var mı bi fikri olan:)

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Kesinlikle katılıyorum sana zeyno. Durum ortada. Ya bu konunun uzmanları bile görüş ayrılığı yaşarsa, bizler ne yapacağız. Kime ve neye güveneceğiz. Nasıl hareket edeceğiz. Kendi mantığımız tabiki devrede... Ama durum sağlıkla ilgili olunca durum daha vahim... Fikir ayrılıkları olabilir. Ama bizleri aydınlatmak adına doğruları sırf egonuz tatmin olacak diye saptırmayın lütfen. Hoşumuza gitsede gitmesede doğruları söyleyin, söyleyelim. Öğretin, öğretelim... Karışık olan kafaları berraklaştırmak yerine iyice hallaç pamuğuna çevirmeyin, olur mu...ALLAH sonumuzu hayır etsin...

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Sabah programlarında izlediklerinizden yola çıkarak hayatınızı düzene sokmanızı tavsiye etmem. Anladığım kadarıyla bol bol sosyal mesaj vermişler. Alt tarafı karpuz işte. Rakı ile iyi gider. Yeyin gitsin efendim :)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
:) İşte bir ikilem daha yumurtanın hergün yenebilecegini, kollestrol hastalarına zararının olmadığını söylendiği gibi ve bunun tersini söyleyenler gibi. Bir sağlıkcı olarak genel bilgim karpuzda şekerin oldugu yönünde. Bu tür ikilemlerle insanları güvensiz yapıveriyorlar,ya oturun araştırma ekipleri kurun inceleyin araştırın karpuzda şeker yok deyip inceleme raporlarınızla izah edin yada insanların sağlığında şüpheler oluştıracak açıklamalar yapmayın. Özellikle diabet hastalarının(ki biride annem) doğalınıda yese şekerinde yükselme hemen olur. En iyisi kararında yemek ve bu ikilemlerle kafayı yormamak :)

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
profları bilmem ama şeker hastası biri olarak sakın yemeyin derim,insülin almadan özellikle şeker yükseliyor,koma sokuyor.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Sanırım burada ham karpuzdan bahsediliyor.Ama onun bile şeker düzeyini yükselttiğini biliyorum.

ablacım şama gitmeli insanlar hormanun h si yok orda,patates,kabak,patlıcan,domates,biber meyveleri kokusuyla doyuyor insan,malezyada da öyle ben kendi ülkemde bu tür sebze,meyve görmedim,gel gelelim karpuz,muz,kavun yine şekerli ve şekeri yükseltiyor.:)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
ablacım şama gitmeli insanlar hormanun h si yok orda,patates,kabak,patlıcan,domates,biber meyveleri kokusuyla doyuyor insan,malezyada da öyle ben kendi ülkemde bu tür sebze,meyve görmedim,gel gelelim karpuz,muz,kavun yine şekerli ve şekeri yükseltiyor.:)

Kesinlikle ''karpuz,muz,kavun yine şekerli ve şekeri yükseltiyor'' bu sözüne katılıyorum @arz_ı hal canım. Birebir sonuçlarını görmesem acaba derdim ama acabam yo bu konuda.

Düzenleyen yönetici: