Kariyer için doğumu erteleyen kadınlar dikkat !!!

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Kariyer için doğumu erteleyen kadınlar dikkat !!!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, "Kariyer yaparken çocuk sahibi olmayı ertelemek isteyenler sonradan "keşke" dememek için yumurta rezervine baktırarak karar vermeli" diyor.

Çocuk sahibi olmayı geciktirirken hekim desteği almak gerekir mi?
Çocuk sahibi olmak sorumluluk isteyen bir konu... Sosyal ve ekonomik olarak bazı beklentilerimizi hallettikten sonra planlı bir şekilde çocuk sahibi olmayı istemek doğru ama bunu ne kadar geciktirebiliriz? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişeceği için bu konuda mutlaka hekim yardımı alınmalıdır. Çünkü kariyer isteği, çocuk doğurmanın kadının iş yaşamını olumsuz etkileme riski, ekonomik güçlenme isteği, sosyal yönden eşler arası uyumun tam oturduğuna inandıktan sonra planlama yapma isteği gibi makul nedenlerle de olsa nereye kadar geciktirilmeli sorusunun cevabını hekimden almakta fayda vardır.

Hekim bu durumda nasıl bir araştırma yapar?
Mutlaka kadının yumurtalık rezervine bakılmalıdır. Her kadının yumurtalık rezervi farklıdır. Yumurtalık rezervi yumurta sayısı ve kalitesini doğrudan etkileyeceği için rezervin bilinmesi önemlidir. Öncelikle bunun araştırılması gerekir. Yumurta rezervine bakarak skorlama analizi çıkartıyoruz. Kötü, orta veya iyi bir rezervin olduğunu kişiye bildiriyoruz. O da bu analize göre kararını daha sağlıklı vermiş oluyor.

Yumurta rezervinin durumu nasıl belirlenir?
Rezerv sayınını tespit etmenin çeşitli yolları vardır. Hastanın hikâyesi bu konuda önem taşır. Annesinin, teyzesinin adetten kesilme yaşı, adet düzeninin öğrenilmesi gerekir, ailesinde erken menopoz olan kadının kendisinin de erken menopoz riski vardır. Ayrıca bazı laboratuar testleri ve ultrasonografi de bu konuda bize yardımcı olur. Âdetin 3. günü yapılacak bazı kan testleri, ultrasonografi ile yumurtalıkların büyüklükleri ve içerdikleri küçük kist sayısı bize yumurtalık rezervi konusunda ışık tutar. Dolayısıyla hekim muayenesi sonrası kadın, yumurtalık rezervi konusunda bilgi sahibi olup ne kadar oyalanabileceği sorusuna cevap bulmuş olur. Bu arada eşinin de sperm tetkiki yaptırmasında fayda vardır.

Yumurtalık rezervi ayrıca çocuk isteğiyle hekim kontrolünde olan hastalar için de önemlidir. Bazı geleneksel tedavi yöntemleri ile gereksiz oyalanmadan daha kesin tedavi arama yollarına geçiş hızlandırılabilir.
 
Top