“Kalbim Bir Taş Parçası”

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Başrollerini Devin Özgür Çınar, Şebnem Hassanisoughi ve Erkan Bektaş'ın paylaştığı “Kalbim Bir Taş Parçası” sinema filminin adı, çekimlerinin tamamlamasının ardından “Geriye Kalan” olarak değiştirildi.

-kalbim-bir-tas-parcasi--1581476.jpgHayattan farklı dersler çıkarmış ama temelde aynı vahşi ve saldırgan “korku evren” inde ayakta durmaya çalışan iki kadının hikayesini anlatan filmde, evliliğini kurtarmak için her şeyi göze alan Sevda ile “öteki kadın” olmanın yükünü taşımaya çalışan Zuhal karşı karşıya gelir. İhaneti öğrendikten sonra, ne kocasıyla yüzleşmeyi ne de kendine bir dert ortağı aramayı aklına bile getirmeyen Sevda, güvenliğini ve hayat kalitesini korumayı en yüksek hak sayan günümüz insanının tipik tepkisini gösterir; öteki kadını yolundan çekmeye karar verir.

İstanbul'un farklı semtlerinde gerçekleşen filmin çekimleri 5 haftada tamamlandı. Kültür Bakanlığı desteğiyle çekilen filmin yönetmen koltuğunda daha önce Mehmet Eryılmaz, Ahmet Uluçay, Yeşim Ustaoğlu gibi yönetmenlerle çalışmış olan Çiğdem Vitrinel yer alıyor. İlk uzun metraj filmini çeken Çiğdem Vitrinel'e filmin senaryosunda kardeşi Şebnem Vitrinel eşlik ediyor.


KONU:


Sevda (Şebnem Hassanisoughi) ve Cezmi (Erkan Bektaş) 8 yıllık evli bir çifttir. 5 yaşında bir kızları, şehrin güzel bir yerinde bir evleri, düzenli ve güvenli bir hayatları vardır. Reklam filmlerini andıran bu hayat, Sevda'nın kocasının ihanetini keşfetmesiyle kesintiye uğrar. Cezmi kendisiyle aynı hastanede çalışan Zuhal'le (Devin Özgür Çınar) beraber olmaya başlamıştır.
Zuhal bir süre önce eşinden ayrılmış, 8 yaşındaki oğlunu tek başına büyüten bir kadındır. Cezmi ile olan ilişkisi, uzun süredir sadece yorgunluk ve mücadeleden ibaret görünen hayatına yenilik ve heyecan getirir. Ancak bu iyimser hava kısa sürecektir.
Sevda ihaneti öğrendiğini Cezmi'ye hiç belli etmeden “öteki kadın”ın peşine takılır. Kendisi için güvenlik, sosyal statü ve hatta kariyer anlamına gelen evliliğini, bu tehditten korumaya kararlıdır. Sessiz bir hayalet gibi Zuhal'in yaşamına sızar.
Göremediği ama varlığını ensesinde hissettiği takip Zuhal'in sinirlerini iyice yıpratmışken eski kocası Mustafa (Burak Tamdoğan) çıkagelir. İkinci bir şans istiyordur. Zuhal kendi duygularını anlamaya çalışırken Sevda da herkes için yıkıcı sonuçları olacak bir çözümde karar kılmıştır.

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Türkiye'de cumhuriyetin modern kadınları kırılgan bir ikilemde yaşatıldılar her zaman. Kadınlar, çoğunluğu hala Müslüman olsa da, cumhuriyetin ilanıyla birlikte çarşafdan kurtulmuşlardı. İslam ülkelerindeki hemcinsleri kadar baskı altında olmadıkları için hallerine şükretmeleri bekleniyordu. Batıda gelişmiş ülkelerdeki hemcinslerine özenmenin de bir anlamı yoktu. Orada da kadınların sahip oldukları haklar özgür seksten ve ailenin parçalanmasından başka bir işe yaramıyordu. Genç cumhuriyetimiz şekli şemali, bu arada da aileyi kurtarmıştı ve bu devrime fazlasıyla yetiyordu.
Oysa son açıklanan istatistikler açık seçik gösterdi ki Türkiye' de kadınlar sosyal ve hukuki haklar anlamında, İslam ülkelerindeki hemcinsleri kadar kötü koşullarda yaşıyorlar. Bunca tecavüz, şiddet, cinayet, suskunluk, soluksuzluk boşuna değil. Türkiye'de kadınlar her anlamda erkeklere muhtaç bırakılıyorlar. Özellikle çocukları varsa.
“Geriye Kalan” tam da bu yaşamsal muhtaçlığın ve bu muhtaçlıktan doğan korkunun hikâyesini anlatır. Ülkenin geneline kıyasla şanslı azınlıktan olan, büyükşehirde yaşayan iki kadının etrafında gelişir hikaye. Ayakta kalabilmek için erkeklere ihtiyaçları olduğunu gayet iyi bilirler ve muhtaç birinin bir başkasını doğal bir şekilde sevmesi mümkün değildir. Önce kendisini kurtarması gerekir.
Yedi yıldır evli olan Sevda doktor kocası Cezmi'nin kendisini bir başka kadınla aldattığını fark eder. Öteki kadın, Cezmi ile aynı hastanede çalışan ve boşanmış bir kadın olan Zuhal'dir. Sevda babasız büyüdüğü için hem kendi hem küçük kızı adına eskilerden bildiği tanıdık bir korkuya kapılır. Öteki kadını, sadece evliliğine değil, doğrudan hayatına karşı bir tehdit olarak kabul eder.
Hayattan farklı dersler çıkarmış ama temelde aynı vahşi ve saldırgan “korku evren”inde ayakta durmaya çalışan iki kadın karşı karşıya gelirler. Ne kocasıyla yüzleşmeyi ne de kendine bir dert ortağı aramayı aklına bile getirmeyen Sevda, güvenliğini ve hayat kalitesini korumayı en yüksek hak sayan günümüz insanının tipik tepkisini gösterir; öteki kadını yolundan çekmeye karar verir.


KÜNYE
Yapım : Firuz Film
Yönetmen : Çiğdem Vitrinel
Yapımcı : Şebnem Vitrinel
Senaryo : Çiğdem Vitrinel - Şebnem Vitrinel
Görüntü Yönetmeni : İlker Berke
Sanat Yönetmeni : Osman Özcan
OYUNCULAR
Devin Özgür Çınar : Zuhal
Erkan Bektaş : Cezmi
Şebnem Hassanisoughi : Sevda
Burak Tamdoğan : Mustafa
 
Top