Kâğıt Katlama Sanatı

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
KAĞIT KATLAMA SANATI
"Kağıt Katlama" Sanatı Origami 1946 yılında temel olarak Japonya’da geliştirilmeye başlanmıştır. Daha sonra dünya ülkelerine dağılmıştır. Origami bir kağıt katlama sanatıdır. Bir parça kağıttan hayal gücüne göre neler yaratılabileceğinin bir kanıtıdır origami. Çiçek, hayvan, insan ve geometrik şekiller katlanarak ortaya çıkarılabilir. Çocuklar için oldukça eğlendirici bir sanattır. Çocuklar kendi yapmış oldukları origamilerle hem el becerilerini geliştirirler hemde hoş vakit geçirirler.
Origaminin Çeşitleri

1-Yırtarak Şekillendirme :
Kağıtların herhangibi bir araç kullanılmadan el ile değişik şekilerde yırtılarak yapıştırılasıdır.Bu tür çalışmalara "Kolaj"da denir.En önemli özelligi,kaıdın yapısıdaki liflerin ortaya çıkması ve değişik görüntülerin el de edilmesidir.

2-Keserek Şekillendirme :
Kağıt,karton,mukavvanın üzerine istenen şekiller çizilerek kesilir ve yapıştırma ile hoşbir görünüm elde edilebilir.

3-Yapıştırarak Şekilendirme :
Kesilerek,yırtılarak hazırlanan kağıt karton gibi malzemeler uygun bir şekilde yapıştırılarak oluşturulan görünüm.

4-Serbest Şekillendirme :
Çeşitli şekillerde kesilen, yırtılan parçaların bir arada kullanımı ile yapılan düzenlemedir.

R957z6j.jpg

Düzenleyen yönetici:

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Teşekkürler güzel olmuş. Ben bunun dersini aldım ama böyle değişik şekiller yapmadık, teorem ispatladık kağıt katlayarak :) Bunlar ilginç olmuş

aiShwaRya

Aktif
Ne güzel eserler yaratmışlar. Önceden TRT 1. kanalında kağıt katlama sanatı Origami adı altında bir program vardı hafta sonları yayınlanan. Fakat o programı kaldırdılar. Ben o zamanlar da 11 - 12 yaşlarındaydım ve o günün gelmesini iple çekerdim, daha program başlamadan 1 saat önce televizyonun başına çöker, gözlerimi koca koca ayırır, büyük bir heyecan ve hevesle programın başlamasını beklerdim..Cicili bilici kağıtlarım vardı yapmak için.:) O programı tekrar istiyorum. :(