Kadınlar Sardunya Gibidir

GüLüCüKツ

Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın 🥰
Süper Moderatör
images.jpegSardunyalar evin bir parçası olarak yaşarlar.
Köyde beyaza boyanmış bir tenekede,şehirde bir saksıda.Eve bağlı bir çiçektir.
Sardunyalar susuz kalsa, ışıksız kalsa uzun süre direnir hayatta kalmak için. Kimsenin umuru olmaz. Göz ucuyla bakıp geçildiğinden, yaprakları parlaklıklığını yitirirken fark edilmez. Ancak sarardığında şikayet edilir. Sanki sarı yapraklar sardunyanın suçudur. Hatta dalını kırsanız o kırık dalda bile çiçek vermeye çalışır.

Çocuk yapıp evliliğini kurtarmaya çalışan kadınlar gibi... Çiçekler arasında hiç ilk olmaz onlar, sessizce aşağılanır nedense.

Hızla ürerler, dallar çiçek sunarlar makbule geçmez. Kimse bir ziyarete giderken kucak dolusu bir sardunya ile gitmez. Giderken gül daha uygundur. Nankörlüğü yoktur. Bir avuç toprak sunduğunuzda her dalı çiçek verecektir. Bu özelliği yüzünden arsız tabir edilir nankörlerde... Mis kokan yaprakları, hiç güzel kokular arasında sayılmaz. O evin çiçeğidir, bir de demirbaşı.

Övmeye ne gerek var? Hatta bahçede dikilmiş olanlar, ilk fırsatta sökülür atılır, yerine genç dallar dikilir.

Fakir çiçeğidir bazı tariflerde adı. Para olsa orkide dikerdik değil mi abi? Ne kadar su versek onunla taşıyan, kanaatkar çiçeğimiz yeterince sevmeyiz? İncecik diktiğimiz dal kısa zamanda tombul bir görüntüye dönüştüğü için mi acaba?

Belediyeler neden bir ayda solan çiçekler eker parklara, bilmezler mi sardunyayı? Elbet bilirler. Her yerdedir sardunyalar. Erik ağacı ile incir ağacını ayıramıyanlar bile tanır sardunyayı... Herkes bilir ama, adam yerine koymaz.

Sardunyalar kadına en benzeyen çiçektir bence...
Hep çiçek veren, direnen en uzun dayanan evlerimizin sessiz neşesi.

Sevgili sardunyalar,sizi seviyorum, kendinizi sevin.
Çünkü çok güzel ve özelsiniz.

Bunu hiç kimsenin size söylemesine gerek yok.
SİZ AÇMAYA devam edin..
❤️

Alıntı

Sevgiyle kalın..🌿🌸
 

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Kadınlar sardunya gibidir. Sardunyalar evin bir parçası olarak yaşarlar. Köyde beyaza boyanmış bir tenekede, şehirde bir saksıda. Eve bağlı bir çiçektir. Sardunyalar susuz kalsa, ışıksız kalsa uzun süre direnir hayatta kalmak için. Kimsenin umuru olmaz. Göz ucuyla bakılıp geçildiğinden, yaprakları parlaklığını yitirirken fark edilmez. Ancak sarardığında şikayet edilir. Sanki sarı yapraklar sardunyanın suçudur. Hatta dalını kırsanız O kırık dalda bile çiçek vermeye çalışır. Çocuk yapıp evliliğini kurtarmaya çalışan kadınlar gibi...Çiçekler arasında hiç ilk olmaz onlar, sessizce aşağılanırlar nedense... Hızla ürerler, dallar çiçek sunarlar makbule geçmez. Kimse bir ziyarete giderken kucak dolusu bir sardunya ile gitmez. Giderken gül daha uygundur. Nankörlüğü yoktur bir avuç toprak sunduğunuzda her dalı çiçek verecektir. Bu özelliği yüzünden AR sız tabir edilir nankörlerce... Mis kokan yaprakları, hiç güzel kokular arasında sayılmaz. O evin çiçeğidir, bir demirbaş! Övmeye ne gerek var? Hatta bahçede dikilmiş olanlar, ilk fırsatta sökülür atılır,yerine genç dallar dikilir.. Fakir çiçeğidir bazı tariflerde adı. Para olsa orkide dikerdik değilmi abi? Nekadar su versek onunla yaşayan, kanaatkar çiçeğimizi yeterince sevmeyiz? İncecik diktiğimiz dal,kısa zamanda tombul bir görüntüye dönüştüğü içinmi acaba? Belediyeler neden bir ayda solan çiçekler eker parklara? Bilmezlermi sardunyayı? Elbet bilirler. Her yerdedir sardunyalar. Erik ağacı ile incir ağacını ayıramayanlar bile tanır sardunyayı... Herkes bilir ama adam yerine koymaz. Sardunyalar kadına EN benzeyen çiçektir bence. Tüm aşağılama çabalarına karşın hep çiçek veren, direnen en uzun dayanan evlerimizin sessiz neşesi. Sevgili sardunyalar, sizi seviyorum kendinizi sevin...Çünkü çok güzel ve özelsiniz. Bunu hiç kimsenin size söylemesine gerek yok. Siz açmaya devam edin..
 

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
Sessizce yaşayan kadınlar var.
Kendinden başka hiç kimseye zararı olmayan, hüzünlerini gülümsemelerinin arkasında saklayan ve artık masallara inanmayan kadınlar…
Yorgunluklarını gözlerinde taşıyan, konuşmaktan bıkmış, içine kapanmış, hayatı tecrübeleriyle sorgulayan, susan ve anlaşılmayan kadınlar…
Saçınızdaki her beyaz, ışığınız,
akıttığınız her gözyaşı ahınız ve doğruluktan ayrılmayan kalbiniz de sizi diğerlerinden ayıran en büyük farkınız olsun.!
 
Top