Kadınlar Mı Daha Yalnızdır Erkekler Mi

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Yalnızlık,kendini sosyal-dış çevreden çekme ve kendi içine çekilme olarak bilinir. Özellikle ruhsal olarak kendine yönelme geçmiş ve gelecek hakkında düşünmekten kendini alamama ve şu anı yaşayıp hayattan zevk alamama aşamasıdır.

İnsan bu dönemde başkalarıyla konuşmak istemez çünkü kendi içinde kendine sorup cevap aradığı şeyler vardır, aklı, kalbi bunlara o kadar yönelmiştir ki başkasıyla görüşmek, ilgilenmek istemez.

Yalnızlık yaşayan insan ruhunu toplumdan çektiği gibi bedenini de çekebilir yani dışarı çıkmak istemez.
Bu duygularını yansıtma veya yansıtamamakla ilgili ve tabii yaşadığın toplumun etkisi.

Neden şairler hep erkek?

Kadınlar da çok güzel mısralar yazmıştır ama bunları kağıtlara değil göz yaşlarıyla kendi içlerine aktarmışlardır.
Çünkü eski zamanlardan beri kadınlar duygularını göstermemeli diye söylenmişti.
Ama neden depresyona girenlerin yüzde çoğunluğu kadınlarda, antidepresan satışları kadınlarda fazla? (Kadınlar hayat boyu depresyona girme %21.9 erkeklerde %12.1)
Açıklaması şöyle, kadınlar toplumda aşk, aşk acısı, tutku, şehvet gibi kelimeleri bahsedemezler, bahsetmeyi geçtim kendilerine bile söyleyemezler. Daha küçüklük yaşlardan bu yana ‘Ayıp’ adı altında susturuldukları için; bastırılmış duygular, ketlenmiş duygular depresyonla sızıntı gösterir.
Bundandır kadınların depresyona girmesin erkeklere göre fazlalığı.
Erkeklerde duygularını saklama, gösterememenin sonucu ise; madde, alkol kullanımı bağımlılık olarak ortaya çıkar. Erkekler antidepresan dahil diğer psikatrik ilaç kullanmak istemezler.

Yalnız Yaşamak Kadınlara Mı Özgü?

Kadınlarda ki de bir nevi bağımlılığın semptom değiştirmiş hali ‘yalnızlıktır’. Kadın yalnızlığın esiri olur ve bu ruh halinden çıkması çok uzun zaman alır.
Evet genetik faktörlerin depresyonda önemi vardır ama sosyal sebepler de depresyona neden olur. Genetik faktörler daha çok anneden kızına geçer.
Formül gayet basit;
Yalnızlık, depresyonla ortaya çıkar,
Depresyon, yalnızlık duygusuyla ortaya çıkar.
Kadınlar da erkekler de depresyona girer o halde kadınlar da erkekler de yalnızlık yaşar.
İnsanoğlunun doğasında vardır yalnızlık, İnsan bazen biraz yalnızdır, İnsan bazen hep yalnızdır.

BaYBiLgE

Özel Üye
Özel üye
kesinlikle ayni fikirde degilim sizle burda ic karardan bunaltici ney vardiki anlamadim tekrar okudum ama :))
Burada sözü geçen yalnızlık, göz yaşı depresyon esir olmak gibi sözcükler sizde iç sıkıntısı yaratmıyor ve normal geliyorsa siz zaten olayın bir parçası olmuşsunuz demektir, aynı açıdan bakmadığımız yazıyı aynı yorumlamamızda çok mümkün değil gibi ne okuduğunuz değil ne anlamak istediğiniz noktada ayrılıyoruz sanırım, paylaşım için teşekkürler ediyorum kolay gelsin

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Burada sözü geçen yalnızlık, göz yaşı depresyon esir olmak gibi sözcükler sizde iç sıkıntısı yaratmıyor ve normal geliyorsa siz zaten olayın bir parçası olmuşsunuz demektir, aynı açıdan bakmadığımız yazıyı aynı yorumlamamızda çok mümkün değil gibi ne okuduğunuz değil ne anlamak istediğiniz noktada ayrılıyoruz sanırım, paylaşım için teşekkürler ediyorum kolay gelsin
Kalk Gidelim Olamaz GIF by TRT
Birkan Sokullu Work GIF by TRT

Depresyondayim :))

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Geceler kısadır aslında. Giden gittik'den sonra geceler uzar bitmez sanki.!
Hayata yalnız olmak bazen çok kötü bazen iyi
kötü olan yolda tek yürümek herkez en yakın arkadasıyla veya sevgiliyse yürür
ben ise yalnızlıgımla.
O kadar yalnızımki yalnızlığımı kime anlatsam anlamaz en yalnızı bile benim dost larım vardı her dakkikamız beraber geçer ama şimdi kimse yok çok yalnızım sokakta bile yalnızım ben allahın en yalnız kuluyum