Kadına yönelik Şiddete Ateş Böcekleri ile “Dur” Denecek!

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
Kadına yönelik şiddet, son yıllarda bu alandaki mücadelede elde edilen ilerlemelere karşın hala küresel bir salgın. BM Kadın Birimi (UN Women) bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddete son vermek için, tüm dünyada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar süren 16 Günlük Aktivizm kampanyası süresince bu konuda farkındalığı artırmayı hedefliyor.

BM Kadın Birimi’nin bu yılki kampanyasının ilham kaynağı ise karanlıkta birbirlerini kollamak için yanıp sönen ışıklarıyla etkili bir iletişim yöntemi geliştiren #ateşböcekleri oldu. Kampanya kapsamında şiddete maruz kalan kadınların yalnız olmadığını göstermek ve dayanışma içinde olmanın önemine dikkat çekmek için herkes 16 gün içinde sosyal medya hesaplarından bir ateş böceği yakmaya ve kadına yönelik şiddete karşı paylaşımda bulunmaya davet ediliyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından yürütülen ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) her sene desteklediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm kampanyası, 2013 yılından bu yana “Dünyayı Turuncuya Boyayalım” sloganı altında kadına yönelik şiddetten arınmış bir dünyayı temsil eden turuncu temalı aktivitelerle gerçekleştiriliyor.

BM Kadın Birimi’nin bu yılki kampanyasının odak noktasını ise ateş böcekleri oluşturuyor. Kampanya, kadına yönelik şiddete karşı bir dayanışma hareketi yaratmak amacıyla geliştirildi. Kadına yönelik şiddetle mücadelenin sonuçsuz kalmasındaki en önemli nedenlerden birisi şiddet gören kadınların çeşitli nedenlerle suskun kalması olduğu kadar, buna şahit olanların sessiz ve kayıtsız kalarak şiddete uğrayan kadınları yalnız bırakması.

#Ateşböcekleri şiddet gören kadınların yanında
BM Kadın Birimi #ateşböcekleri ile kadınlara yönelik şiddet gerçeğinin üstünün daha fazla örtülmemesi gerektiği mesajını verirken, şiddet gören ve sesini duyuramayan bir kadın tanıyan herkesi bu gidişata “dur” demek için bir ışık yakmaya ve harekete geçmeye çağırıyor. Bu kapsamda hazırlanan kampanya filmiyle şiddetin ihbar edilebileceği Alo 183 Sosyal Destek Hattı, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Aile İçi Şiddet Destek Hattı’nın (0212/0549 656 96 96) bilgileri paylaşılıyor.

Ayrıca konuya dikkat çekmek ve şiddete maruz kalan kadınların yalnız olmadıklarını göstermek amacıyla herkes, 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında sosyal medya hesaplarından bir ateş böceği yakmaya ve kadına yönelik şiddete karşı dayanışma göstermeye davet ediliyor. Kampanyaya destek olmak isteyenlerin #ateşböcekleri etiketiyle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunup, kadına yönelik şiddete karşı sessiz ve kayıtsız kalmayacakları mesajını yaygınlaştırmaları bekleniyor.

8ec39ee6-946a-4d3a-b1cf-392dae5da7e4.jpg
 
Top