Kadın mısınız yoksa bayan mı?

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Kadınlara “Kadın, Hatun, Hanım, Hanımefendi,” gibi hitaplar varken “bay” kelimesinden türetilmiş uyduruk bir kelime olan “bayan” kelimesi neden kullanılıyor?
Hiç sevemedim bu hitabı. Kim, neden uydurdu bu "bayan" kelimesini de bu kadar tuttu?
Biz kadın olmaktan utanıp, erkek olmaya heveslendiğimiz için mi "bay"dan "bayan" adını türetip bize layık gördüler, yoksa önce "bayan" dediler de biz "bay-an" olmak için mi kadınlıktan vazgeçtik? Bilmiyorum.
Erkekliğe özenen, kadın olmayla derdi olan biz kadınlara “bay-an” kelimesi gayet uygun görünüyor aslında.
Evliliklerde bu kadar sorun yaşanmasının temel sebeplerinden birinin kadınların “bayan” olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
"Bayan" ne tam kadındır ne de erkek. Biraz ondan biraz bundandır. Feminizmin erkekleştirdiği kadındır "bayan".
"Has kadın" ile "Bayan"ları göz önüne alarak 35 maddelik bir test hazırladım. Bakalım ne kadar kadınız, ne kadar bayan?

KADIN MIYIZ & BAYAN MIYIZ?

1.Kadın akıllıdır. Bayan zekidir.
2.Kadın teslimiyetçidir. Bayan mücadeleci ve iddiacı.
3.Kadın mutlu etmeyi bilir. Bayan mutlu edilmek için bekler.
4.Kadın detaylarla ilgilidir. Bayan detaylara takılır, kalır.
5.Kadın erkeğini olduğu gibi kabul eder. Bayan değiştirmeye çalışır.
6.Kadın duygusaldır. Bayan romantiktir.
7.Kadın gönüllü hizmet eder. Bayan gönlü edilirse hizmet eder.
8.Kadın süslüdür, takar takıştırır. Bayan bakımlıdır, saçıyla, tüyüyle oynar.
9. Kadın cilvelidir, işvelidir. Bayan ya seksi olmaya çalışır ya da tam aksi hiç süslenmez.
10. Kadın uzun donla bile erkeği kendine bağlar. Bayan dekolte her şeye yeter zanneder; fakat uzun vadede işine yaramaz.
11. Kadın gül ağacı gibi esnektir. Bayan odun gibidir, eğilip bükülmez.
12. Kadın konuşmayı bilir. Bayan laf yetiştirmeyi.
13. Kadın güçlüdür; ama zayıf görünmeyi bilir. Bayan zayıftır; ama güçlü gibi görünür.
14. Kadın takdir etmeyi bilir. Bayan eleştirmeyi bilir.
15.Kadın söyler. Bayan söylenir.
16.Kadın affedicidir. Bayan kincidir.
17.Kadın özür dilemeyi bilir. Bayan bahane bulmayı ve savunmayı yapmayı bilir.
18. Kadın kurnazdır, duruma göre adım atar. Bayan plancıdır, menfaatına göre adım atar.
19. Kadın erkeği nasıl elinde tutacağını bilir. Bayan nasıl elinden kaçırdığını bir türlü anlamaz.
20. Kadın erkeğe saygı duyar, sevgi görür. Bayan erkeğe saygı duymaz, sevgiyi de kaçırır.
21. Kadın bakışı ile yakalar, dili ile elinde tutar. Bayan bakışı ile soğutur, dili ile kaçırır.
22. Kadın yapamadığı işler için didinmez. Bayan her işi yapacağını ispat etmeye çalışır.
23. Kadın erkeğe kendini erkek hissettirir. Bayan erkeğe kendini gereksiz hissettirir.
24. Kadın bir erkeğe ihtiyacı olduğunu bilir. Bayan erkeksiz de yapabileceğini sanır.
25. Kadın istediklerini tatlı tatlı yaptırmayı bilir. Bayan erkeğe “mecbursun” demeyi bilir.
26. Kadın söz hakkını erkeğe verir, idareyi kendi yapar. Bayan söz hakkı derdindedir.
27. Kadın kavgayı sevmez. Bayan suçlamayı ve kavga etmeyi iyi bilir.
28. Kadın neşelidir, çocuksudur. Bayan ağırdır, gururlu, kibirlidir.
29. Kadın sahip olduklarını görür, şükreder. Bayan sahip olmadıklarını görür, nankörlük eder.
30. Kadın yumuşaktır. Bayan serttir.
31. Kadın kızsa da ağzını bozmaz. Bayan küfürlü konuşur.
32. Kadın daha çok elbise, etek giymeyi tercih eder. Bayan daha çok pantolon giyer .
33. Kadın mutluluğa önem verir. Bayan haklılığa.
34. Kadın fedakardır. Bayan eşitlikçidir.
35. Kadın bu karşılaştırmadan alınmaz. Bayan sinirlenir.

Değerlendirme: Değerlendirme kadın bölümü üzerinden yapılır. Her soru 1 puandır. 30-35 arası puan alanlar tam kadındır. 25-30 puan arası alanlar kadın sayılır. 25 puan ve altı alanlar bayandır bayan

Sema Maraşlı

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Sema MARAŞLI yine takdir edilecek bir bakış açısı ile yazılarını yazmış.Aslında bu devirde biz hem bayanız hem de kadın.Maalesef şartlar bunu gerektirir olmuş.Aslın da bu konuyu 34 numara benim cevabımın doğru olduğu ıspatlıyor.

Kadın fedakardır. Bayan eşitlikçidir.

Önceden fedakar olan bayanlar şimdi biz eşitiz demeye başladılar ve şimdi herkes böyle düşünüyor ne yazık ki.

Güzel paylaşım teşekkürler.

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Ben kadınla erkeğin eşit olduguna inanamıyorum insan olarak kul hak olarak eşit olabilir yasalar önünde ama şu bir gerçekki erkek her zaman kadının bir adım önündedir.Allah böyle dilemiştir böyle olmuştur..İyide olmuştur kanımca..

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Eşit değiller zaten olmamalılar da erkek herzaman lider olmalı.Bakın ben çalışıyorum yıllardır ama şunuda anladım ki çalışan kadının kazandığının hiç aça hiç bereketi yok.Erkek kazanmalı kadın idare etmeli ve bu yüzden erkek herzaman biraz önde olmalı.Bu sözümü bir çok kadın kabul etmez ama doğrusu budur kanımca.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Hani diyorlar ya toplum nereye gidiyor diye.. Bunun en büyük nedeni bayanlardır.
Çocuğu yetiştiren annedir.. Kadındır..
Ama şimdi bayanlar çalıştığından çocuklar felakete sürükleniyor.. Obezlik, kötü alışkanlıklar, dinden uzaklık, ahlak vs...