Kades Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Şiddet gören ,görme ihtimali olan kadınların, ihbarlarını polise daha hızlı iletmeleri amacıyla hazırlanan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) hizmete girdi.​

KADIN ACİL DESTEK İHBAR SİSTEMİ (KADES)
Şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınların, ihbarlarını polise daha hızlı iletmeleri amacıyla hazırlanan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) hizmete girdi.
Alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün kadına karşı şiddetle mücadele çalışmaları kararlılıkla sürüyor.
Bu kapsamda, şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınların ihbarlarını daha hızlı bir şekilde haber merkezlerine iletmeleri amacıyla akıllı telefonlarda kullanılabilecek Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) kuruldu.
Kadına karşı şiddetle mücadeleye akıllı çözüm getiren sistem, IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara yüklenebilecek.

MAĞDUR KADININ ADRES BİLGİSİ DE SİSTEME DÜŞECEK
Kullanıcılar uygulamaya ad, soyad, doğum yılı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve telefon numarasıyla giriş yapacak. Giriş yapılan telefon numarasına SMS ile doğrulama kodu gönderilecek. SMS kodunun onaylanmasıyla sistem kaydı tamamlanacak.
Daha sonra uygulama ekranına gelen "yardım iste" tuşuyla mağdur kadın polise ihbarda bulunabilecek.
İhbar, otomasyon sistemine alarm olarak düşecek ve ihbarcının konumu, adres bilgisi şeklinde otomatik olarak sistemde görülecek.

KONUM BİLGİSİNİN AÇIK OLMASI ŞART
Uygulamanın düzgün çalışması için cep telefonunun konum bilgisinin de açık olması gerekecek.
Asılsız ihbarda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 271'inci maddesi uyarınca yasal işlem yapılacak.

KADES, IOS ve Android işletim sistemlerinde sanal marketlerden bugün itibarıyla indirilebiliyor

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Şiddet Gören Kadınlar Polise Tek Tuşla Ulaşacak​

Kadına yönelik şiddetle mücadele adına Emniyet Genel Müdürlüğü, kadına yönelik şiddette daha hızlı müdahale etmeyi sağlayacak olan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) uygulamasını yayınladı.
Şiddete maruz kalan kadınlar artık tek tıkla durumu ihbar edebilecekler. İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün geliştirdiği uygulama, kadına yönelik şiddetle mücadelenin tüm kararlılıkla yürütüldüğünün göstergesi niteliğinde.
Devamlı şiddete maruz kalan veya şiddet görme potansiyeli olan kadınlar polisi arayıp ihbarda bulunmak yerine daha hızlı bir çözüm olan KADES sayesinde tek tıkla ihbarda bulunabilecekler.

Uygulamanın çalışma sistemi aslında gayet basit. Olası bir şiddet durumunda ihbarda bulunmanız gerektiği zaman telefonla polis merkezini arayıp kimlik bilgileri, adres bilgileri aktarımı ile zaman kaybı yaşamıyorsunuz. Kullanıcılar uygulamaya ad, soyad, doğum yılı, T.C. kimlik numarası ve telefon numarasıyla giriş yapacaklar. Arkasından gelen SMS ile doğrulama kodu onaylanacak. SMS kodunun onaylanmasıyla da sistem kaydı tamamlanmış olacak.
Kimlik bilgileri v.s. kayıtları uygulamaya bir kez tanımlanmış olacak. Şiddet karşısında ihbarda bulunmak istenirken, akıllı telefondan uygulama açılıp "yardım iste" butonuna basılabilecek. Yardım istendiği taktirde, yardım çağrısı ve konum bilgileriniz otomatikman sisteme düşecek. Konumunuza en yakın polis merkezine yönlendirilen ihbarda hızlı müdahale sağlanmış olacak. Uygulamanın doğru çalışabilmesi için mutlaka telefonunuzun konumu ve internetinin açık olması şart.
Uygulamanın gereksiz yere kullanılmasını önlemek amacıyla da bir ceza yaptırım söz konusu. Asılsız ihbarda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 271'inci maddesi uyarınca yasal işlem yapılacak.