• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Johann Bernoulli-İsviçreli matematikçi

Suskun

V.I.P
V.I.P
220px-Johann_Bernoulli.jpg

Johann Bernoulli
(d. 27 Temmuz 1667 Basel - 1 Ocak 1748)
İsviçreli matematikçidir.​
Tamamı matematikçi ve bilim adamı olan bir aileden gelmektedir. Rekabet içinde olduğu matematikçi Jakob Bernoulli'nin kardeşi, Daniel Bernoulli (Bernoulli prensibi'nin mucidi) ve Nicolaus II Bernoulli'nin babasıdır. Aynı zamanda Jean veya John Bernoulli olarak da bilinir. Dönemin en önemli matematikçilerinden Leonhard Euler'in gençliğindeki öğretmenlerinden biridir.

Jakob ve John Basel Üniversitesi'nde eğitim aldıkları dönemde beraber çalıştıkları halde aralarındaki ilişki, John Bernoulli mezun olduktan sonra ikisi kıskançlığa varan bir rekabete dönüşmüştür. Bu rekabet daha çok John'un Jakob'un pozisyonunu kıskanmasından gelmekteydi. Jakob'un ölümünden sonra John bu kez matematikte yetenekli oğlu Daniel ile rekabete girmiştir. 1738 oğlu ile birlikte nerdeyse aynı zamanda hidrodinamik üzerine çalışmasını yayımlamıştır.

1691'de John Bernoulli bu kez kardeşi Jakob Bernoulli ile zincir eğrisi (kataner) probleminin çözümünden dolayı tartışma yaşamıştır. 1696'da John Bernoulli brachistochrone adlı önceden kendi çözdüğü problemi ortaya atmıştır. İki yıl içinde biri büyük kardeşi Jakob'dan olmak üzere beş adet cevap almıştır. Bernoulli ayrıca sıvı akışından enerji alan Devridaim makinasını tanıtmıştır.

Pek çok önemli teoremi çözen Bernoulli ayrıca L'Hopital Kuralı olarak bilinen yöntemi de keşfetmiştir. Yönteme adını veren Guillaume François Antoine de L'Hôpital'ı özel olarak eğitmiş ve birlikte çalışmışlardır. Bernoulli, L'Hôpital ile bir kontrat imzalayarak kendi istediği bazı buluşlarının kullanma izni vermişdir. L'Hôpital ilk kitaplarını Bernoulli'nin çalışmalarından oluşturmuştur.
 
Top