• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Japonlardan İnteraktif Mezar

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Japonya mezar ziyaretlerinin azalması üzerine teknolojisini konuşturarak mezarları interaktif hale getirdi.

Mezartaşları üzerine eklenen barkod ve şifreler sayesinde, Japonlar kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarına bakabileceği gibi sisteme yeni fotoğraflar da ekleyebilecek. Amaç ise mezarların nesiller boyu ziyaret edilmesini sağlamak. Teknolojik mezarların bütün sırrı barkodda gizli.

Mezarı görmeye giden kişi mezartaşındaki barkod numarasını cep telefonunun kamerasına okuttuğunda cep telefonunun ekranında kendisinden şifre isteyen bir sayfa açılıyor.

Kullanıcı şifreyi girdiğinde telefon otomatik olarak bir web sitesine yönleniyor. Bu sitede kaybedilen yakınların fotoğraf ve videolarını görebiliyorsunuz.

Aynı şekilde bu yakınınızla ilgili elinizde olan fotoğrafları da siteye ekleyebiliyorsunuz. Buluşun sahibi olan Ishinoko firmasından Yoshitsu Fukuzawa, uygulamanın içyüzünü

"Günümüzde mezar ziyaretleri ve cenaze törenleri kısa sürüyor. Teknolojik mezarın bunu değiştirmesini umuyoruz.

Belki bu sayede aile fertleri mezar başında toplanıp kaybettikleri yakınlarıyla geçirdikleri anları birlikte yad ederler" diyerek açıklıyor. Bu yeni icat teknolojik mezarların birim bedeli ise 10 bin dolar.

Kaynak: CnnTurk

hıh çok ilginc ben doğdum dogalı jopanların bu ilnginç tasarımlarına hastayım bu aklı nerden buluyor bunlar tebrikler doğrusu

ha birde buldukları icatlar yaptıkları tasarım öyle bir maaş değil bir lüks daire fiyatında oluyor bu kadar pahallı icata ne gerek var hala çözemedim

dağcı

Üstat
onlar yakında mezara kapı koyarlar akşam ziyaretiine bile giderler adam ölmüş demezler kalk misafir geldi çay yap da içelim bile derler:D

SaMeT10

Usta
bu sadece japonlarda yok
bizim şirkette yapıyo hatta proje sorumlusuda benim
mezarlık bilgi sistemi denilen birşey var.
sivas ta büyük tekke mezarlığında uyguladım. isim soyisimle sorgulama yapılıp bizzat yeri tespit ediliyo. ayrıca ankaradada böyle bi mezarlık varmış ama onu biz yapmadık:)