Japon Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kırılan veya çatlayan herhangi bir aleti yapıştırmak için, günümüzde üretilmiş çok çeşitli kimyasallar bulmak mümkündür. Ancak bunların en çok bilineni ve en kapsamlı yapıştırma kabiliyeti olanı ise japon yapıştırıcısıdır.

Japon yapıştırıcılarının hammaddesi, siyanoakrilat adında bir yapıştırıcı maddedir. Bu madde yüzeye sürüldükten sonra sertleşerek kurur. Bazı yapıştırıcıların aksine japon yapıştırıcısı, kuruduğunda esnek değil sıkı ve sert olmaktadır. Japon yapıştırıcılarında kuruma çok hızlı gerçekleşir. Özellikle plastik, metal, ahşap ve seramik üzerinde kullanılır. Kırılan yüzeye şeritler halinde sürülmesi uygundur.

5EeKtzG.png
Öncelikle kullanılacak olan yapıştırıcının ağzı açılır. Ellere gelmeyecek şekilde ilgili bölgeye sürülür. Bölge küçük bir bölgeyse damla damla sürmek yeterli olacaktır. Bu işlem sırasında yapıştırıcıyı elinizden ve cildinizden uzak tutmalısınız. Ayrıca içerdiği maddelerden ötürü kapalı ortamlarda değil, iyice havalandırılmış ortamlarda kullanılmalıdır. Aksi halde zehirlenme riski taşımaktadır. Bu yapıştırıcılar yarım saat içinde kuruma sağlamaktadır. Ancak kimyasalın tamamen kuruması 2 saati bulur. Bunu hızlandırmak amacıyla piyasada japon yapıştırıcıyla beraber spreyler bulunur. İlgili yüzeye yapıştırıcı sürüldükten sonra 15cm mesafeden bu sprey sıkılır ve yüzey anında katılaşır. Bu tarz spreylerde kalite açısından pattex yada bison marka piyasanın en iyi markalarıdır. Bu spreyler çok fazla kimyasal bileşen barındırır. Bunları kullanacaksanız kesinlikle havadar bir alanda kullanmalısınız. Ayrıca japon yapıştırıcısının elinize değmediğinden emin olunuz, aksi halde spreyle anında katılaşır ve elinizden çıkması için çok fazla uğraş gerektirmektedir.
 
Top