James Clavell, Avustralyalı yazar

Suskun

V.I.P
V.I.P
200px-James_Clavell.JPG

James Clavell,
(10 Ekim 1924 – 7 Eylül 1994)
ABD'li romancı, senarist ve film yönetmeni.
Aynı zamanda II. Dünya Savaşı'nda kıdemli asker ve Savaş Tutsağıdır.​


Yaşamı


Doğum adı Charles Edmund Dumaresq Clavell olan yazar , Kraliyet Donanmasında görevli kumandan Richard Clavell'in oğluydu. Babası kraliyet ordusu tarafaından, Avustralya'da özel bir görevle Avustralya Deniz Kuvvetleri'nde görevlendirildi. 1940'da Portsmouth Grammar School'de ikinci eğitimini tamamladı.

II. Dünya Savaşı'nın , 16 yaşındayken, patlak vermesi hem de aile geleneğini izlemek için Britanya Kraliyet Topçu Okuluna katıldı. Malaya'ya Japonlarla savaşması için gönderildi, makineli tüfek kurşunuyla yaralandı ve Japonlar tarafından yakalandı. Java'da Japon bir savaş esiri kampına yollandı. Sonra, Singapur'da Changi hapishanesine transfer edildi.

Clavell kendisini esir eden Japonların bir çok sıkıntısını çekti. Chagi yoksul yaşam bir sürdüğü için adından söz ettiriyordu. King Rat isimli kitabının giriş kısmına göre, Clavelin kızı Michaela tarafından yazıldı, Chagi'ye giren mahkumların %90'ından fazlası asla yürüyerek çıkamazdı. Söylenilenlere göre Clavell bağışlandı, tam bir taburla beraber, savaş bittikten sonra Amerikalı bir mahkûm King Rat için ilham oldu.

1946'a kadar kaptanlık rütbesine yükselmişti ama bir motosiklet kazası, O'nun askeri kariyerini sonlandırdı. Birmingham Üniversitesine kaydını yaptırdı ve o sırada tanıştığı oyuncu April Stride ile 1951 yılında evlendi.

Peter Marlowe

Peter Marlowe Clavell'in King Rat ve Noble House romanlarının ana karakteridir ve Whirlwind romanında Andrew Gavallan'ın arkadaşı olarak bahsedilir. Belirgin olarak , II. Dünya Savaşı sırasında Changi Hapishanesi'nde Uzakdoğu savaş esiri olan , bu İngiliz karaktere King Rat romanında daha fazla ağırlık verilir. Noble House'de, iki yıl sonra Hong Kong hakkında bir kitabı araştıran yazar olarak okuyucunun karşısına çıkar. Peter Marlowe karakterinin atalarından diğer Clavell romanlarında bahsedilir.
Film endüstrisi

1953 yılında Clavell ve eşi Birleşik Devletler'e, Hollywood'un güneyine taşındılar. Burada korku bilim-kurgusu kabul edilen The Fly'ı ve bir savaş filmi olan Five Gates to Hell'i yazdı. The Great Escape filmiyle 1963 yılında Yazarlar Birliği en iyi senaryo ödülü aldı. 1967 yılında senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği, gişe hasılatı olan , başrolünde Sidney Poitier'in oynadığı To Sir, With Love filmini yaptı.
Filmleri

The Fly (1958) (senarist)
Watusi (1959) (senarist)
Five Gates to Hell (1959) (senarist ve yönetmen)
Walk Like a Dragon (1960) (senarist ve yönetmen)
The Great Escape (1963) (yardımcı senarist)
633 Squadron (1964) (yardımcı senarist)
The Satan Bug (1965) (yardımcı senarist)
To Sir, with Love (Sevgili Öğretmenim) (1966) (senarist ve yönetmen)
The Sweet and the Bitter (1967) (senarist ve yönetmen)
Where's Jack? (1968) (yönetmen)
The Last Valley (1970) (senarist ve yönetmen)
Shogun - miniseries (1980)
Noble House - miniseries (1988)

Romancı

Clavell'in ilk romanı, King Rat, Chagi Hapishanesinde edindiği tecrübeleri yansıtan yarı kurgusal bir türdü. Bu kitabı 1962'de yayınlandı, hemen sonrasında en çok satılalar arasına girdi ve üç yıl sonra beyaz perdeye uyarlandı. Bir sonraki romanı Tai-Pan Jardine-Matheson şirketinin Hong Kong'da şöhretli yükselişini ele alıyordu. Romanın kahraman modeli Dirk Struan'dı. Struan'ın torunları neredeyse onun tüm kitaplarında yaşamaktadır.

Bu kitabı 1975'de yazdığı Shogun takip etti, roman 1600'lü yıllarda Japonya'ya yerleşmiş ingiliz denizcileri hikâye ediyordu. Roman 1980'de yapımcılığını Clavell'in üstlendiği TV dizisine uyarlandı, yayınlandığı tarihte 120 milyonun üzerinde izleyiciyle ikinci en yüksek raitinge sahip oldu. 1981 yılında dördüncü romanı Noble House'yi yayımladı, o yıl en çok satanlar listesinde bir numaraya ulaştı. Noble House'nin başarısından sonra 1986'da Whirlwind'i, 1993'de Gai-Jin'i bunların yanında 1981'de The Children's Story ve 1985'de Thrump-o-moto'yu yazdı.

Romanları

The Asian Saga altı romandan oluşmaktadır:


King Rat (1962): Japon esir kampını anlatır, 1945
Tai-Pan (1966): Hong Kong'u anlatır, 1841
Shogun (1975): feodal Japonyayı hikâye eder, 1600
Noble House (1981): Hong Kong'u anlatır, 1963
Whirlwind (1986): İran'ı anlatır, 1979
Gai-Jin (1993):Japonya'yı anlatır, 1862

Clavell'in kitaplarından birkaçı filme ya da TV dizilerine uyarlandı. Shōgun aynı zamanda bir interaktif kurgu olarak bilgisayar oyununa uyarlandı.

Diğer kitapları:


The Children's Story (1980)
Savaş SanatıSun Tzu'nun tanınmış kitabının çevirisidir. (1983)
Thrump-O-Moto Illustrated by George Sharp (1986)
Escape (1994) - Whirlwind'in kısa roman uyarlaması.

Politik görüşü ve sonraki yaşamı

Politik olarak Clavell bireyciliğin çoşkulu bir savunucusu, anti faşist ve müdahaleci olmayan kapitalizm yandaşıdır, birçok romanının kahramanı bunu örnekler. Felsefede Objektivist ekolün kurucusu Ayn Rand'ı takdir eder. 1981'de yazdığı Noble House'un bir kopyasını ona gönderir ve "Bu Ayn Rand içindir, kendisi bu dünyada birçok kişi için gerçek yeteneklerden biridir, çok teşekkürler. James C. New York, 2 Eyl. 81" diye yazar.

1963 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından vatandaşlığa kabul edildi. 1994'de İsviçre'de, 70. doğum gününden bir ay önce, kanserden öldü. Dul eşinin cömert desteğiyle, The Royal Artillery Müzesi'nin kütüphanesinin ismi onun şerefine James Clavell Kütüphanesi olarak değiş
tirildi.
 

Top