• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İyilik konulu atasözleri ve deyimler - anlamları

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
İyilik konulu atasözleri ve anlamları

İyilik eden iyilik bulur: (atasözünün anlamı) İyilik den kimse çevresinde sevilir, sayılır, sırası geldiğinde de, kendisinden iyilik görenler ona iyilik ederler.

İyilik et denize at, balık bilmezse halik bilir: İnsanlar yapılan iyiliğin değerini bilmese bile Allah (c.c.) katında bunun değeri bilinir.

İyilik et kele, övünsün (varsın söylesin) ele: Bir kişiye iyilik ederek onun kusuru düzeltilir, sonra o, bu iyilikten söz etmeyip kendi kusursuzluğuyla övünmeye kalkar.

İyilik et, kötülük bul: Yapılan bir iyiliğe, kötü bir davranışla karşılık verildiğinde kullanılır.

İyiliğe iyilik her kişinin karı, kötülüğe iyilik er kişinin karı: (atasözünün anlamı) Herkes iyiliğe iyilikle karşılık verebilir ama kötülüğe iyilikle karşılık vermek ancak olgun ve erdemli kişilerin harcıdır.

İyiliğe iyilik olsaydı, koca öküze bıçak olmazdı: İyiliğin değerinin bilinmediğini, iyilik edenlere karşılık kötülük edenlerin daha çok olduğunu anlatır.

İyiliğe "nere gidiyorsun" demişler, "kötülüğe" demiş: İyiliklere çoğu kez kötülükle karşılık verilir.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olur: En ufak bir iyiliğin bile unutulmaması gerekir.

İyilik konulu deyimler ve anlamları

İyilik bilir: (deyiminin anlamı) Kendisine yapılan iyiliği unutmayan, takdir eden.
İyilik bilmez: Nankör.
İyilik etmek: (argo) Kötülük yapmak, oyun oynamak.
İyilik görmek: Yardım görmek.
İyilik sağlık: (deyiminin anlamı) İyi ve sağlıklı olunduğunu anlatmak için kullanılır.
İyiliği dokunmak: Yararlı olmak, yararını görmek.
İyilik etmek: Başkalarına yararlı işler yapmak, yardım etmek.
İyilik yapmak: (argo) Zabıtaya şikayet etmek.
İyilikle: Tatlı dille, yumuşak davranarak, tatlılıkla.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
İyiliğe iyilik her kişinin karı, kötülüğe iyilik er kişinin karı: (atasözünün anlamı) Herkes iyiliğe iyilikle karşılık verebilir ama kötülüğe iyilikle karşılık vermek ancak olgun ve erdemli kişilerin harcıdır.

Çocukluğumdan beri hep bu atasözünün anlamına uygun davranmaya çalışmışımdır :)
Annemden çok duyardım ve duyarım da :)