İyi Bir Uyku Kalbe Yararlı

~meLek~

GalataSaray'ım
İyi Bir Uyku Kalbe Yararlı

Yeni bir araştırma günde yedi saat ve üzeri uykunun sağlıklı bir yaşam tarzının kalp sağlığı açısından sağladığı faydaları artırdığını ortaya koydu.

Kapsamlı bir araştırmaya göre egzersiz yapma sağlıklı beslenme içki ve sigarayı azaltma gibi geleneksel tavsiyeler kalp ve damar hastalıkları ve kalp krizi ihtimalini kesinlikle azaltıyor ama üzerine bir de yeterli uyku uyunuyorsa kalp hastalıkları riski iyice azalıyor.

Yapılan çalışma dört olumlu yaşam öğüdünü tutanlar yani egzersiz yapıp sağlıklı beslenen alkolü ölçülü alan ve sigara içmeyenler arasında ölüm ihtimalinin azaldığını ortaya koydu.

Riskte önemli azalma

Bu dört ilkeyi izleyenler arasında kalp hastalığı riski yüzde 57 kalp ve damar hastalıkları sebebiyle ölüm riski ise yüzde 67 düşüyordu.

Fakat bu dört sağlıklı yaşam ilkesine bir de yedi saat ve üzeri uykuyu eklediğinizde bu oranlar birden yükseliyor ve kalp hastalığı riski yüzde 65 kalp ve damar hastalıklarından ölüm riski yüzde 83 düşüş gösteriyordu.

Araştırmacılar başka çalışmaların da uykusuzluk ile kalp hastalıkları arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyduğunu kabul ediyor ama bu çalışmada ilk kez diğer sağlıklı yaşam bileşenleriyle birlikte uyku etkisinin incelendiğine dikkat çekiyorlar.

Buna karşılık uzmanlar uyku bozukluğu çeken kişilerin de hemen kaygıya kapılmaması gerektiğine bu çalışmadan iyi uyku uyuyamamanın kalp hastalığına yol açtığı gibi bir sonuç çıkmadığına dikkat çekiyorlar.

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
2-3 haftadır o kadar az uyuyorum ki çok fazla yaşadığımı hissediyorum. Tavsiyem: az ama aynı saatlerde düzenli uyku. Gerçekten çok uyuyunca hayatı kaçırıyormuşsunuz gibi oluyor, ben öyle hissediyorum yani. Çok fazla uykuyu zaman kaybı olarak görüyorum.