İtalyan basınında Avrupa şoku

JosTeR

KAF SİN KAF !
Özel üye
Avrupa kupalarında hiçbir İtalyan takımının çeyrek final görememesi ülke basınında büyük yankı uyandırdı.

Avrupa kupalarında bu hafta oynanan maçlar sonucunda 2 İtalyan takımının da elenmesi ülkede şok etkisi yarattı.

Avrupa’nın en önemli kupası Şampiyonlar Ligi'nin son 16 turunda Juventus’un, Almanya’nın Bayern Münihtakımına uzatmalarda yediği iki golle boyun eğmesinin ardından dün de Lazio’nun UEFA Avrupa Ligi son 16 turunda konuk ettiği Çek temsilcisi Sparta Prag’a 3-0 kaybederek elenmesi, İtalya’da günün konusu oldu.

Ülkenin önde gelen spor gazetelerinin dikkati çektiği konuda, Avrupa’nın iki farklı kupasında mücadele eden Juventus ve Lazio takımlarının çeyrek finale yükselememesinin ardından İtalyan futbolunun nereye gittiği sorgulanmaya başladı.

Konuyla ilgili haberine, "Çeyrek finallerde İtalyan takımı yok" başlığını atan Corriere dello Sport, 4 kez Dünya Kupası kazanan İtalya’nın, bu sezon takımlarının alacağı puanlarla 2017-18 sezonunda eskiden olduğu gibi Şampiyonlar Ligi’ne 4 takım göndermenin hesabını yaparken, Juventus ve Lazio’nun çeyrek final göremeden elenmesiyle bunun eşiğinden döndüğünü belirtti.

Bu durumun en son 15 yıl önce yaşandığını anımsatan gazete, o dönem Şampiyonlar Ligi’nde oynayan Milan ve Lazio’nun, UEFA Kupası’nda mücadele eden Inter ve Parma’nın çeyrek finale çıkamadığını hatırlattı.

La Gazzetta dello Sport da "2001’den beri bu olmuyordu" başlığıyla verdiği haberinde, Lazio’nun UEFA Avrupa Ligi’ne veda etmesinin İtalyan futbolu için çok kötü olduğunu belirterek, başkent ekibinin Sparta Prag’a elenmesi en şaşırtıcı sonuç olarak yorumlandı.

Bir İtalyan takımının dahi Avrupa'da çeyrek finale kalamamasının 2001’den bu yana meydana gelmediği vurgusu yapılan haberde, İtalyanların sezonun ilk döneminde iyi performans sergileyerek turları geçtiği, ancak ikinci yarıda Avrupa kupalarından tek tek elendiği aktarıldı.

Bu sonuçlar doğrultusunda İtalya’nın 2017-18 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne 4 takım göndermesinin imkansız hale geldiği ifade edildi.

Avrupa'da kupa kaldıran son İtalyan takımı Inter olmuştu. 2009-2010 sezonunda Inter, Şampiyonlar Ligi finalinde Almanya’nın Bayern Münih takımını 2-0 yenerek kupayı tarihinde 3. kez müzesine götürmüştü.

Kaynak:Eurosport
 
Top