İşyerinde mutlu olmak

Papatya

V.I.P
V.I.P

Herkesin hayatında iş yerinin stresinden sıkıldığı ve mutsuz olduğu dönemler oluyor.
En sevdiğimiz işi yapıyor olsak bile çalışma hayatının sorunları akşam evimizde hissettiğimiz yorgunluğun temel nedenini oluştuyor.


Çalışma hayatı stres ve sıkıntılarla dolu gibi görünse de, hayatımızın çoğunu kaplayan işimizi yaparken mutlu olmamız mümkün. Daha pozitif olmamız, işe severek gitmemiz ve yaptığımız işin bizi daha üretken ve pozitif bir moda taşıdığını görmemiz yaşam kalitemizi de yükseltir. İşyerinde mutlu olmamız aslında sadece birkaç ufak değişiklikle mümkün.

Çalışma alanınızı kendinize göre düzenleyin


Araştırmalar, kendi kişisel alanımızı düzenlemenin iş yerindeki mutluluğumuzu artırdığını gösteriyor. Yeşil bir bitki, bir çerçeve, bir duvar süsü... Kendi zevkinize göre seçeceğiniz bu eşyalar hem ofisinize renk katacak hem de sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Özellikle yeşil bir bitkinin işten aldığınız hazzı artıracağından emin olabilirsiniz.

Gülümseyin

Sürekli gülümseyen insanların zaman zaman gerçekçi olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak yüzünüzde sahte gülümsemeyle gezdiğiniz bir saatin sonunda, kendinizi çok daha mutlu hissettiğinizi ve gülümsemenizin gerçeğe dönüştüğünü göreceksiniz. Buna ek olarak, insanlarla konuşurken karşımızdakinin yüz ifadesinin bizi de etkilediği bir gerçek. Karşımızdaki yorgun ya da sinirli göründüğünde, biz de bir ayna gibi o duyguyu yansıtıyoruz. Bu nedenle ne kadar gülümserseniz, o kadar mutlu yüzle karşılaşacağınızı unutmayın.

Mesai arkadaşlarınıza yardım edin

Cevaplamanız gereken birçok e-posta, aramanız gereken birçok insan ve bir an önce bitirmeniz gereken işler varken iş arkadaşınız sizden yardım isterse ne yaparsınız? Belki doğru olanın "hayır" demek olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak iş arkadaşınıza 5 dakika yardımcı olmak kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Ayrıca başkasına yardım etmek için ayırdığınız 5 dakika, kendi işinizden uzaklaşıp kafanızı dağıtmanızı sağlayacağından size de iyi gelecek. İşlerin arasında sıkışıp kendinizi boğulmuş hissettiğinizde, birilerine yardım etmenin yaptığınız işi daha anlamlı kılacağından emin olabilirsiniz, tabii kendi işlerinizi aksatmamak kaydıyla.

Çalışma arkadaşlarınızla sohbet edin

İş arkadaşlarınızla iyi bir iletişiminizin olması, iş hayatında mutlu olmanızın anahtarı diyebiliriz. İş arkadaşlarınızla sosyalleşmek, iş aralarında rahatlamanıza ve stresten biraz olsun uzaklaşmanıza yardımcı olacak. Hatta en iyisi iş yerinde çok iyi bir arkadaşınızla birlikte çalışmanız. Araştırmalar, en iyi arkadaşıyla aynı yerde çalışan insanların diğerlerine göre çok daha üretken ve motivasyonu yüksek olduğunu gösteriyor.

Maaş hesaplaması yapmayın

Saat başı aldığınız ücreti hesaplamak gibi şeyler motivasyonunuzun ve mutluluğunuzun önündeki en büyük engellerden biri. Bu hesaplamalar sonunda emeğinizin boşa gittiğini ya da hak ettiğinizi alamadığınızı düşünmeniz, hem işinizi yapmanızı engelleyecek hem de sizi mutsuz edecek. Aynı şekilde daha çok para kazanma isteği için daha çok çalışmanız da sosyalleşme isteğinizi yok edeceğinden mutsuz olmanıza sebep olur. En iyisi parayı düşünmeden işinize odaklanın.

Giyecek ya da yiyecek seçimiyle uğraşmayın

Özellikle gün içinde oldukça fazla seçim yapmanız ve önemli kararlar vermeniz gereken bir işiniz varsa, kıyafet ya da yemek seçimi gibi konularla kendinizi yormamanız en iyisi olacak. Üzerinizde zaten yeterince baskı varken bir de bu basit seçimler için kafa yormak zorunda olmanız sadece daha çok strese sebep olur. Bu yüzden ne giyeceğinize akşamdan karar vermeniz ya da sürekli aynı yerden yemeniz hayatınızı çok da kolay bir hale getirecek.

Geri sayım halinde olun

Tatilin en güzel yanı, tatil yolculuğuna günler kala yaşanan heyecan aslında. Araştırmalar, tatile gitmeden önceki hafta işten alınan hazzın, döndükten sonra yaşanan mutluluktan çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu durumda, uzun bir yaz tatili yerine sene içinde heyecanla bekleyeceğiniz birkaç küçük tatil planlamanız, sizin için çok daha mutluluk verici olacak. Ayrıca iş stresinden sene içinde birkaç kez kurtulmak hiç de fena fikir değil.

Alıntıdır.


 
Top