İsviçre Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

İsviçre Liseleri Hakkında​

İsviçre’de lise eğitimi orta öğretimin bir kademesi olarak sunulur ve 4 yıl sürer. Eğitim sistemi ve yapısı her kanton tarafından özel olarak belirlenir, ancak müfredat için ülke çapında ortak anlaşmalar bulunur. İsviçre’de lise türleri üçe ayrılır ve hepsi farklı alanlarda eğitim sunar. İsviçre liselerinde temel olarak sunulan programlar ilk milli dil/ikinci milli dil (Fransızca, İtalyanca, Almanca veya Romanşça), üçüncü bir yabancı dil (İngilizce, Latince veya Yunanca), matematik, biyoloji, kimya, fizik, tarih, coğrafya, görsel sanatlar ve müzik olarak sıralanabilir. İsviçre liselerine kabul edilmek için gereken koşullar yine kantonlar ve hükümet tarafından belirlenir ancak genel olarak belirli kabul sınavlarına/mülakatlarına girmek ve eğitim alınacak dildeki yeterliliğin uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlanması gerekir. İsviçre liselerinde yatılı okullar ve aile yanında konaklama birimleri olmak üzere iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

İsviçre Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı​

İsviçre’de lise eğitimi ortaöğretimin bir kademesi olarak sunulur ve “üst ortaöğretim” olarak adlandırılır. Devlet Eğitim, Araştırma ve İnovasyon Müdüriyeti (SERI) İsviçre'de eğitimi denetleyen federal organdır, ancak 26 farklı kantonun her biri kendi eğitiminden sorumludur; eğitim sistemlerini kendileri belirler ve yürütürler.
Her kantonun kendi eğitim departmanı ve kendi akademik takvimi, eğitim yapısı, öğretim yöntemleri ve müfredatları vardır, ancak müfredatı ülke çapında koordine etmek için mevcut olan bazı anlaşmalar vardır.

İsviçre Lise Eğitim Programları ve Konaklama​

Öğrenciler, dokuz yıllık zorunlu eğitimin ardından mesleki ve genel eğitim olarak ayrılan lise eğitimine devam ederler. İsviçre'de lise eğitimi isteğe bağlıdır, ancak İsviçreli öğrencilerin yüzde 90'ından fazlası lise eğitimine devam etmeye karar verir. Lise eğitimi, Konfederasyon ve kantonlar tarafından ortaklaşa düzenlenir, bu nedenle düzenlemeler ve müfredatlar ülke çapında farklılık gösterir.
Kantonlar tarafından verilen yeterlilikler İsviçre genelinde tanınır. Üç tip lise bulunmaktadır:
Mesleki Eğitim ve Öğretim (VET) Okulları: 2-4 yıl arası sürer, uygulamalı ve teknik eğitimler sunar.
Bakalorya Okulları: Genel olarak 4 yıl sürer ancak kantonlara göre 3 veya 6 yıl da olabilmektedir. Sunulan temel eğitimler ilk milli dil/ikinci milli dil (Fransızca, İtalyanca, Almanca veya Romanşça), üçüncü bir yabancı dil (İngilizce, Latince veya Yunanca), matematik, biyoloji, kimya, fizik, tarih, coğrafya, görsel sanatlar ve müzik olarak sıralanabilir.
Lise İhtisas Okulları: Öğrenciler temel eğitim ve mesleki eğitimin bir birleşimi olan bir müfredata tabi tutulurlar. Bu okullara girebilmek için genellikle sınava veya mülakata girilmesi gerekmektedir.
İsviçre’de öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.
Yatılı Okullar
İsviçre’de öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.
Aile Yanında Konaklama
İsviçre’de lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler İsviçreli bir aileyle yaşayacak ve İsviçre kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler. İsviçreli bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

İsviçre Lise Eğitimi Vizesi​

İsviçre’de lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin eğitim izni almaları gerekir. AB vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler kendi ülkelerindeki İsviçre Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Sorumlu göçmenlik veya polis yetkilileri başvuruyu onaylarsa, İsviçre'ye giriş ve eğitim amacıyla ikamet şartları karşılanmış olur. İngilizce bir başvuru formu doldurmanız ve istenen evrakları teslim etmeniz gerekir.
Başvuru yapan kişiler, sağlık sigortası ve yaşam masraflarını karşılamak için yeterli ekonomik duruma sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar. Tam zamanlı eğitim almak için İsviçre'ye geldiklerini ve bir üniversiteye, liseye ya da tanınmış bir dil okuluna kayıtlı olduklarını kanıtlamak zorundadırlar.

İsviçre Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler​

Kantonlar, bakalorya okulları ve lise ihtisas okullarının kabul koşullarını düzenlemekten sorumludur. Karar, öğrencilerin zorunlu eğitimin (Türk öğrenciler için ortaöğretimin) sonunda gösterdikleri performansa ve kısmen kabul sınavlarına, kabul mülakatlarına ve/veya öğrencinin mezun olduğu okuldaki öğretmenlerinden aldığı tavsiye mektuplarına göre verilir. İsviçre’nin 4 resmi dili bulunur, dolayısıyla öğrencilerin bu dillerden birindeki yeterliliklerini veya İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir. Özetlemek gerekirse:
  • Diploma / Transkript
  • Kabul Sınavı / Mülakat Puanı
  • Tavsiye Mektubu
  • Dil Yeterlilik Kanıtı (Fransızca, Almanca, İtalyanca, Romanşça veya İngilizce)

İsviçre’de Lise Eğitimi Almanın Avantajları​

İsviçre’de lise eğitimi almanın en büyük avantajı, öğrencilerin elde ettikleri uluslararası yeterlilikler ile İsviçre’de ve dünya çapında istedikleri herhangi bir üniversiteye başvuru yapabilecek olmalarıdır. İsviçre, üniversite eğitimi söz konusu olduğunda kusursuz akademik standardı ile ünlüdür. Uzmanlık eğitimi almak için dünyanın en iyi üniversitelerinden ve kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapan İsviçre, yenilikçi ve özgün eğitimin liderlerindendir.
İsviçre, son derece düşük suç oranına sahip olması ile dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Hırsızlık gibi küçük suçlar bile nadir görülür, bu da İsviçre'de eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin bu ülkede gönül rahatlığıyla yaşayabilecekleri anlamına gelir. Ülke ayrıca muhteşem turistik yerleri ile eşsiz maceralar ve sosyal-kültürel deneyimler sunar. İsviçre gerek ülke çapında gerekse diğer ülkeler ile muhteşem ulaşım bağlantılarına sahiptir. İsviçre'de eğitim alacak olan öğrenciler Avrupa'nın diğer ülkelerini her bütçeye ve zevke uygun ulaşım seçenekleriyle keşfetme şansı bulacaklardır.
Yüksek eğitim standardı nedeniyle, İsviçre'de lise eğitimi almak ileride iş ararken özgeçmişinizde kesinlikle iyi görünecektir. İsviçre ayrıca Avrupa'nın en yüksek oranlı ortalama maaşlarına sahip olan
ülkelerinden biridir ve bazı büyük şirketlerin ülkenin birçok bölgesinde ofisleri bulunmaktadır. İsviçre’de alacağınız lise eğitimi geleceğiniz için benzersiz bir yatırım olacaktır. Güvenli, çağdaş ve yüksek standartlara sahip bir ülke olan İsviçre, lise eğitimi almak için ideal bir tercihtir.