İslamda Yetimin Yeri

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
İslamda Yetimin Yeri

Akıl-baliğ olan çocuk, yetimlikten çıkmış sayılır Yetime iyilik etmek çok sevaptır Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Yetimi güzel terbiye ederek büyütenle Kıyamette beraber oluruz) [Buhari]

(Akraba veya yabancı bir yetimi kendisini kurtarana kadar bakana Cennet vacip olur) [Ebu Davud]

(Allahü teâlâ, yetim bulundurulan ve ona iyilik yapılan evi sever) [Taberani]

(Yetime yakın ol, ona acı, başını okşa, beraber yemek ye! Böyle yapanın, kalbi yumuşar ve ihtiyaçları karşılanır) [Haraiti]

(Sabredip sevabını umarak yetime bakanla, Cennette beraber oluruz) [Taberani]

(Cennetin kapısını ilk önce ben açacağım Bu sırada, bir kadın, benden önce davranacak, buna kim olduğunu soracağım, o da, "Yetim kalan çocuklarıma bakan biriyim" diyecektir) [Ebu Ya’la]

(Evlerin en iyisi, yetime iyilik yapılan evdir En kötüsü de yetime kötülük edilen evdir) [İbni Mace]

(Çocuklarının hepsini aynı derecede tutup, yetime haksızlık eden Allah’tan uzaklaşmış olur) [İbni Asakir]

(Yetimlerin, fakirlerin geçimini üstüne alan, Allah yolundaki bir mücahid gibi veya gündüz saim, gece kaim sevabına kavuşur) [Buhari] [Saim, oruç tutan, kaim, gece ibadet eden]

(Cennette “Dar-ül-ferah” denilen köşke, ancak, müminlerin yetimlerini sevindiren girer) [İNeccar]

(Kalbinin yumuşamasını ve hacetinin görülmesini istersen, yetime acı, onun başını okşa ve ona yediğinden yedir) [Taberani] [Yetimin başını okşayana, hac sevabı verileceği de bildirilmiştir]

(Yetimi ağlatmaktan sakının!) [İsfehani]

(Şu iki zaif hakkında Allah’tan korkun! Dul kadın ve yetim çocuk) [Beyheki]

(Yetim talebesine gücünün yetmediği işleri teklif eden hocaya elim bir azap vardır) [İRafii]