İşe Yeni Başlayanlar İçin Başucu Bilgileri

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
İş ararken çok enerji harcıyoruz. Kimi zaman hiç bilmediğimiz bir semte iş görüşmesine gidiyor, kimi zaman da güzel hayallerle girdiğiniz görüşmeden hayal kırıklığı içinde çıkıyoruz. Ve bu yaşadıklarımızın tek bir nedeni var: İstediğimiz işte çalışabilmek. Peki, onca çaba ile bulduğumuz yeni işimizde daha iyi ve istikrarlı olabilmek için neler yapmak lazım? İşte sanal alemde yurtdışından birkaç öneri ve değişik bakış açıları...

Yeni iş için 5 önemli nokta

Karin Halper, makalesinde, yeni bir işe ve iş arayışına başlarken üzerinde durulması gereken noktaları anlatıyor. İnsanlar o işten zevk almamaya başladıklarında ve yapılan işten tatmin olmadıklarında işten ayrılırlar. Ve yapılan araştırmalara göre içgüdülere dayanarak verilen bu iş değiştirme kararları, çoğu zaman en doğru kararlar oluyor.

Yeni bir iş arayışında en önemli beş nokta
İşten ayrılmadan önce, oradan doğru referanslar edinmeye ve fark edilir olmaya çalışın. İş yapılan müşterilerinizle daha fazla sosyal ortamlarda yer almaya çalışın ki, bunun yeni işinizi bulmanıza ve kendinizi göstermenize önemli bir katkısı olsun. Hedeflediğiniz 10-15 şirketin geçmişleri ilgili ve daha öne orada çalışmış olan kişiler ile ilgili internet araştırmaları yapın. Bir sonraki iş ortaklarınızı ve yönetici takımını işe başlamadan belirlemeye başlamak, yani beyin takımı hazırlamak çok önemli. Son olarak geriye kalan ise, kendinizi ölçmek ve eksiklerinizi bilerek onları geliştirmeye çalışmak.

Patronlarla baş etmenin yolları
İş hayatına ilişkin yayınlarıyla dikkat çeken Rainmaker Thinking şirketi kurucusu olan ve iş yaşamına ilişkin kitaplarıyla dikkat çeken Bruce Tulgan, patronlarla baş etmenin önemli yollarını anlatıyor ve tavsiyeler veriyor kitaplarında. Çözüm önerileri sunduğu problemlere: Patronunuzun, yaptığınız işi gerektiği kadar önemsememesi, yaptığınız işteki başarıyı kendine addetmesi, iş yaşantısında kötüleyici davranışlarda bulunması gibi konular örnek verilebilir.

İş ve aile yaşamı dengesi için ipuçları
Günümüzün zorluklarından biri de iş ve aile yaşamını dengelemek. Bu konuda yeni ve size yardımcı olacak fikirler bulmak ve de kendi fikirlerinizi paylaşmak isterseniz, Kanada Çocuk Hizmetleri Federasyonu’nca desteklenen bu sitede üyeler; çocuk bakımı, aile aktiviteleri, beslenme, sağlık ve iş yaşamı gibi farklı konularda hem kendi ipuçlarını sunabiliyorlar hem de merak ettikleri konularla ilgili bilgi alabiliyorlar. Ayrıca siteden, konuya ilişkin daha birçok siteye de ulaşmak mümkün.
 
Top