iOS 10.1.1 güncellemesi iPhone şarjını sömürüyor

iPhone'larda son günlerde artan batarya şikayetinin sebebi belli oldu; meğer tüm sorun yeni iOS güncellemesiymiş!

72894

Kısa süre önce Apple’ın akıllı telefon serisi olan iPhone telefonların güncel serilerinde ilginç bir sorun olduğu iddia edilmişti. iPhonekullanıcıları tarafından ortaya atılan iddialarla beraber Apple’ın iPhone 5 serisinden sonraki akıllı telefonlarında ilginç bazı batarya sorunları olduğu ortaya atılmıştı. Ortaya atılan iddialarla beraber kullanıcıların %30’luk şarjoranlarının bir anda bitmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalındığı ve bataryada ciddi sorunlar yaşandığı belirtilmişti. Ardı ardına birçok kullanıcıdan böyle bir haber gelmesi Apple’ın bile konu hakkında çalışma başlatmasına da neden oldu. Zira Apple tarafından yapılan çalışma sonrasında ve kullanıcıların yaptığı denemeler sonrasında sorunun neden ortaya çıktığı da belirlendi.

BATARYA SORUNU GÜNCELLEMEDEN KAYNAKLANIYOR
Daha önce güncellemeden sonra böyle bir sorun yaşandığı ortaya çıkmıştı. Zira kullanıcıların büyük bir çoğunluğu iOS’un kararlı son sürümü olan iOS 10.1.1 güncellemesini yaptıktan sonra böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını belirten mesajlar atmaya başladı. Zaten haber ilk ortay çıktığında da 10.1.1 güncellemesi ile gelen batarya sorunu olarak ortaya çıktı. Durum böyle değerlendirildiğinde son yapılan çalışmalarla beraber sorunun bir yazılım hatası olduğu da kesinleşti.

Yapılan çalışma sonrasında iOS 10.1.1 sürümünde yaşanan bir yazılım hatası nedeniyle böyle bir batarya sorunu ile karşı karşıya kalındığı ortaya çıktı. Yazılımdan kaynaklı olan bir sorun bataryanın anlık tükenmesine neden olduğu gibi aynı zamanda yaşanan bu sorun nedeniyle pil durum çubuğunda da doğru değerlerin gösterilmediği belirtildi.

YENİ GÜNCELLEME BEKLEMEK GEREKİYOR
Genel olarak iPhone 6 serisinde yaşandığı iddia edilen batarya sorunlarının çözümü için ise mutlaka yazılım güncellemelerini takip etmek gerekiyor. Zira Apple daha önce de batarya sorunları ile gündeme gelmiş ve iOS 10.1.1 için yayınladığı mini güncelleme ile sorunu çözdüğünü açıklamıştı. Şu an için iOS 10.2 sürümü için beta 4 güncellemesinin de yayınlandığını düşünecek olursak kısa bir süre sonra batarya sorununu çözebileceği bir güncelleme yayınlaması bekleniyor. Hemen belirtelim 10.2 sürümün yeni beta yükseltmesinden sonra sorunun çözüldüğünü belirten kullanıcılarda var.
 
Top