İnternetten Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Önümüzdeki Nisan ayında bir referanduma gideceğimizden seçmen sorgulama sayfası şu an aktif. Şimdi dilerseniz nerede oy kullanacağım veya oy kullanma yeri sorgulama işlemini merak edenlere nasıl yapılacağını anlatmaya başlayalım.

Seçemen sorgu sayfasına gitmek için BURAYA tıklayınız.

Seçmen Sorgulama

Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesinde seçmen sorgulama sayfasına gittiğimizde önce bizi bir mesaj karşılıyor:

"Yüksek Seçim Kurulu olarak seçim dönemlerinde;

seçmenlerin, seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıkları, seçmen listelerinin askıya çıkarılma ve askıdan indirilme tarihi, seçmen listelerinin kesinleşmesi ve oy kullanılacak sandıkların belirlenmesi gibi süreçler hakkında sistemimizde kayıtlı e-posta adreslerine ve/veya cep telefonlarına bilgilendirme mesajları gönderiyoruz.

Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını almak istiyorsanız lütfen sorgulama sonucu gelen sayfada "E-Posta Adresi" ve/veya "Cep Telefonu" bilgilerinizi giriniz ve bilgilendirme almak istediğiniz kutucuklarından en az birini işaretleyiniz."

72534


Yurt içi seçmen sorgulama işlemini yaparken öncelikle yeni çipli kimlik kartlarını unutmamak gerekiyor. Nüfus cüzdanı ve yeni kimlik kartını seçtikten sonra, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, T.C. kimlik numaranız, nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra no ve fotoğrafta görülen doğrulama işlemini yapmalısınız. Burada nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra no'yu merak ederseniz, hemen sağındaki soru işaretine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Biz yine de fotoğrafını koyalım:

72535Bunları yapıp "Sorgula" butonuna tıkladıktan sonra, seçmen bilgilerinizin olduğu bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda temel kimlik bilgilerinizin dışında, E-posta ve telefon numaranızı girebileceğiniz bir alan da bulunuyor. Bu alanları doldurup doldurmamak tamamen size kalmış. Diğer yandan sizin dışınızdaki diğer aile üyelerini, kaldığınız apartmandaki diğer seçmenleri de görebilirsiniz.

72536
 
Top