• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İnternette 2 GB Güvenilir Depolama Alanı İster misiniz?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Şimdi sizlere internet üzerinde 2 GB bedaba depolama verek harika bir site tanıtımı yapıyorum arkadaşlar.

Nedir bu sitenin özelliği?
  • Dosyalarınızın türü ne olursa olsun (resim, müzik, ofice dosyaları vs vs) tamamen ücretsiz 2 GB depolama alanı.
  • Dosyalarınızı isterseniz web arayüzünden isterseniz bilgisayarınıza indirebileceğiniz Windows Gezgini benzeri arayüzden yönetme imkanı.
  • Dünyanın herhangi bir yerinden dosyalarınıza ulaşabilme.
  • = En önemlisi ise Wordpress altyapısı kullanan siteler için hem dosyalarınızı hem de veritabanınızı otomatik olarak saklayabilme özelliği. Bu özelliğin kullanımı için ayrı bir konu açılacak.
Gelelim sistemi nasıl kullanacağımıza.
  • Sisteme üye olmak için adresini açın.
  • Altaki şekilde ilgili alanları doldurun. Geçerli bir mail adresi verin ki eğer şifrenizi unutursanız sisteme ulaşabilesiniz.
wh0gzp.png

• İlgili alanları doldurduktan sonra mailinize üyeliğin açıldığına dair bir ileti gelecek. Onaya gerek yok ancak mail içerisindeki onay satırına tıklayın.
  • Hepsi bu kadar artık 2 GB alan emrinizde.

Buraya kadar herşey yolunda. Üyelik işlemimizi tamamladık ve 2 GB alan özgürce kullanabilmemiz için bizi bekliyor.

Üyeliğimizi tamamladığımıza göre aynı adresteki Login sekmesine tıklayıp giriş yapıyorum

Artık dosyalarımızı yönetmeye başlayabiliriz. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere karşılıyor bizi. İlgili resimde gördüğünüz alanlarda ay-tu adlı klasörü ben oluşturdum. ve bu klasörün içinde ay-tu.net adlı sitenin veritabanı, .htaccess ve görsel php resim dosyalarını otomatik yedekledim. (bu özellikten başka bir konuda bahsedilecek)

Şimdi "Müziklerim" adlı yeni bir klasör oluşturup birkaç mp3 dosyasını içerine atabiliriz.

Bu sekmedeki butonların kullanımı şöyle:
upload: Bilgisayardan dosya yükle.​
Files: Oluşturduğunuz klasörler.​
New Folder: Yeni klasör oluştur.​
Share a folder: Eğer dosyalarınızı paylaşmak isterseniz bu alanda bir klasör oluşturup içerisine dosyalarınızı atabilirsiniz.​
Show deleted files: Seçili dosyaları sil.​

* * * * * * * * *​

Aslında bunlarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Şimdi size sistemi tıpkı bilgisayarınızın bir parçasıymış gibi kullanabileceğiniz harika bir özellikten bahsedeceğim. Yine aynı siteden yükleyeceğiniz Windows Gezgini benzeri Dropbox adlı dosyayı yükleyip kurduğunuzda bu alana aynen Windows gezginindeymiş gibi ulaşabiliyorsunuz. Tıpkı bilgisayarınızda klasör oluşturuyor gibi klasörlerinizi oluşturup içerisine sürükle bırak/kopyala yapıştır metotları ile dosyalarınızı atabiliyorsunuz.

Sistemi kullanabilmek için şu adresteki Dowload DropBox adli linke tıklayın.

İlgili kurulum dosyasını bilgisayarınıza yükleyip kurulumu gerçekleştirin.

Kurulumbittikten sonra saatin yanında dosya kutunuza ulaşabilmeniz için sağdaki şekilde görüldüğü gibi bir simge gelecektir.

Ben bu özelliği kullanıyorum. Bu simgeye çift tıklayıp programı başlatıyorum. Az önce kaydolduğumuz mail adresini ve şifreyi girdiğimizde dosya kutumuzu aşağıdaki resimde olduğu gibi görebiliriz.

2jfnk3d.png

Artık bu alanda tıpkı bilgisayarınızdaymış gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Dosya oluşturun, dosyalarınızı düzenleyin, isimlerini değiştirin, silin, yıkın yapın :)

Bu sistemle hem dosyalarınız sadece size ait bir yerde ve gözlerden uzak olacak hem de güzvenilir bir alanda dosyalarınız kalacak.

Şahsen ben kullanıyorum ve oldukça da memnunum. Özellikle wordress sitelerin full yedeğini otomatik olarak bu sisteme yükleyebiliyor olmak benim açımdan başlı başına harika bir özellik.

Alıntı yapacak olan sitelere duyuru: Sitenizde yayınlayabilirsiniz ancak kaynak belirtirseniz seviniriz :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Önemli ve gözden uzak olmasını istediğin dosyaları atabilirsin. Olmadıysa başka bir mail hesabınla başka bir hesap daha açabilirsin. Artı sen bu sistemi zaten kullanacaksın. Wordpress sitenin full yedeğini otomatik olarak bu alana yükleyebiliyosun. Herhangi bir sorun olduğunda yedeklerini buradan alıp tekrar yükleyebilirsin. :)

Wordpress yedeklemesinde 3 dosya oluşuyor.

1. htaccess yedeği
  2. php ve resim sayfaları ile dosyaların yedeği
  3. veritabanı yedeği.

Benim yedeklediğim klasörün içeriği şöyle bir fikir vermesi açısından ekliyorum. Bu dropbox arabirim görüntüsüdür :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Wp full yedeğini bu siteye alabilmen için bir eklenti kurmak gerekiyor. Bununla ilgili bir konu yazıcam belki bu akşam e-cozum.net adresine yazarım. Diğer türlü phpmyadmine ulaşıp veritabanı yedeği alabilmen için cpanel kullanıcı adı ve şifreni bilmen gerekiyor ki şimdi pm ile gönderiyorum :)