İnternetin Kurumsal Açıdan Kullanımı #1007

fyani

Üyecik
Firmanın prestijin korumak ve müşteri kitlesini statik tutarak geleceğe yönelik adımlar atabilmek, uzmanca yürütülen bir iletişim çalışmasıyla mümkündür. Her saniye binlerce sitenin açıldığı ve dünya nüfusunun neredeyse yarısının aktif olarak kullandığı internet, reklam ve iletişim çalışmaları açısından olduğu kadar şirketin prestijini sağlamak ve korumak için de son derece önemlidir. Dünya çapında tanınan büyük firmalar, internet üzerinden yapılan çalışmalara son derece önem vermekte ve bunun için bünyelerinde web tasarımı alanlarda uzman kadrolar çalıştırmakta veya bu hizmeti sağlayan kaliteli şirketlerle iş yapmaktadırlar. İnternette yer almak avantajlı olduğu gibi, bu mecrada üst sıralara çıkabilmek yoğun bir uğraş ve uzmanlık gerektirir.
Bir firmanın internette görünür olabilmek için yapması gereken ilk şey arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektir. Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorları siteyi listelerinde indeksleyebilmek ve üst sıralara çıkarabilmek için bazı kriterler aramaktadırlar. Siteyi bu arama motorlarına kaydetmek ücretsizdir ancak kaydedilen site botlar tarafından sürekli olarak incelenmekte ve belli kriterlere göre üst sıralara çıkarılmaktadırlar. Web sitesinin bu motorlarda üst sıralarda çıkabilmesi için arama motoru optimasyonu (SEO) sağlayabilecek içeriğe sahip olabilmesi gerekir. Kaliteli bir içerik, sitenizi arama motorlarında en üst sıralara çıkaracak ve görünür kılacaktır. Bunun için uzman bir firmadan web tasarım seo hizmeti almak faydalı olacaktır.
Arama motorlarında listelenebilmek şirketin geniş kitlelere ulaşabilmesi için elzem biçimde önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Siteyi ziyaret eden kullanıcıda sağlanacak intibah son derece önemlidir ve bunu sağlamanın yolu kaliteli bir tasarımdan geçer. Görselin psikoloji üzerindeki etkisi bilinen bir şeydir. Nasıl logo tasarlanırken ve reklam görselleri oluşturulurken, herkese hitap edecek ve iyi bir intibah yaratabilecek bir tasarım oluşturmak için titiz davranılıyorsa, aynı titizlik web sitesi tasarlanırken de gösterilmelidir. Göz yorucu, itici ve karmaşık bir tasarım, siteye giriş yapan kullanıcının birkaç saniye içinde devam etmekten vazgeçmesine sebep olacaktır. Bunun için kurumsal web tasarım ilkelerine uygun bir site tasarlamak gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu web tasarım alanında uzman kişilerden yardım almaktır.
İnternet günümüzde diğer iletişim araçlarından daha önemli bir yerdedir. Önümüzdeki yıllar içinde televizyon, radyo, gazete gibi iletişim araçlarının takibinin azalacağı ve internetin alternatif değil ana akım bir iletişim aracı hâline geleceği tahmin edilmektedir. Bu yüzden hem reklam yapabilmek hem de müşteri kitlesiyle iletişim sağlayabilmek için üstünde durulması gereken yegâne mecra internettir. Diğer reklam yöntemleri müşteriyi edilgen kılmakta, mesajı tek taraflı olarak yansıtmaktadır ancak internet, müşterinin edilgen değil etken olduğu bir mecradır bu yüzden kitle iletişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. İnternette var olmayan veya onu etkili bir şekilde kullanamayan bir firma, reklam çalışmalarına ne kadar bütçe ayırırsa ayırsın kalıcı olamayacaktır.
Zamanı yakalayabilmenin ve değişimde yer alabilmenin yegane yolu interneti aktif bir şekilde kullanabilmektir. Bununla birlikte Yeni Türk Ticaret Yasası, resmi olarak faaliyet gösteren her firmanın internette var olmasını şart koşmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmayı sağlayacak bir içerik ve kaliteli bir tasarım firma ile potansiyel müşteri kitlesi veya bu kitleyi etkileyen gruplar arasında mükemmel bir iletişim sağlayacaktır. Ancak web tasarımı yoğun uzmanlık gerektiren bir iştir bu yüzden internette yer alırken alanında uzman bir web tasarım İstanbul ekibiyle çalışmak gerekir. İnternet sitesi, firmanın bilgi akışının hiç bitmediği internet mecrasındaki temsilcisi olacaktır. İnternette rekabet gücü kazanabilmek için web sitesinin ustaca tasarlanmış ve arama motoru optimasyonu sağlanmış olması gerekir.


Detaylı bilgi için ceobilisim.com web sitesini ziyaret edin.
Kaynak: http://www.ceobilisim.com/
 
Top