İnternet ve Bilgisayar Güvenliği

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bilgisayarınızda bazı güvenlik açıkları bulunabilir.
• Lütfen güvenliğiniz için updatelerinizi düzenli olarak yapın.
• Ve kullanmıyorsanız bir antivirüs programını mutlaka kullanmaya başlayın.

Lütfen aşağıdaki her bir maddeyi tek tek kendiniz için değerlendiriniz.

1- Internetten gelen exe,com,dll,doc,xls, zip,arc (ve diğer tüm sıkıştırılmış programlar)i açmayınız. Maili okumanız ile bir şey olmaz ancak mail ekinde gelen dokümana gönderen kim olursa olsun bakmayınız. Gönderen kişiye bu maili kendisinin mi gönderdiğini sorunuz. Bir başkası adına mail göndermek çok kolaydır. Eğer o kişi gönderdi ise bunu bir daha yapmaması konusunda uyarınız.

2- Orijinal programlar dışında kopya program ve CD kesinlikle bilgisayarınıza sokmayınız.

3- Chat yaparken tanıdığınız bir kişi de olsa size gönderilen bir programı kesinlikle kabul etmeyiniz. Çünkü gönderenin bile haberi olmadan bu tür zararlı programlar otomatik olarak gönderilmektedir.

4- adresinden -kesinlikle başka adresten değil- bodetect kelimesi aratınız. Çıkan programı bilgisayarınıza yükleyip çalıştırınız. Bu bilgisayarınızda Back Orifice kontrolü ve varsa temizliği yapacaktır. Eğer Back Orifice varsa bilgisayarınızı umuma açmışsınız demektir. Örneğin zaman zaman CD kapağı kendiliğinden açılıyorsa veya sebepsiz bilgisayarınızdan ses çıkıyorsa sebep Back Orifice olabilir. (back Orifice=arka kapı = bilgisayarınıza değişik yollarla gelmiş ve bilgisayarınızı sizin isteğiniz dışında server moduna geçirerek sanki bir ISP imişsiniz gibi davranmasını sağlayan program.)

5- Zaman zaman ICQ nun kullanılmayan numaraları silmek için bir mesaj yayınladığı bunu bütün tanıdıklarınıza göndermeniz gerektiği seklinde ICQ mesajları alacaksınız. Bu tamamen şakadır. ICQ kimin accountunu kullanıp kullanmadığını serverinda görmektedir zaten. Mesaj aktarımı ile bu anlaşılamaz. Bu tür şeyler şakacı kişilerce yapılmaktadır. ICQ nun yeni versiyonunun Virüs içerdiği seklindeki uyarı gibi. Virüs olduğunu en son ICQ duymayacağına göre. Bunlar biraz da ticari rekabettir. Ancak önemli olan nokta bir programı üretici firmanın adresinden degil de bir başka adresten çekerseniz tabii ki her programda virüs olabilir. ICQ sadece dan çekilmelidir. diğer programlar için de ayni yol izlenerek sadece üretici firmadan alınmalıdır. Bu ve buna benzer bütün tanıdıklarınıza gönderiniz seklindeki mesajları dikkate almayınız (tabii ki gerçek mesajlar hariç örneğin Apo olayını su adreste protesto edebilirsiniz gibi)

6- ICQ nuzda Ip numaranızı gösterme özelliğini kapatınız. IP numarası internet bağlı her bilgisayara atanan adres numarasıdır 4 tane rakamdan oluşur örneğin 194.54.35.402 gibi Bizim gibi modemle bağlananların bu numarası her bağlanışta değişir.

7- Eğer Windows 95 in A sürümünü kullanıyorsanız winsock32.dll dosyasında bir bug vardır ve kolayca chat esnasında nukelanabilirsiniz. microsofttan bu bugi düzelten programı çekip çalıştırınız veya B sürümüne geçiniz. Nuke: modeminiz internette 65.000 adet hayali kapı ile haberleşir. örneğin chat programları 6667 nolu kapıyı kullanırlar. sizin IP adresinizi ele geçiren kişi bu adresin 6667 nolu kapısına sürekli kısa mesaj göndererek -bir nevi mail bombardımanı gibi - bu portu meşgul eder ve siz chata devam demezsiniz , hatta bilgisayarınız kitlenir. Internette iken dos penceresi açıp Windows yolunda netstat -a yazıp çalıştırdığınızda o an bağlı oldunuz adresler çıkacaktır. 12345 nolu kapı genellikle istenmeyen misafir demektir.

8- Bilgisayarından mail veya bir bilgi gönderdiğinizde mail adresinizi de göndermektesiniz. Bunun olmasını istemiyorsanız adresi üzerinden mail gönderiniz veya internette geziniz.

9- Web sayfası hazırlıyor ve servis sağlayıcıya aktarıyorsanız file attribute'unun 644 olmasına dikkat ediniz.

10- Bir başkasına ait bilgisayardan internet bağlanmamaya çalısınız. Keytrap programları ile bastığınız her tuş takip edilip daha sonra şifreniz buradan anlaşılmaktadır.

11- Bilgisayarınızı bir başkası ile başbaşa bırakmayınız. Örneğin mail programınızda yıldız seklinde görülen şifreniz revel programı ile kolayca okunabilmektedir.
 
Geri
Top