İnsanları Hiç Konuşmadan Etkilemenizi Sağlayacak 9 Psikolojik İpucu

AyLiz

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
Tek bir kelime etmeden insanları etkilemeye ne dersiniz?


İnsanları Hiç Konuşmadan Etkilemenizi Sağlayacak 9 Psikolojik İpucuSözlü iletişim, insanlar üzerinde çok büyük bir etkiye sahip. Hepimiz, konuştuğumuz kelimeler ile insanlar üzerinde olumlu veya olumsuz bir etki bırakırız. Ancak bazen göz kırpmak veya dudak ısırmak gibi yaptığımız bazı hareketler, konuştuğumuz kelimelere nazaran çok daha dikkat çekici olabilir. Bununla birlikte yapacağımız eylemlere eklediğimiz nesneler de bir hayli ilgi çekiyor. Peki bu hareketler ve nesneler neler? İşte hiç konuşmadan bir insanı etkileme konusunda bir adım önde olmanızı sağlayacak psikolojik ipuçları…
1. Karşınızdaki kişinin göz rengine bakın
Karşınızdakinin göz rengine bakın

Psikolojik ipuçları listemizin en kolay hareketi ile başlayalım. Hoşlandığınız ve tanımadığınız bir kişide iyi bir ilk izlenim bırakmak için onun göz rengine bakın. Karşınızdaki kişinin göz rengine baktığınız süre 3-5 saniye aralığında olmalıdır. Unutmayın ki bu süre arttıkça karşınızdaki kişi rahatsız olacaktır.
Ayrıca sosyal temas alanının merkezi olan burun sırtına baktığınızda kesinlikle gülümseyin. Burun bölgesinden aşağıya bakarsanız, bu karşınızdaki kişiyi rahatsız edebilir. Yukarı bakarsanız da bu baskıcı bir kişi olduğunuz izlenimi verebilir.

2. Karşınızdaki kişiyle sohbete başlamadan önce ona biraz zaman verin
Karşınızdakine zaman verin

Karşınızdakiyle göz teması kurar kurmaz sohbete başlamayın. Ona, sizin hakkınızdaki ilk izlenimlerini anlaması için zaman verin. Bunu da ceketinizi asarak veya sandalyenizi hareket ettirerek yapabilirsiniz. Psikolojik ipuçları listemizdeki bu hareket, karşınızdaki kişiyi rahatsız edecek kadar yavaş yapılmamalıdır.
3. Bardağın sapına dokunmak, etkileyici bir harekettir
Bardağın sapına dokunmak

Bazı araştırmalar, silindir şeklindeki nesnelere dokunulmasının etkileyici bir hareket olduğunu ortaya koyuyor. Bir kadın, karşısındaki erkekten hoşlandığı göstermek istiyorsa bu hareketi yapabilir. Bu eylem, bir kalem veya yüzükle de gerçekleştirilebilir.
4. Ayağınızı ilgilendiğiniz kişiye doğru çevirin
Bacak bacak üstüne atmak etkileme

Eğer bacak bacak üstüne atıp oturuyorsanız, bacağınızı ve ayağınızı ilgilendiğiniz kişiye doğru çevirin. Bu bir yakınlaşma olarak algılanır. Böylece hiç konuşmadan niyetinizi belli edebilirsiniz.

5. Dikkat çekmek için elinizle “tamam” işareti yapın
Tamam işareti yapmak etkileme

Psikolojik ipuçları listemizdeki “elinizi şıklatmak kadar kolay” temalı hareketimize bakalım. Bir toplulukta dikkat çekmek için parmak uçlarınızda bir iğne tuttuğunuzu düşünün ve “tamam” işareti yapın. Daha sonra bu iğneyi insanlara gösteriyormuş gibi yapın. Bu hareket oldukça dikkat çekecektir.
6. Sıkıldığınızı belirtmek için ellerinizi kullanın
Sıkıntıyı belirtmek etkileme

Karşınızdaki kişinin sohbetinden sıkıldıysanız ve onu kırmadan bu sohbeti bitirmek istiyorsanız, beden dilinizi kullanın. Örneğin yüzünüzü avucunuzu yaslayın veya yüzünüze dokunun. Bu hareketler sayesinde sıkıldığınızı belirtebilirsiniz. Bu hareket için psikolojik ipuçları listemizdeki “can kurtaran” desek yanlış olmaz. Sizce de öyle değil mi?
7. Birisi size istemediğiniz şeyler söylüyorsa alnına bakın
Karşınızdaki kişinin alnına bakmak etkileme

Birisi sizi eleştiriyorsa onun alnına bakın. Böylece onun üzerinde baskı yaratabilirsiniz. Bu hareket iyi bir misilleme taktiği olacaktır.
8. Vereceğiniz kararı düşünebilmek için gözlüklerinizi temizleyin
Düşünmek için vakit yaratmak etkileme

Eğer birisi sizden herhangi bir konuda karar vermenizi bekliyorsa düşünebilmek adına vakit yaratabilmek için gözlüğünüzü temizleyin. Böylece karşınızdaki kişi vereceğiniz kararı düşündüğünüzü anlar ve sabırla bekler.

9. Baskın kişi gibi görünmek için sol tarafta durun
Baskın kişi gibi görünme taktiği

Geldik psikolojik ipuçları listemizin son sırasına… Siyaset bilimcileri, yaptıkları araştırmalar sonucunda bu psikolojik etkeni buldular. Fotoğrafçının solundaki kişi, sağ tarafta bulunan kişiye göre daha baskın görünmektedir. Ancak yanınızda bulunan kişi fiziki açıdan sizden daha iyi görünüyorsa bu psikolojik ipucu muhtemelen işe yaramayacaktır.

Alıntı
 
Top