• Merhaba Ziyaretçi.
    "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

İmparatorluğun Sürgün Çocukları

Suskun

V.I.P
V.I.P
surgun-cocuklar.jpg


İngiltere hükümeti çocuk göçü adını verdiği bir program kapsamında kilise ve hayır kurumlarının yardımıyla eski sömürgelerine 130 binden fazla yoksul çocuk gönderdi. Daha iyi bir yaşam vaadiyle evlerinden alınan bu çocukların nereye gönderdildikleri ailelerine söylenmedi. Çocuklara da ailelerinin öldüğü söyleniyor, gittikleri ülkelerde kardeşler birbirlerinden ayrılıyordu.

Çocuklar ailelerinin bilgisi ve rızası olmadan gönderildikleri Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Zimbabve gibi ülkelerde tarlalarda, inşaatlarda ağır işlere koşuldu, fiziksel, zihinsel ve cinsel tacize uğradı.Adları değiştirildi.

İngiltere yoksulların yükünden kurtulmak, Kanada’ya ucuz iş gücü temin etmek, II. Dünya Savaşı sonrasında Avusturalya’nın nüfusunu arttırmak ve sömürgelerinde yönetici beyaz seçkin sınıfın devamlılığını sağlamak için böyle bir uygulamaya başvurmuştu.

Avusturalya ve İngiltere başbakanları daha 40 yıl öncesine kadar devam eden bu programın kurbanlarından geçtiğimiz yıl başında özür dilediler.
 
Top