• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İmam Nikahı İçin Resmi nikah şartının kaldırılması

Resmi nikah şartının kaldırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Onaylıyorum ..Çünkü..

Oy: 2 13.3%
  • Onaylamıyorum ..Çünkü ..

Oy: 13 86.7%

• Toplam katılan
    15

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Dini nikah için resmi nikah zorunluluğu kaldırıldı .İmam nikahı için resmi nikah şartının kaldırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

CGJ5JOWW0AAbCbz.jpg

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
onaylıyorum çünkü..imam nikahıda bir akittir nihayetinde.manevi yönden değerler pek önemsenmiyor ama asıl haz maneviyetta,biz müslümanız ve zina diye ağır bir günah var,

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
onaylıyorum çünkü..imam nikahıda bir akittir nihayetinde.manevi yönden değerler pek önemsenmiyor ama asıl haz maneviyetta,biz müslümanız ve zina diye ağır bir günah var,

Buradaki mevzuyu biraz yanlış anladığını düşünüyorum .Türk Ceza Kanunu’nun 230’uncu maddesine göre dini nikah kıymak için resmi nikah zorunluluğu da vardı .Şimdi bu madde kaldırıldı artık bir erkek istediği kadar kadınla imam nikahı ile evlenebilecek bunu mu onaylıyorsun ?

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
sevgili rüzgar bu madde sonradan dahil olmuştu zaten ,resmi nikah varsa imam nikahına gerek bile yok diyor bazı kesimler,ben sadece çok fark olmadığını yada çok bağlayıcı olmadığını söylüyorum,imam nikahı manen bir rahatlık veriyor,islamda nikah tamamen kadını korumya yönelik tir derinlemesine bakarsan,imam nikahıyla bir çok evlilik olayına gelince buda keyfe keder olan bir durum değil ,öyle her istediğinle istediğin gibi evlenemiyorsun aslında sorun imam nikahının açılımını çok iyi kavrayamamızdan kaynaklanıyuor,islamda hiç bir madde kişilere özel değildir,buradan yola çıkarsak imam nikahınında suistimal edildiğini görebiliriz..

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
imam nikahıyla bir çok evlilik olayına gelince buda keyfe keder olan bir durum değil ,öyle her istediğinle istediğin gibi evlenemiyorsun aslında sorun imam nikahının açılımını çok iyi kavrayamamızdan kaynaklanıyuor,islamda hiç bir madde kişilere özel değildir,buradan yola çıkarsak imam nikahınında suistimal edildiğini görebiliriz..

İşte bu yüzden bu kanun kaldırılmamalıydı ..Çünkü dini kendi çıkarlarına alet eden suistimal eden bir çok zihniyet var bu ülkede ..Özellikle bazı bölgelerimizde kadın kendi ayaklarının üzerinde durabileceği eğitim ve yaşam bilgisine sahip değil zaten 2. sınıf vatandaş pozisyonunda bu kanun bu kadınların kocasından nafaka ,miras öldüğü zaman maaşını almak gibi bu haklarını korumak içindi ..Tartışmasız bir gerçek var kadınların erken yaşlarda kendi istekleri dışında evlendirildikleri bir ülkede yaşıyoruz..

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ben farkeden birşey olmayacağını düşünüyorum.
Allah sonuçta, resmi nikaha değil, dini nikaha bakıyor ve resmi nikah olmadan da dini nikah kıyan hocalar muhakkak vardır. Yani insanların buna pek dikkat ettiklerini sanmıyorum.
Doğu kesimlerde hala önce hoca nikahı yapılıyordur. Bir mahalle hocasına gitmeleri yetiyor.
Zaten bilinçli olan bir insan imam nikahı önce olsa dahi, resmi nikah olmadan hiçbir adım atmaz ki.
Yani ben imam nikahı kıydım diye, evlilik hayatına başlamam ki.
Resmi nikahı yapsın ondan sonra düğün sonra birlikte bir hayat başlar. Ancak öyle..
Ki resmi nikahı bir ay önceden yapanlar oluyor ama düğün olmadan insanlara duyurulmadan, evlilik hayatı başlamıyor.
Yani toplum örf adetlerine baktığında, imam nikahının önce olması farketmiyor aslında. İnsanlar her zaman bildiklerini okuyor.

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
maalesef islamiyet cahillelere has bir hal almış gibi,oysa ilmi gerçekleriyle ,hukuku ile ,insana verdiği ehemniyetle islam dini her anlamıyla insanın kendisi gibiyken ,kişilerin menfi davranışları yüzünden çirkin gösteriliyor,islamda imam nikahının birden fazla kadınla olması için öncelikle gerekli şartların oluşması lazım ,doğuda yada batıda fark etmez kişiler bunu kendi çıkarlarına geldiği gibi uygulayınca ,insanlar araştırmadan soruşturmadan imam nikahı hakkında yargıya varıyor,AllAH"u telanın koruyamadığını medeni kanunmu koruyacak , dersem herkez benim yoz düşünceli olduğumu söyler oysa bilinç altımıza yerleştirilen imamlar sahtekardır ,çıkarcıdır repliklerini komedi türk filmlerinde yeşilçam sıkça işlemiştir halen gösterimde olan hocanın şifrei bunun devamıdır,küfür eden rüşvet yiyen ,şeklinde gösterilen imamlara toplukun güveni kalmamıştır ,hal böyle olunca aslında islam dini basitleştirilmiş imamlar toplum gözünde küçük düşürülmüş din insanları sahte ilan edilmiştir.yine maalesefki bizlerde bu basit gibi görünen toplumda derin yaralar açan sözde komedilere kahkahalarla gülmüş asıl değerlerimizide kaybetmiş durumdayız ..ALLAHIN emri PEYGAMBERİN kavliyle diye başlayan bir kutsallığı basitleştirip aslında kendimizi zor durumda bırakmışız,tekrar ediyorum sorun imam nikahında değil uygulamada ..

OBir

MEB
Özel üye
Onaylamıyorum. Çok eşliliğin ve küçük yaşta evliliğin önünü resmen açan bir uygulama. Kendi penceremizden baktığımızda belki sonuçlarda bir değişik olmadığı gözükebilir ancak cehaletin kol gezdiği ülkemizde dile getirilen sonuçlar ziyadesiyle yaşanacaktır. Özellikle bayanlarımızın bu değişime tam destek olması lazım. Her şeyden önce kadın onurunu hiçe saymaktır bu karar. Karar, çok eşlilik zihniyetinin bilinçaltı ürünüdür.