• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

iMacros İle Toplu URL Kaldırma

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Büyük bir siteniz varsa ve herhangi bir nedenle link yapısında değişiklik yapmışsanız Google Webmaster Tools, yeni adıyla Web Yöneticisi Araçları bölümünde binlerce kırık linklerle karşılaşmanız olası.

Kırıl olan linkleri kaldırmak için Google aynı bölümde "URL Kaldır" bölümünü de hizmete sunmuş ancak bu işlemi toplu şekilde yapamıyorsunuz. Her URL için link alıp bu bölümden tek tek kaldırmalısınız. En iyimser tahminle saatte 100 URL kaldırabilirsiniz.

2uakZRk.png

Bizi bu dertten kurtaran harika bir tarayıcı eklentisi var. Eklentinin adı iMAcros. Hem Firefox hem de Chrome için yayında ancak kesinlikle Firefox öneririm. Chrome+iMacros ile yaptığım denemelerde fazlaca hata olduğunu, bazı durumlarda ana domaini kaldırılacak linklere eklediğini ve her seferinde tıklama gerektiğini gözlemledim.

4VzOK3D.png

Özetle biz Firefox+iMacros ile çalışmayı seçiyoruz. Doğru şekilde hazırlanmış iMacros linkleri ile arkanıza yaslanıp linklerin URL Kaldır bölümüne eklenmesini bekleyebilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Araçları bölümünden toplu şekilde kırık URL leri toplu şekilde alabilirsiniz. Benim tercihim Google Dokümanları ile almak. Siz CSV formatını da tercih edebilirsiniz... Ancak aldığınız bu linkleri iMacros eklentisinin anlayabileceği dile çevirmek gerekir. Bunun için herkes farklı yöntemler kullanıyor sanırım. Ben bir süre Excel+Makro ile kullandım ancak Notepad++ bu konuda en iyisi diyebilirim. Aşağıdaki videoda zaten Notepad++ ile hazırlanmış uygun link yapısını bulacaksınız.

Notepad++ programını BURADAN yükleyin.
Firefox yüklü değilse yükleyin.
iMacros eklentisini yükleyin.

Artık aşağıdaki videoyu izleyerek bu sorunu bertaraf edebilirsiniz... Şunu da unutmayın, google günlük yaklaşık 1000 link kaldırmanıza izin veriyor...

Takıldığınız bölüm olursa konu altında belirtebilirsiniz...