• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İlk kez Starbucks'a Gidecekler İçin Tavsiyeler ve Kahve Çeşitleri

Simurg

Kabullenmiş olmanın dayanılmaz hafifliği...
Özel üye
Aslında gençler arasında Starbucks modası var sadece. Adamlar ne yapıp edip markalarını içmeyi insanlara bir övünç olarak döndürebiliyorlar. Ben de sık giderim mecburen ama emin olun çok daha güzel mekanlar var üstelik çok daha uygun fiyatlara. Aşağıdaki konuya rastladım bir yerde buraya eklemek istedim. Yazan arkadaş çokta güzel yazmış, kalemine sağlık diyorum. :D

Herkes starbucks kahveleri çok pahalı ve tadı güzel değil diyor. Şimdi gelelim, oraya gittiğinizde embesil gibi o İtalyanca isimlere bakıp bir bardak kahveye gidip o kadar para verdikten sonra ne içeceğinize. İşte sizlere starbucks içecekleri hakkında güzel yazım.

starbucks.jpg

Starbucks Kahve İsimleri

1. Espresso

starbucks-espresso.jpg

Öncelikle Expresso değil Espresso'dur o arkadaşım madem oraya gittin rezil olma bari eğer böyle biliyorsan unut. Starbucks menü okunuşlarını doğru bilmen önemlidir. Starbucks kahvelerinden Ekspresso, Türk kahvesine benzer ama telvesiz olanıdır. Oldukça acıdır, 2 gün uyutmaz adamı oldukça serttir. Mekandaki nerden baksan 15 hatta daha fazla kahvenin bazı Espressodur. Bunu sipariş ettiğinizde bardağın yarısından az gelir kahveyi koymayı unutmuşsunuz gibi bir söz ağzınızdan çıkmasın sakın rezil olduğunuzla kalırsınız.

2. Mocha
starbucks-mocha.jpg

Siz bu Starbucks kahvesinden için arkanıza bakmayın bile. İçinde, Espresso, krema, süt, çikolata şurubu hepsinden vardır. Acı kahve sevmiyorsanız sizin için idealdir. White chocolate mochanın da artık ne olduğunu anlamışsınızdır söylemeye gerek yok.

3. Cappucino
starbucks-cappucino.jpg

Al sana sütlü kahve işte. Almanya'dan amcamızın, halamızın, teyzemizin getirdiği yumuşak içimli en sevdiklerimden olan nacizane kahvedir. Çok köpüklü oluyor hatta üstüne resim çizerler bunun görmüşsünüzdür mutlaka. Espresso + süt + yarıya kadar köpüktür. Bundan zarar gelmez iyidir.

4. Filtre Kahve
starbucks-filtre.jpg

Bak severim bu Starbucks kahvesini ama su gibi olmaması durumunda. Guatemala Antiqua diye siparişini verirsiniz fakat ben ikinci kelimeyi halen telaffuz edebilmiş değilim, filtre deyin geçin. Süzüldüğü için kafein miktarı azdır, kahve kokusunu daha fazla duyarsınız bunda. Normal kahve işte hocam ne yazsam ki buna ? İçinde su var yani. (İterseniz sıcak süt ekletebilirsiniz) Buzlusunu felan da yapıyorlar ama onu içmek nasip olmadı. Gerek yok zaten boşverin.

5. Frappuccino
starbucks-frappuccino.jpg

Starbucks menü okunuşları ile sınavınızdır bu kahve. Frappe ve cappucino kelimelerini birleştirin bakayım ne çıktı Buzlu kahvedir. Çikolatalı, vanilyalısında felan kahve yoktur. Çileklisi, karamellisi derken nerden baksan 8-10 tane çeşidi vardır. Çileklisinin yapımında böcek kullanılır ama siz nası olsa kolada da böcek kullanılıyor "banane ya amaaan" diyenlerdenseniz afiyet olsun. Ama yok ben almayayım.

6. Macchiato
starbucks-macchiato.jpg

Starbucks içeceklerinden Macchiato'nun iki çeşidi var. 1- Espresso Macchiato; espresso +süt köpüğü. 2- Latte Macchiato; süt+espresso. Sadece yer değiştiriyorlar. İnternette çok döndü bu muhabbet.

- aşkım ne içersin?
+ ya aşkm karamelli macchiato mu içsem ristretto bianco mu ?
- abi 2 çay açık olsun

7. Cafe Latte
starbucks-cafe-latte.jpg

Latte İtalyanca’da süt demektir. Sütlü kahve değil, kahveli süttür. Marketten 75 kuruşa alacağınız kahveye gidip de Starbucks'da en basitinden orta boyuna 6,75 vermeyin derim ama yinede siz bilirsiniz. Şekersizdir sevmeyeni de çoktur ama aldığınız zaman pişman olmazsınız.

8. Americano
starbucks-americano.jpg

Espresso var ya, hani boş bardakta, 2 parmak dolusu gelen kahve, heh işte onun üzerine su eklendiğini düşünün. Bunu bulaşık suyu diye tabir ederim şahsen. Denediğim güne de lanet yani hiç beğenmedim.

Bu kadarı yetti sanırım şimdi gelelim siparişe.
Sıranın en arkasına geçtiğinizde öndeki müşterilerden okunuşları bilmeseniz de çat pat öğrenirsiniz işte. Sütlü hafif bir kahve içecekseniz orta boy latte demeniz yeterlidir. Binbir çeşit kahve içinden gidipte Espresso isterseniz bardağın 1/3'lük kısmı dolu geldiğinde şaşırmayın ya da bulaşık suyu gibi bir Americano geldiğine. 4 boy bardak var small-tall-grande-vendi.

Bu kadar kasmaya ne gerek var?
Karşımızdaki adamda Amerika'nın bağrından kopmuş gelmiş biri değil. Starbucks menü okunuşları sizi korkutmasın. Orta ya da küçük boy demeniz yeterli. Sadece siparişiniz hazır olduğunda bardağın üstünde adınızın bulunması içindir, eğer adınız olduğundan uzun ya da yaygın değilse geneli yanlış yazar çok sevgili kasiyerler.

Takma adınızı kullanın tip tip bakanlar olur, sorun mu var dediğinizde cevap veremeyecekler. Ezik durmayın yoksa genelde onlar size -diğer müşteriler- o gözle bakar. Ha birde karton bardak yerine, mug (kupa)da alın kahvenizi adam gibi için, mug yok derlerse (düşük bir ihtimal) çirkeflik yapın.

Kasada beklemeyin gidin oturun, iki dakika oyalanın, sonra çağırırlar zaten. Kahveler şekersizdir, kasanın oralara bakının şeker ve kaşıklar vardır alın onlardan geçin oturun. Apaçi tipler yoktur. Kıyıda köşede affedersiniz ama yiyişen çiftler gördüğünüzde yadsımayın zira liseli ergenlerdir. Wifi bağlandığınızda ölümüne kullanın, wclerin şifreli olduğunu unutmayın (fişte yazar). Akşama kadar otursanız kimse ses etmez buda işin en iyi tarafıdır.

Dipnot:
Oraya gitmenin ve orada check-in yaptıktan sonra akşama kadar oturmanın bir ayrıcalık olduğunu ve cool göründüğünüzü düşünmeyin. Çevredeki tüm gözlerin sizde olmasını istemiyorsanız, bardakla birlikte fotoğraf çekmeyin. Eğer oturmayacaksanız da o bardaklarla yürürken Özgürlük Heykeli'ndeki meşale gibi taşımayın onları.

Alıntı :)

EceMiss

Özel Üye
Özel üye
Toplumsal bir soruna parmak basmış bu konu, Starbucks sempatızanlığı hakikaten büyük boyutlarda bu konu da ışık tutmuş mekana diyelim. :D

Resimler de benden olsun kahve türlerinin resimlerini konuya ekliyorum. :)

Simurg

Kabullenmiş olmanın dayanılmaz hafifliği...
Özel üye
Çok kolaysa alabilirim ama aşırı çok kolaysa :D

Son düzenleme: