• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İlk Dersimiz ve Exe Dosyamız - Çıkış Butonu

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Delphi'yi ilk başlattığımızda çalışabilir bir form alanı gelecektir. Biz şimdi formumuza bir buton ekleyip, programdan çıkış görevi vereceğiz.

1. Delphiyi başlatıyoruz.

2. Resimde görüldüğü gibi formumuza Standart sekmesinde bulunan (okla gösterilmiş) Buton simgesine bir kez tıklayıp formumuz üzerinde herhangi bir yere gelip yine bir kez tıklıyoruz. Böylece formumuz üzerine bir buton eklemiş olduk. Butonu fare ile tutup istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.

3. Butonumuzun üzerine istediğimiz yazıyı yazabiliriz. Bunun için sol taraftaki Properties sekmesinin önündeki alana istediğiniz yazıyoruz. Tamam, Kapat, Çıkış ...

4. En önemli bölüm. Butonumuza görev atayacağız. Bunun için form üzerindeki butona çift tıklayarak kod penceresine ulaşıyoruz ve begin end blokları arasına
Kod:
[B]Close;[/B]
yazmamız yeterli. (Alttaki REsim)

5. Son aşamaya geldik. Artık exe'mizi oluşturacağız. Buna artık Delphi dilinde derleme diyoruz :) Bunun için en üst resimdeki ok ile gösterilen Ok tuşuna fare ile tıklıyoruz veya klavyeden F9 tuşluyoruz artık ilk exe dosyamız hazır.

Exe dosyamız sizin boyut ayarlarınıza göre değişmekle birlikte yaklaşık aşğıdaki gibidir. Butona tıkladığınızda küçük programımız kapanacaktır. İsterseniz projenizi kaydedebilirsiniz.

Bir sonraki derste Buton olayına (OnClick) farklı birkaç görev daha ekleme kodlarını veririm artık...

mesutnet24

Üyecik
Ben bilgisayarı oyun makinası olarak değilde birşeyler üretme makinası olarak görüyorum
Bu mantıkla programlamaya çok merakım var
Sıfırdan başlamak istiyorum.
Paylaşımlarınız için çooook teşekkürler..